#51: O sebemotivaci a také o tom, jak Huawei může narušit kritickou komunikaci strategického velení USA
Dnešní témata? O tom, jak se sebemotivovat, ale především o tom, jak se Huawei pokusil držet prst na americkém vojenském tepu. Nebo o tom, proč Amazon kupuje řetězec klinik One Medical.
Dobrý den,
vítejte u dalšího dílu Patrickova newsletteru. O čem bude řeč dneska?
o sebemotivaci a mých problémech s ní (a zkoumání, jak jinak i lépe)
Pirátský kandidátka v Brandýse-Boleslavi do komunálu
Pozadí zákazu Huawei technologií
Ransomware LockBit momentálně kraluje trhu krádeží dat
Měl Elon Musk sex s manželkou zakladatele Google?
Facebook objevil news feed a zamlžil tím změnu toho skutečného...
Amazon kupuje řetězec klinik One Medical
Šéf VW Herbert Diess odstoupil kvůli updatům software
a na závěr pár jednohubek
Poznámka: audioverzi teď nevydávám, nestíhám to.
O sebemotivaci
Mám celoživotní problémy se sebemotivací a tak jsem se rozhodl ji začít u sebe více zkoumat. Každý se motivujeme nějak jinak. - Mým klíčem je druhý člověk, se kterým mohu záležitost rozebrat. Stačí mi si o věci promluvit se zaujatým člověkem a najednou jde realizace sama. Článek? Říct si ho v bodech, zamyslet se nad ním - a je obratem. Kniha? Probrat s někým směr, stavbu příběhu, kapitoly, témata. Pak se to najednou posouvá. Pokud taková protistrana není, je to špatné.
V posledních týdnech jsem se rozhodl své životní trable řešit prací. A učinil jsem dva větší pokusy. Tak za prvé jsem odfrčel za svým životním kamarádem do pustin a vytáhl jsem ho na pěší tůru Krušnýma horama, přičemž jsme objevovali, teoretizovali, povídali, brainstormovali a nakonec jsem odjel s kostrou pokračování Špicla páně. Druhý díl se bude jmenovat Kancléř páně a už to bude více klasická detektivka z doby Přemysla Otakara I. Dobu i jméno jsem věděl, i jsem věděl, že půjde o pátrání po koruně, ale zápletky, osoby a obsazení bylo třeba dořešit, to jsou takové ty maličkosti, které jsou většinou práce.
Druhý pokus vlastně navazoval. Po samostatném rozboru betaverze knihy Digitální kapitál s několika chytrými lidmi jsem odfrčel do odloučené lokality, zavřel se tam na týden a knihu zásadně dodělal i předělal. Teď mi zbývá poslední kapitola, úvod a závěr. Bohužel jsem mezi tím ztratil přístup do odloučené lokality, kde se dalo psát v naprostém osamění, takže budu muset řešit jinou variantu. I to fungovalo skvěle a za týden práce byla kniha někde úplně jinde.
Bohužel - a na to u sebe narážím dlouhodobě - bez incentivy jiných lidí se mi tyhle posuny nedaří a pokud, tak kvalita není taková. Bylo by samozřejmě lepší se takto umět namotivovat sám, ale to není něco, co bych rozlouskl. Shodou okolností jsem nedávno poslouchal podcast Brain We Are s Václavem Dejčmarem, který se podobných problémů dotýkal z jiné strany - odhalování svého potenciálu. Václav Dejčmar vyzýval, aby mu lidi psali, což jsem si dal za úkol a zatím nezrealizoval. Nicméně otázka na vás, do pléna - jaké možnosti sebemotivace používáte vy? Máte zkušenosti s nějakými kurzy či setkáními na toto téma, je něco, co byste doporučili v tomhle směru osobního rozvoje? Klidně napište v odpověď na tento email - zajímají mě doporučení na články, materiály, kurzy, lidi, cokoliv k tomu, co máte nějak prověřeného - a věřím, že výcuc z toho zaujme i ostatní.
Bohužel ty jednoduché motivace typu "udělám to a vydělám si na nové auto" na mě vůbec nefungují. A problematika motivace prostřednictvím jiných lidí je hlavně v jejich nedostatku. Nefunguje to bez lidí s vysokým IQ, analytickou schopností a slušnou znalostí debatované problematiky. Řada lidí potřebuje svého Watsona a umět to zlomit či posunout by bylo velmi přínosné. I v práci, kde jsem o jednoho takového partnera nedávno přišel a obtížně jej teď v projektu nahrazuji.
