#82🍏🇪🇺 Apple představil iPhone 16 a šel si vyřídit účty s EU
Apple představil nový iPhone, prostřednictvím něhož si vyřizuje účty s EU. Nehraje o málo, čtrnáct miliard euro. Plus si povíme o novém tabletu reMarkable.
Dobrý den a vítejte u zářiového vydání mého newsletteru.
Začnu osobním oznámením. Když jsem v květnu přestal být místostarostou Brandýsa-Boleslavi, rozhodl jsem se vrátit k podnikání a rozjet služby v oblasti umělé inteligence. Z nich nejviditelnějším prvkem jsou školení a workshopy v AI, která nabízím firmám a institucím. Tím neviditelným pak je větší infrastrukturní projekt v AI, který děláme a o kterém také bude někdy řeč.
Přesto jsem cítil určitý osobní dluh k mému závazku věnovat se veřejným věcem. Proto jsem nakonec přibral ještě jedno angažmá a stal jsem se ředitelem think-tanku Institut Pi. Proč? Protože náplní institutu je to, co mi v politice chybí. Vysvětlování nových přístupů, jejich identifikace, argumentace. Vzdělávání politické scény. Možná jsem naivní v tom, že si myslím, že naši politickou scénu lze vzdělávat a kultivovat, ale chci tomu podíl svého času věnovat. A proč já? Je to velmi podobné řízení médií a vydavatelství, které jsem dělal velkou část profesního života. Držte mi palce.
Ředitelem jsem se stal koncem srpna, nyní jsme dopracovali ke zveřejnění dva vzorové materiály. Tím prvním je materiál připravený Davidem Černým z Akademie věd a věnovaný Informační válce Ruska. Podrobněji se v něm rozebírají cíle a postupy, jaké Rusko v informační válce proti nám používá.
Druhým materiálem je nový podcast Makroskop. Nemá to být politická bžunda, vybíráme si důležitá témata, která probíráme s odborníky. První díl se věnuje médiím veřejné služby a tomu, jak platit za Českou televizi. Účastníkem rozhovoru je mimo jiné náměstek ministra kultury Ondřej Chrást, čili se nebavíme jen s nositeli názorů, ale především s lidmi, kteří to téma fakticky řeší.
Další akce budou následovat, dám o nich včas vědět.
🍏 Apple představil nový iPhone …
… a šel si vyřídit účty s EU 🇪🇺
Zatímco Samsung v EU telefony s AI prodává, Apple to letos ani za rok nezvládne. Proč? Dejme si k tomu kontext, ale dva důvody jsou dobré: prvním je dohadování o čtrnáct miliard euro, druhým je technologická nestíhačka Apple.
Je to zajímavá teze: státy by neměly klást žádné nároky na firmy a podnikatele. Tisíckráte vyvrácený mýtus laissez-faire spojuje korporace napříč světem. Tentokráte své účty s povážlivou EU srovnával Apple. Jistě, EU má vůči Apple řadu "vroubků", dovolila si jej donutit používat k prospěchu uživatelů konektor USB-C a také zpřístupnit nabídku software, který původně Apple chtělo vytěsnit, neboť obchodně kolidovalo s jeho plány. Například nechtěl jeho dodavatel přistoupit na třicetiprocentní provizi pro Apple a nemožnost prodávat předplatné jinými kanály. Apple - podobně jako ostatní giganti - tlačilo svou vizi ohrazené zahrádky, z níž uživatel nemá úniku a musí platit. EU se zastala uživatelů a donutila firmu alespoň nejflagrantnější problémy redukovat. Dlužno dodat, že když k podobnému přístupu sáhla Čína, tak rovnou při vyjednávání nabídla kompletní odchod Apple z čínského trhu. Uživatelé to vzali vážně a proaktivně srazili nákupy techniky Apple - místo okamžitě nahradili jiní prodejci. Apple následně promptně dodal, co bylo požadováno.
