4 Comments
Sep 10Liked by Patrick Zandl

Ten materiál o informačnej vojne Ruska je super, ale výrazne by mu prospelo, keby ho niekto naformátoval. Medzery medzi odstavcami, nadpisy, citovať výrazné myšlienky atď. Proste urobiť to čitateľnejšie, prívetivejšie na pohľad. Takto to žiaľ vyzerá ako vysokoškolské skriptá z roku 1970.

Expand full comment
author

díky, podíváme se ještě na to!

Expand full comment

mám doma Onyx Boox Note 3. Nepůjčím, neboť ho aktivně používám, ale podělím se alespoň stručně, co je na něm fajn a co ne.

Plusy

- Výdrž. Ano 14 dní dovolená se s tím dá zvládnout. A kdyby ne, má to USB-C

- Je to Android, takže pokud mi chybí něco, na co jsem zvyklá, tak si to doinstaluju. Například OneDrive nebo DS file pro přístup na NAS.

- Psaní poznámek rukou je výborné, dostatečně rychlé, snadno se maže, lze přesouvat. Mám to taky, že si při psaní poznámek z jednání víc zapamatuju. Výborně se tam malují i obrázky.

Mínusy

- Rychlost systému je ehmm, jak to říct - pomalá. Pokud nemám Onyx zapnutý nebo v pohotovostním režimu, tak start trvá odhadem 30 sekund. Že bych ho zapínala na rychlou poznámku ani náhodou, ale na začátku porady v pohodě.

- Je tam celá řada věcí nedotažená. Například má snímač otisku prstu, ale ten nemůžu použít při zapnutí. Jen při probuzení z pohotovostního režimu.

- Občas zlobí synchronizace. Sice se chlubí, že umí OneNote, OneDrive, Google Drive atd. ale často synchronizace nefunguje

- Nutné hlídat pero, které nejde do zařízení zasunout. Psát na systémové klávesnici je hrozné. Bez pera je dost omezené k čmu Onyx lze použít ale třeba Kindle funguje i bez Kindle výborně.

Různé

- Mám verzi 10,3" (A5) - to je fajn na poznámky a e-knihy, ale redigovat texty na A4 (na to je to skvělý nástroj) bych nechtěla.

- Některé aplikace nemají high contrast. Třeba jedna moje oblíbená Android app nemá vůbec čitelné menu

- A barva by se občas hodila (i přesto, že v e-inku není nic moc) třeba na odlišení poznámek nebo označování v textech

Expand full comment

Malý detailík - AW Ultra nemajú novú generáciu - len novú farbu (čiernu) aktuálnej generácie 2. z minulého roka.

Plus remienky nové..

K tej apple int. (Ai): Môže byť pointa "zaostávania" v tom, že apple sa snaží mať čo najviac z tých vecí offline (rep. aby to behalo na ich čipe) a preto nie sú pripravený na europu a malé jazyky?

Nie som bohužiaľ odborník na toto, ale táto "schíza" u apple ma občas vytáča. Hocaký copilot a podobne vie plnohodnotne komunikovať v SK jazyku, prekladať a podobne a Apple a siri nevie nič (takmer ani v angličtine). Už len napr. nerozumiem, že napríklad apple vie porozumieť slovenskému/českému diktovaniu v ios a prepísať ho, rovnako vie pre slabozrakých, či slepých krásne predčítať text na obrazovke čohokoľvek v rôznych (aj našich) jazykoch, ale siri príchodziu SMS v aute neprečíta v slovenčine. A pritom na inom mieste to apple robí automaticky.

Tiež umožňujú si k svojej AI "prizvať" inú (chat-gpt napr.) s povolením užívateľa, tak prečo napr. ten nepustia miesto seba ďalej do systému? Napr. len s upozornením, že to je menej bezpečné?

Fakt ma to poslednú dobu štve a začína mi apple liesť na nervy. Resp. naopak stráca pomaly pre ňa význam jeho "ekosystém" (samotné zariadenie zvlášť už dávno nie sú ničím výnimočné bohužiaľ).

Čím to je asi spôsobené? Len malosťou krajiny/trhu ako SK/ČR...?

Expand full comment