Pirátská kandidátka v Brandýse-Boleslavi
Drobný politický oznam: sestavili jsme čistě pirátskou kandidátku v Brandýse-Boleslavi. Na prvním místě kandiduje Marek Řebíček, Marie Kubáčová, která mě nahradila v zastupitelstvu, je dvojka a já jsem na třetím místě, přičemž na čtyřce je Štěpán Bohm. Máme i genderově, i věkově a profesně velmi hezky vyladěnou kandidátku se skvělými lidmi. Děláme si naděje, že takové čtyři mandáty z jednadvaceti členného zastupitelstva bychom mohli získat. Nebo taky ne, v politice nikdy nevíme. Pokud se to podaří a dobře uspějí ještě některé další politické strany, mohla by se nám podařit změna v komunální politice. Díky za čtyři roky v opozici, byla to skvělá škola.
Pozadí zákazu Huawei technologií
Minulý týden přineslo CNN rozsáhlou reportáž o pozadí mnoho let probíhajícího zátahu na čínskou technologickou infrastrukturu v amerických sítích. Konkrétně se článek týkal nejviditelnějšího problému, Huawei. Ostatně, stopku má Huawei i v Česku a nese to velmi nelibě. Prostřednictvím svých nastrčených ambasadorů říká, že k tomu není žádný důvod ani důkaz. Takže se podívejme na některé pasáže ze článku CNN nazvaného Vyšetřování FBI zjistilo, že zařízení Huawei vyrobené v Číně by mohlo narušit komunikaci amerického jaderného arzenálu.
Na papíře to vypadalo jako fantastický obchod. V roce 2017 čínská vláda nabízela, že vynaloží 100 milionů dolarů na vybudování okrasné čínské zahrady v Národním arboretu ve Washingtonu. Projekt doplněný chrámy, pavilony a sedmdesátimetrovou bílou pagodou nadchl místní úředníky, kteří doufali, že přiláká tisíce turistů ročně. Pracovníci americké kontrarozvědky si však všimli, že pagoda by byla strategicky umístěna na jednom z nejvyšších míst ve Washingtonu, pouhé dvě míle od amerického Kapitolu, což je ideální místo pro sběr signálů zpravodajských služeb. Znepokojující bylo také to, že čínští představitelé chtěli pagodu postavit z materiálů zasílaných do USA v diplomatických zásilkách, které američtí celníci nesmějí zkoumat. Federální úředníci projekt v tichosti zhatili ještě před zahájením stavby.
Přinejmenším od roku 2017 federální úředníci vyšetřovali nákupy čínských pozemků v blízkosti kritické infrastruktury. Mezi nejznepokojivější věci, které FBI odhalila, patří zařízení čínské výroby od společnosti Huawei na vrcholcích mobilních věží v blízkosti amerických vojenských základen na venkově na Středozápadě. Podle několika zdrojů obeznámených s touto záležitostí FBI zjistila, že zařízení je schopné zachytit a narušit vysoce omezené komunikace ministerstva obrany, včetně těch, které používá Strategické velení USA, které dohlíží na jaderné zbraně země. Velmi platným se při vyšetřování ukázala být cenová mapa: Huawei nabízel nejlepší ceny v blízkosti strategických vojenských objektů a komunikací, například pro místa umístěná na silnici spojující strategické vojenské základy. Náhoda?
Čínská vláda důrazně popírá jakékoli snahy o špionáž USA. Společnost Huawei ve svém prohlášení pro CNN rovněž popřela, že by její zařízení bylo schopno pracovat v jakémkoli komunikačním spektru přiděleném ministerstvu obrany. Několik zdrojů obeznámených s vyšetřováním však CNN sdělilo, že není pochyb o tom, že zařízení Huawei je schopno zachytit nejen komerční mobilní provoz, ale také vysoce omezené vlny používané armádou a narušit kritickou komunikaci strategického velení USA, čímž by čínská vláda získala potenciální okno do amerického jaderného arzenálu.
O tom, jak moc bezpečné je pouštět si čínskou techniku do kritických sítí, se vedou diskuse dlouhodobě. Čínská technika má nezřídka problémy s nedostatečnou bezpečností, ale také se záměrem. Čínské firmy jsou ze zákona povinné pomáhat čínské vládě, takže pokud je někde vestavěný vzdálený aktualizační mechanismus, Čína jej může kdykoliv využít. I to je důvod, proč se v rámci předběžné opatrnosti snaží zejména kritická státní infrastruktura čínských technologií stranit. V poslední době ale i infrastruktura komerční, protože i průmyslová špionáž vedená čínskými firmami euro-americké firmy tíží.