S EU to Apple zkouší více na sílu. Včera Tim Cook představil nové telefony iPhone 16. Jsou tradičně lepší, rychlejší, krásnější, některé i titanovější. Zásadní (a málo inzerovanou) novinkou je přepracovaná baterie, která utáhne energetické požadavky umělé inteligence. Druhou novinkou je přepracovaná soustava čoček, tedy kamerový systém. Nově jsou kamery jen dvě, u Pro modelu tři (tam je ještě telephoto s 5x zoom) - a jsou provázané s Apple Inteligencí. A to je třetí novinka: Apple Inteligence, tedy AI, už jsme si o ní říkali. Čtvrtou novinkou jsou dva čudlíky - jeden je akční, můžete si definovat, co má dělat, nebo to chápe z kontextu, druhý je dotykový k ovládání kamery. Naopak zmizel můj oblíbený Mute přepínač, který jasně rozlišoval, zda je telefon v tichém či zvukovém režimu.
Apple Inteligence nabízí řadu zajímavých služeb, které jsou tak příjemně hluboko integrované do systému, že opravdu k něčemu jsou. Tak například souhrn notifikací. Když vám někdo pošle email, který je dlouhý a ukecaný, v notifikačním centru se objeví souhrn typu "Jirka souhlasí s návrhem smlouvy." Pět minut presentace věnoval Apple funkci GenMoji, takže se u ní zastavíme: díky ní si můžete vytvořit vlastní emoji, například krevetu s kovbojským kloboukem. Výborně, na to jsme čekali a neodvažovali se doufat!
Podstatné je, že funkce Apple Inteligence nebudou v EU dostupné, přitom jsou tím jediným, pro co se výslovně vyplatilo na modelovou řadu 16 přejít z nižších modelů. Starší modely iPhone totiž Apple Inteligenci používat nemohou, nemají na to dostatek paměti.
Celá věc má dva háčky, které nejsou zřetelné a tak se u nich zastavíme.
Spor o čtrnáct irských daňových miliard euro
Ve sporu Apple versus EU nejde o USB-C konektor, na ten by Apple tak jako tak časem přešel. Jde o pakatel: něco přes 14 miliard euro, tedy o odhad daní, jimž se Apple vyhnulo. Firma totiž má své mezinárodní sídlo v Irsku a tohle je odhad částky, o níž Apple díky nestandardní dohodě pokrátilo daně.
Pokud vás to finančně zajímá, tak fakultativní tři odstavce:
Irsko v roce 2004 uzavřelo s Applem desetiletou daňovou dohodu, která společnosti umožnila založit dvě dceřiné společnosti v rámci jedné společnosti, nikoli dvě zcela samostatné společnosti, a využít tak daňové mezery. V Irsku již dříve existoval daňový ráj známý jako "Double Irish", kdy zahraniční společnosti mohly v Irsku založit dvě dceřiné společnosti, které se staraly o různé aspekty hlavního podnikání.
Stručně řečeno, to umožnilo společnostem, jejichž výrobky významně obsahovaly duševní vlastnictví (IP), uvést je jako nehmotný majetek pro výrobní společnost, a vyhnout se tak jejich zdanění. Druhá společnost, která byla založena za účelem plnění administrativních povinností, jež pravděpodobně nepřinesou velký zisk, byla jedinou společností, která byla zdaněna. Pravidlo "dvojího irského" zdanění bylo v roce 2014 uzavřeno pro nové podniky , ale společnosti, které ho již využívaly, v tom mohly pokračovat až do roku 2020. Po vyšetřování, které začalo v roce 2014, oznámila v roce 2016 komisařka EU pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová, že dohoda byla shledána nezákonnou. A od té doby si EU jde s Apple po krku kvůli těm čtrnácti miliardám.
Spor byl již jednou rozhodnut ve prospěch Apple, kdy Irsko obhájilo, že jde o jeho interní daňovou záležitost, jenže tak jednoduché to nebude a nyní jde věc před Evropský soud. Věc totiž není jednoduchá ani podle původního irského zákona, protože Apple vůči němu nevystupovala jako jedna firma a tím byla zvýhodněna. Pokud by se ukázalo, že irské zákony výslovně zvýhodňovaly společnost Apple, Soudní dvůr EU by pravděpodobně rozhodl, že původní daňové úlevy byly nezákonné, a společnost Apple by musela zaplatit onu částku 13 miliard euro plus úroky, kterou má nyní v soudní úschově.
Nu a v úterý 10.9.2024 jde záležitost ke slyšení u Evropského Soudu. Můžete samozřejmě věřit tomu, že šlo o náhodou. Že firma náhodou představila den před tím nové funkce u nové techniky a druhým dechem prohlásila, že kvůli regulaci EU tyto funkce v EU fungovat nebudou. Je to hodně podobná náhoda, jako když čínskému vedení pobočky Apple byla nabídnuta exkurse do pracovního tábora Ujgurů krátce před příletem amerického vedení. Možnost přesvědčit se na vlastní oči, že podmínky tam nejsou tak zlé, jak nepřátelský tisk píše, to může pozici firmy na čínském trhu jen prospět, řekl bych.
A ty jazyky tam prostě nejsou
Čtrnáct miliard je slušná porce problému, ale není to jediný důvod, proč AI v EU nefunguje. Ten druhý je dosti podstatný a technologický. Apple nemá totiž podporu pro žádný jiný jazyk, než americkou angličtinu, i tu britskou dodělá až koncem letošního roku. A bez podpory jazyka AI nefunguje. Apple již oznámil, že letos dodělá anglické akcenty, příští rok (2025) pak přidá čínštinu (ani nepípnuli, poběží to na místních serverech), španělštinu, francouzštinu a japonštinu. Dál se uvidí.
Samozřejmě lze namítnout, že španělština je kvůli Mexiku, Kubě a dalším španělsky mluvícím zemím na americkém kontinentě, francouzština kvůli Kanadě. To nepochybně taky. Jemně doladit externě nakoupené (natož vlastní) modely AI, aby fungovaly správně, dá dost práce a tak je pravděpodobné, že Apple šel tam, kde vidí trh.
Když si vezmete nejpoužívanější jazyky a nejsilnější uživatelské základny, zcela zjevně tu chybí hindština (6 milionů iPhone), arabština (8 milionů) a němčina (12 milionů) nebo italština (cca 10 milionů). Problematická je situace v Indii, kde se sice iPhone prodá hodně, ale jazyků je zde také hodně a jen v málokteré zemi Apple drží přes deset milionů aktivních zařízení.
Jako vždy: z technologické nouze Applecnost
Apple tak logicky zvolil rovinu střetu, kterou může ustát. Za prvé se sveze na vlně "přeregulovaná EU". Povšimněte si, že zatím nešlo ven žádné vážné prohlášení Apple na toto téma, což znamená ne to, že jej Apple nevydá, ale že vyčkává. Se svými desítkami milionů uživatelů a nastoupenou zaplacenou proruskou kolonou bude každé takové prohlášení patřičně zesíleno a použito proti EU. Což si vedení EU uvědomuje a všichni to nepochybně vnímají jako velký tlak.
Apple také nemá sílu tyhle služby v EU nabídnout. V příštím roce zvládne stěží podpořit dva menší jazyky, protože čínština a japonština jsou s ohledem na používanost a na velikost trhu bez diskuse. Že chybí němčina a italština, je tedy pochopitelné, nikoliv konečný stav. Možná je Apple přidá v příštím roce, možná v přespříštím, rozhodně všichni ví, že to nevisí na eurounijní regulaci, protože ta je velmi podobná té čínské a nakonec i americké. Oproti té americké je ale lépe vymahatelná, protože pokuty mohou padnout rychleji. V USA by jim předcházel zdlouhavý soud, který by Apple spíše s nějakým úsilím a investicí ustál
Apple tak za cenu jedné zmínky v prezentaci rozehrál dvě dějové linky. Udělal to podstatně vkusněji, než Elon Musk a jeho síť X/Twitter, kterou Brazílie nedávno zakázala kvůli neochotě podřídit se místní legislativě. Musk od té doby v Brazílii vede veřejnou a ostrou kampaň proti soudcům, kteří nařídili jeho síť X v Brazílii zablokovat za šíření nenávistných projevů.