Pamatujte na to, až si půjdete koupit svůj příští mobil či dokonce domácí router...
Ransomware LockBit momentálně kraluje trhu krádeží dat
Ransomware, software, který unese vaše data a vydá vám je za výkupné, má v poslední době žně. Mezi aktivními gangy vyděračů se objevila nová vyděračská organizace. Podle společnosti GuidePoint Security si skupina LockBit letos zatím vyžádala více než 450 obětí, což je dvakrát více než její nejbližší konkurenti. V Česku bylo za poslední týdny zaznamenáno kolem deseti případů firem, kterým byla zašifrována data a pokud si dotyčné firmy nezaplatí, budou jejich data nabídnuta k prodeji na TORu.
Lockbit v červnu uvedl novou verzi a také nová pravidla pro své "pobočky" - tedy pro lidi, kteří jej používají za podíl na takzvané tiché útoky, které jsou provedeny bez pozornosti médií. Pro hackery, kteří si pronajmou malware LockBit, je "nelegální" šifrovat soubory pro kritickou infrastrukturu a zdravotnická zařízení, kde by poškození souborů mohlo vést k úmrtí. Proč ta opatrnost? Dokud jde Lockbit po "nestrategických firmách" má šanci uniknout pozornosti jak vyšetřovatelů, tak konkurentů či kyberkomunity. Jak to dopadne, když se přitáhne taková pozornost? Dobrým příkladem je Conti, obzvláště odporná skupina, která podnikala útoky na nemocnice, irský národní systém zdravotní péče a naposledy na vládu Kostariky. Velkou chybou bylo, že skupina veřejně vyjádřila podporu Rusku poté, co v únoru napadlo Ukrajinu. O několik dní později unikl rozsáhlý soubor tajemství skupiny Conti s podrobnými informacemi o konkrétních nástrojích malwaru a technikách vyjednávání. V květnu Conti zrušila své oficiální internetové stránky a její vůdci se údajně rozdělili na menší skupiny jako Evil Corp., Maze, DarkSide a REvil.
Měl Elon Musk sex s manželkou zakladatele Google?
S touhle zprávou přišel minulý týden respektovaný americký denník The Wall Street Journal. Elon Musk (51 let) měl podle jeho zjištění koncem loňského roku spát s Nicole Shanahanovou (33 let), manželkou Sergeje Brina (48 let), jednoho ze spoluzakladatelů Google. Shanahanová je právničkou a to měl být také podle WSJ důvod, proč se Brin rozhodl již tak dost nahnuté manželství ukončit žádostí o rozvod. Zároveň měl stáhnout své peníze z Muskových projektů.
Elon Musk článek označil za lživý, právnik Sergeje Brina informace popřel, WSJ na svých informacích trvá. Musk na Twitteru publikoval fotku z nějaké párty, kde za ním stojí Sergej Brin - nicméně fotka nevypadá, že se baví spolu, jen že spolu mohou koexistovat ve stejné místnosti.
O čem to svědčí? O ničem, jistého nevíme nic a ani se nás to moc netýká, ale mluvit se o tom bude, tak byste to měli vědět. Mě na tom všem přišlo nejpodivnější, že oba velcí propagátoři ekologie na párty pijou pivo z jednorázových pivních kelímků...
Facebook objevil news feed a zamlžil tím změnu toho skutečného...
Mark Zuckerberg oznámil, že Facebook přidá novou záložku, na které uvidíte... jen příspěvky od svých přátel, a to v chronologickém pořadí. Tedy to, co byl před mnoha lety původní původní newsfeed Facebooku. Lidé se po něm prostě ptali, říká Zuckerberg. Jenže tím nějak zamlžuje jednu věc. Tohle bude speciální záložka. Ta normální hlavní stránka Facebooku vám ovšem do přehledu "vybraných příspěvků" začne doplňovat i příspěvky od lidí či stránek, které vůbec nesledujete, ale "mohly by vás zajímat". Vliv algoritmů znovu roste - doposud se vám do takového výběru nedostávaly příspěvky od nikoho, koho jste nesledovali a vaši přátelé ho nezvýraznili. Nebo to alespoň byla reklama.
Lidé se na to stále ptají, i když je zřejmé, že nic takového už dávno nebude fungovat. V takovém feedu toho bude tolik, že to bude nepoužitelné. Facebook to pravděpodobně nabízí jako snadný ústupek, který bude mít nulový dopad, protože takový maglajs, jaký obnáší časová osa příspěvků všech dvou tisíc vašich virtuálních přátel, nebude k ničemu.