Mimochodem, podobné funkce dodává do EU jak Google, tak Samsung, samozřejmě s výhradou toho, že nepodporují každý jazyk.
Apple hodinky i sluchátka
A. na závěr: Apple představil desítkové hodinky Apple Watch, další generaci modelu Ultra a nová sluchátka AirPod i Airpod Pro. Tam asi není co řešit, pokud potřebujete nový model, jděte do nich. Zajímavostí je u hodinek příprava pro šnorchlování (potápění nepřežijou) a teploměr, který zjistí, zda nemáte menstruaci. A sluchátka Airpod mohou mít fajnové potlačení hluku.
🧑💻Remarkable má novou verzi svého tabletu
V technologickém světě je to takový niche produkt - tablety reMarkable. Asi jste je viděli u pár lidí na poradách, pointou je, že mají eInk displej a jsou určené pro načítání materiálů, jejich anotace a dělání poznámek. Je k tomu pero, zapisujete si poznámky z porady, dá se k tomu připojit klávesnice, na baterky to díky eInk displeji vydrží mraky času, ale tím to taky není na multimédia.
Já jsem dlouho přemýšlel o tom, že si ho koupím, protože právě na porady je super. Jenže já jsem hodně zvyklý na porady si dělat poznámky do bloku na papír, tím se mi ukládají do hlavy. A pro uložení do Evernote (stále používám, na nic jsem nepřešel) používám AI nahrávky, kdy mi poznámky udělá nějaký patřičný software (píšu o tom, co používám, zde).
Hlavní novinkou reMarkable Paper Pro je barevný eInk displej o velikosti 11,8 palců. Na multimédia to samozřejmě kvůli odezvě není, barvy jsou stále poněkud nevýrazné, jak to na einku bývá, ale na obrázky, lepší rozhraní a kreslení či poznámky je to dobré zlepšení. Dva týdny provozu na baterku, 64 GB paměti RAM. Cena 650 euro i se stylusem, klávesnice dalších 250 éček, to jsme v tom za 900 euro. To jsem raději přihodil další dvě stovky a koupil si Macbook Air a jako zálohu si nechal starý Kindle a starší iPad.
Existuje celá řada dalších obdobných zařízení, například Onyx Boox, kde řada Note Air umí i barvy, je zde šiřší nabídka velikostí i funkcí, mírně lepší cena, ale zase software není tak chválený, jako u reMarkable - výhoda je, že to stojí na Androidu, ostatní tablety mají proprietární systém, ovšem dobře přizpůsobený. Podobné to má Amazon se svým Kindle Scribe. Dobrý je také Kobo Elipsa nebo Supernote A5X. Mimochodem, kdybyste nějaké z těchto zařízení měli doma, nepoužívali ho a byli ochotni ho zapůjčit, abych se podíval software více na zoubek, dejte vědět odpovědí na tento email ...
📓Dvě knihy na závěr
Moc a pokrok + Pravidla vkusu
Vždycky vám velmi pečlivě vyberu zajímavé zahraniční knihy, ale pak vás stejně nejvíc zajímají ty české. Tak dneska jsem si pro vás připravil dvě české, které fakt stojí za to.
Tu první napsal můj oblíbený americko-turecký profesor ekonomie na MIT Daren Acemoglu. Už ho z newsletteru znáte, zabývá se vlivem technologií na ekonomiku. Pro mě je paradoxem, že zatímco ve světě patří k nejcitovanějším ekonomům (ano, to se měří, v roce 2015 byl vyhlášen nejcitovanějším ekonomem světa), v Česku na materiály od něj, natož na jeho citace prakticky nenarazíte. Místní skoro-ekonomové národohospodářského stylu to vykládají jako důsledek jeho rozporu s požadavkem nezasahování státu do ekonomiky, který razí politici perníkové pravice. Těm se Acemoglu nemůže zavděčit.
V češtině Darenovi Acemoglu vyšly tři knížky, ta třetí nová kniha Moc a pokrok (v USA vyšla 2023, napsal ji spolu s kolegou z MIT Simonem Johnsonem) se zabývá vlivem mocných a vizionářů na technologický pokrok. Acemoglu vyvrací zažitý přístup, že technologický pokrok je nevyhnutelný a jeho směřování neodvratné, naopak na mnoha příkladech ukazuje, že to byla vize technologického nebo politického vizionáře, kdo prosadil nějaký směr. Knihu si kupte a přečtěte. Smůla je, že Argo se neobtěžovalo udělat digitální verzi, takže si knihu můžete koupit jen na papíře. A když už budete objednávat, tak si objednejte rovnou Proč státy selhávají. Zde vysvětluje, proč jsou rozdíly mezi úspěšností jednotlivých států - a předkládá k tomu argumenty. Tato kniha ebook už má.
Druhá kniha, která stojí za pozornost, jsou Pravidla vkusu trojice českých autorů a polské autorky. Kniha vypráví o tom, proč se lidem líbí různé věci. A také o tom, jak to ovlivňuje jejich postavení ve společnosti. Pro každého podnikatele se spotřebním zbožím je to důležitá četba, pro hádky o vkusu u sklenky piva či vína četba doporučená, v každém případě zajímavá. Ebook k dispozici.
Vše nejlepší do nového týdne přeje
Patrick Zandl
PS: Newsletter byl rozeslán na 3229 emailových adres.
Ten materiál o informačnej vojne Ruska je super, ale výrazne by mu prospelo, keby ho niekto naformátoval. Medzery medzi odstavcami, nadpisy, citovať výrazné myšlienky atď. Proste urobiť to čitateľnejšie, prívetivejšie na pohľad. Takto to žiaľ vyzerá ako vysokoškolské skriptá z roku 1970.
mám doma Onyx Boox Note 3. Nepůjčím, neboť ho aktivně používám, ale podělím se alespoň stručně, co je na něm fajn a co ne.
Plusy
- Výdrž. Ano 14 dní dovolená se s tím dá zvládnout. A kdyby ne, má to USB-C
- Je to Android, takže pokud mi chybí něco, na co jsem zvyklá, tak si to doinstaluju. Například OneDrive nebo DS file pro přístup na NAS.
- Psaní poznámek rukou je výborné, dostatečně rychlé, snadno se maže, lze přesouvat. Mám to taky, že si při psaní poznámek z jednání víc zapamatuju. Výborně se tam malují i obrázky.
Mínusy
- Rychlost systému je ehmm, jak to říct - pomalá. Pokud nemám Onyx zapnutý nebo v pohotovostním režimu, tak start trvá odhadem 30 sekund. Že bych ho zapínala na rychlou poznámku ani náhodou, ale na začátku porady v pohodě.
- Je tam celá řada věcí nedotažená. Například má snímač otisku prstu, ale ten nemůžu použít při zapnutí. Jen při probuzení z pohotovostního režimu.
- Občas zlobí synchronizace. Sice se chlubí, že umí OneNote, OneDrive, Google Drive atd. ale často synchronizace nefunguje
- Nutné hlídat pero, které nejde do zařízení zasunout. Psát na systémové klávesnici je hrozné. Bez pera je dost omezené k čmu Onyx lze použít ale třeba Kindle funguje i bez Kindle výborně.
Různé
- Mám verzi 10,3" (A5) - to je fajn na poznámky a e-knihy, ale redigovat texty na A4 (na to je to skvělý nástroj) bych nechtěla.
- Některé aplikace nemají high contrast. Třeba jedna moje oblíbená Android app nemá vůbec čitelné menu
- A barva by se občas hodila (i přesto, že v e-inku není nic moc) třeba na odlišení poznámek nebo označování v textech