Google dodává Izraeli šmírovací cloud
Společnost Google nabízí izraelské vládě pokročilé schopnosti umělé inteligence a strojového učení prostřednictvím kontroverzní zakázky "Projekt Nimbus". Izraelské ministerstvo financí oznámilo v dubnu 2021 uzavření smlouvy na cloudový výpočetní systém za 1,2 miliardy dolarů, který společně vybudovaly společnosti Google a Amazon. Google podle dokumentů dodává izraelské vládě kompletní sadu nástrojů strojového učení a umělé inteligence dostupných prostřednictvím platformy Google Cloud Platform. Nový cloud by Izraeli poskytl možnosti pro detekci obličejů, automatickou kategorizaci obrázků, sledování objektů, a dokonce i analýzu sentimentu, která prý dokáže vyhodnotit emocionální obsah obrázků, řeči a písma. Tyto schopnosti mají rozšířit izraelskou schopnost sledovat lidi a zpracovávat rozsáhlé zásoby dat - což jsou již nyní výrazné rysy izraelské okupace Palestiny.
Izrael dlouhodobě těží z prosperujícího výzkumného a vývojového sektoru v zemi a jeho zájem o využití umělé inteligence k policejním účelům a kontrole Palestinců není hypotetický. V roce 2021 informoval deník Washington Post o existenci tajného vojenského programu Blue Wolf, jehož cílem je monitorovat Palestince prostřednictvím sítě chytrých telefonů a kamer s možností rozpoznávání obličejů. "Rozpoznávání obrazů, rozpoznávání obličejů, emoční analýza a další věci zvýší moc sledovacího státu porušovat palestinské právo na soukromí a poslouží jeho hlavnímu cíli, kterým je vytvořit mezi Palestinci panoptikální pocit, že jsme neustále sledováni, což by usnadnilo kontrolu palestinské populace, uvedla ve zprávě Mona Shtaya, palestinská obhájkyně digitálních práv z organizace 7amleh-The Arab Center for Social Media Advancement.
U zaměstnanců společností to ovšem vzbuzuje nelibost, neboť se nechtěj podílet na vývoji šmírovacího software.
Zdroj: Intercept.
Amazon kupuje řetězec klinik One Medical
Amazon zaplatil 3,9 miliardy dolarů za koupi společnosti One Medical, která provozuje malý, ale dobře hodnocený řetězec klinik primární péče v USA. Společnost One Medical funguje jak na modelu přímého prodeje spotřebitelům, tak i prodejem služeb prostřednictvím společností v rámci jejich zdravotních plánů pro zaměstnance. V současné době má více než 8 000 organizací jako klienty B2B2C - tedy asi něco jako třeba u nás Sante. Českému zájmu transakce ušla, ale my se u toho krátce zastavíme.
O tom, co s firmou bude digitální obr dělat, Amazon neříká lautr nic. Ale je pravděpodobné, že se pokusí zdigitalizovat a prolomit další trh. Se všemi následky toho, když firma rozměru a vlivu Amazonu tancuje na trhu rozměru a vlivu amerického zdravotnictví.
Vytvořit funkční digitální franšízu, do které se mohou zapojovat doktoři i lékárníci, získat kvalitní nástroje na zpracování báze pacientů a marketingový potenciál Amazonu, to zní fest zajímavě. Zdravotnictví nejenom v USA je dávno za dobou, kdy lékař pacienta osobně znal. Český doktor má pacientů v průměru dva tisíce, k orientaci tedy potřebuje kartotéku. A právě v ní má být velká síla One Medical. Zároveň One Medical hodně staví na zaměnitelnosti lékařů. Když nemá čas jeden, vezme vás jiný a rychle se dostanete k lékařské péči, přičemž dobře vedená dokumentace lékaři umožní dobře a rychle diagnostikovat (samozřejmě spolu s vyšetřením). Navíc zejména ve zdravotnictví se hodně vsází na nástup umělé inteligence, která lékařům má diagnostiku ulehčit.
Ve zdravotnictví se zatím Amazon orientoval na online lékárny a zdravotnické služby na vyžádání, což se strategií One Medical souzní. V každém případě bude zajímavé sledovat, jak se s One Medical popere a zda zdravotnický trh nějakým způsobem prolomí. Americké zdravotnictví je sice úplně jiné, než to evropské (systémem hrazení), takže to nic neříká o tom, co bude v Evropě, v každém případě to bude inspirace pro další startupy. Já osobně fandím českému U LékařeTomáše Šebka, ale mám takový dojem, že pořád neumí udělat recept...
Zdroj: Techcrunch.
Šéf VW Herbert Diess odstoupil kvůli updatům software
Herbert Diess věděl, že aktualizace software over-the-air se stávají pro elektromobily stejně důležitými jako zrychlení nuly na sto u automobilů. Jenže u nového firemního software pro vozy VW ID se to jeho týmům nepodařilo spolehlivě odladit. Zákazníci namísto aktualizací na dálku, "vzduchem", musí se svými vozy do servisů a nejsou z toho nadšeni. Vůbec. Volkswagen odvolal Herberta Diesse z pozice generálního ředitele poté, co vážné zpoždění při vývoji softwaru zpozdilo plánované uvedení nových vozů Porsche, Audi a Bentley na trh. Nová řada elektromobilů Audi Artemis byla odložena přibližně o dva roky na rok 2027. A ultra-luxusní značka Bentley koncernu VW možná nebude schopna přejít na plně elektrický pohon do konce tohoto desetiletí, jak bylo plánováno, kvůli problémům se softwarem, informoval Automobilwoche na začátku tohoto měsíce. A citát, který se na to hodí? "Měli si najmout nejlepší lidi ze Silicon Valley," řekl Schmidt. "Nemůžete vést software s lidmi z automobilového průmyslu."
Jednohubky
Tesla prodala 75% svých bitcoinů, cena klesla. Zdroj.
ChromeOS Flex pro staré počítače - tahle verze ChromeOS nazvaná Flex je určena starým počítačům a umožňuje na nich rozběhat moderní operační systém. Google ji nyní neoznačuje jako betu a certifikoval pro ni přes 400 počítačů, na kterých funguje. Takže pokud máte staré počítače, můžete si ji stahovat zde.
Google přišel s experimentální verzí programovacího jazyka Carbon jakožto nástupce C++. A mě se na tom líbí tabulka nástupců programovacích jazyků:
JavaScript → TypeScript
Java → Kotlin
C++ → Carbon
NFT jsou pro herní trh toxické - nechce je používat ani Microsoft v Minecraftu, ani nikdo jiný z velkých herních hráčů, nakonec včetně původně vstřícné EA. Sony spustila digitální sběratelské předměty pro PlayStation, které se NFT vysloveně vyhýbají. Problém je hlavně ve vysoké míře scamu a podvodů, kterých se herní průmyslu bojí jak čert kříže. Zdroj.
Microsoft nedovolí lidem přeměnit aktiva Minecraftu na NFT, protože nechce, "aby se celý herní zážitek řídil tím, že lidé budou nakupovat a prodávat". Na jednu stranu to vypadá jako rozhodnutí o herních mechanismech. Na druhou stranu to může být předvěžná opatrnost, aby hraní Minecraftu nemohlo být SECem regulováno stejným způsobem jako akcie Microsoftu... Microsoft a Mojang k tomu vydali zvláštní stránku.
Netflix testuje způsob zpoplatnění sdílení účtů v pěti latinskoamerických zemích. Netflixu sdílení hesel a účtů dost trápí. Je zcela běžné (třeba na Aliexpressu), že si koupíte levnější přístup na Netflix tak, že dostanete jeden přístup do pětimístného rodinného účtu. Boj proti tomuto sdílení ale není lehký, Detaily.
Švýcarsko pokročilo s podzemní autonomní nákladní dopravou. Po půl desetiletí studií je společnost Cargo Sous Terrain připravena zahájit provoz prvního tunelu, celá síť autonomních tunelů pod Švýcarskem měla vyjít na 3,5 miliardy dolarů. To mě baví! Detaily.
Počítače Atari slaví 50 let. Chm, měl jsem Commodore 64, ale bitku s Ataristama jsem bral vždycky vážně! Detaily.
Pěkná vizualizace největších společností přepravujících lodní kontajnery. A tady je vidět, kdo si pořád kupuje fosilní paliva z Ruska.
A to je pro tento týden všechno.
Vše nejlepší vám přeje
Patrick Zandl
PS: Tento newsletter byl rozeslán na 2282 odběratelů.
Ad motivace. Muzete zkusit poslechnout podcasty Andrew Hubermana, tj brat to neurochemicky. Bude vas nabadat abyste si upravil cirkadianni rytmus pres sunlight exposure a t d. Ma to zajimave. Je to zase jina cesta, nez snazit se to resit psychologicky
https://www.youtube.com/watch?v=QmOF0crdyRU
díky, zajímavé, podívám se na to!