#78: Letní dávka AI čili Apple Inteligence 😇
Apple právě představilo své první novinky v umělé inteligenci. A buďte si jistí: AI znamená Apple Inteligence! iOS18 právě přichází na vaše zařízení.
Co nového ve světě techniky?
Nejprve tu mám drobný teaser. Na svém webu Marigold.cz jsem vytvořil rubriku Mobilní sítě, kde soustřeďuju všechny texty věnované technologiím mobilních sítí 3G, 4G a 5G. Jsou zde především výukové texty, seznámení s technologií, žádné recenze mobilů - a zatím jsem to nezveřejňoval, takže jestli máte zájem, jděte se podívat.
S tím souvisí druhá věc. Připravuju obsáhlejší sondu do dnešního světa technologických megapodnikatelů. Pracovně to nazývám Technoelity. Původně to měla být část knihy Mýty a naděje, ale bylo to příliš obsáhlé, tak jsme to z knihy vyřadili a vyjde to digitálně jako ekniha plus mnou namluvený podcast. Bude to hezké čtení k vodě, na léto, ale rozsah velké knihy to zase mít nebude, nebojte :)
Začneme už starší zprávou, představením iOS18 a macOS Sanoma od Apple. Developerské verze už používám, takže drobnější odstup od vydání zprávy způsobí nahrazení nadšením základní zkušeností.
Workshop o AI ve firmách a letní termíny
Ukazuji firmám, jakou změnu pro ně představuje AI. Můj workshop AI ve firmách je společná interaktivní SWOT analýza toho, jak na vaši firmu dopadne umělá inteligence. Pojďme se nad tím společně zamyslet…
(Web jsem samozřejmě nechal vygenerovat AI 🤖)
Apple novinkou je Apple Inteligence, zkráceně AI
Apple držel počátkem června vývojářskou konferenci. A doba, kdy mobilní telefony budou chytřejší, než jejich uživatelé, se zase o něco přiblížila. Apple představil svou podporu umělé inteligence do všech svých zařízení, počínaje mobilními telefony, přes tablety až po počítače. A mazaně ji nazval Apple Inteligence - tedy AI. Už tedy víme, co ta zkratka znamená.
Chtělo by se mi teď sarkasticky říci, že ta doba pro velkou část uživatelů nastane přesně na podzim, až vyjdou finální verze osmnácté verze mobilního operačního systému iOS a macOS Sanoma. tak jednoduché to ale není. Jenže ani tak složité.
Apple ve skutečnosti nepředstavil v podstatě nic, co bychom již pár měsíců neznali od jiných společností. Ani to samotné jádro umělé inteligence není jeho vlastní. Apple se dohodl s OpenAI na implementaci jejího ChatGPT-4o. Udělal to ale jako chytrá horákyně, jedním dechem představil OpenAI v zařízení Apple, druhou větou upozornil, že prostor je otevřený i pro ostatní a je možné, že bude na některé účely používána i technologie Google Gemini. Dokonce by si uživatelé měli mít možnost do budoucna vybrat, jaký AI model chtějí používat - asi tak podobně, jako si mohou dnes v systému nastavit, přes jaký vyhledávač chtějí vyhledávat. Prý se jedná s dalšími společnostmi.
Šéf OpenAI Sam Altman, který seděl při představování novinek v publiku, nebyl ani pozván na podium. A to kdykoliv jindy Tim Cook rád přizve partnerské vývojáře, aby se svým produktem na pódiu nejsledovanější světové technické show pochlubili. Altman má být pamětliv role OpenAI: je dodavatelem podkladové technologie a partnerem, který může být kdykoliv vyměněn. A také bude v případě, že bude zlobit nebo až Apple bude spokojeno s výsledky vývoje svého vlastního AI modelu.
Během představení novinek šéf vývoje software společnosti Apple Craig Federighi představil čtyři hlavní zásady Apple pro umělou inteligenci. Měla by být užitečná; měla by se snadno používat; měla by být integrována do produktů, které již používáte; a měla by být personalizovaná na základě toho, co o vás ví. Což je právě to, co slibuje udělat z používání umělé inteligence ten okouzlující zážitek, na jaký jsme u produktů Apple zvyklí.
Tak například si můžete při psaní textu nejenom nechat navrhnout jeho znění, nechat si jej zkrátit nebo přepracovat do jiného vyznění. To je to, co řada nástrojů umí již dneska. Kouzlo bezešvé integrace do operačního systému ale je v tom, že tuto funkci můžete používat všude, stačí text označit a nechat si jej přepsat na vážnější nebo humornější variantu. Je jedno, zda pracujete v textovém editoru nebo emailovém programu. Můžete si také nechat shrnout dlouhé texty, vypsat z nich nejdůležitější myšlenky nebo třeba přepracovat. Nechat si napsat pohádku pro dítě včetně ilustrací. Na to všechno jsme zvyklí z externích služeb, jenže ty vyžadovaly kopírování zpracovávaného textu, takto budeme moci funkce využívat rovnou z prostředí systému. A to je právě to zajímavé pohodlí.
Apple pomůže i jinak. Jakmile začnete mít emailů hodně, Apple je začne řadit podle naléhavosti. Tak například i v režimu soustředěné práce se k vám dostane zpráva z vaší školky, že jste zapomněli vyzdvihnout dítě. Pokud se to zároveň nedozví sociálka, je to praktické. Proměnit se má také virtuální asistentka Siri. Ta odpradávna slibuje být užitečnou virtuální pomocnicí, ale teprve s napojením na umělou inteligenci by se jí mohla doopravdy stát. A Apple slibuje, že jí budete moci dávat přikazy, které vykoná a půjde jí to mnohem lépe, než dříve právě kvůli znalosti kontextu.
Skloňovaným tématem u umělé inteligence je soukromí. Paniku způsobil nedávno Microsoft, když představil novou službu Recall určenou pro operační systém Windows. V rámci této služby umělá inteligence neustále analyzuje a snímkuje, jak s počítačem pracujete, abyste se mohli vrátit do momentu, který textově popíšete tím, co či v čem jste dělali. Zní to zajímavě, jenže to zároveň potenciálně znamená, že Microsoft (či především někdo, kdo pronikne do vašeho počítače) ví naprosto přesně, co a kdy a kde jste dělali, například včetně obrazovek vašeho elektronického bankovnictví. Microsoft se snažil následně zmírňovat obavy vysvětlováním způsobů zabezpečení služby Recall a Apple se rovnou poučilo. Principy zabezpečení pomocí Private Cloudu byly součástí prezentace. Private Cloud umožní anonymizovat data před tím, než jsou předány do externí AI služby, pokud je potřeba je předávat. Řadu činností v rámci AI může zařízení udělat samo. Například na vyhledávání fotografií, kdy hledáte scény rybaření u řeky, se žádná data do cloudu posílat nemusí.
A to bude právě to důležité: jak se velkým firmám podaří proplout minovým polem podezření ze ztráty soukromí a využívání privátních dat uživatelů. Samozřejmě, že umělá inteligence by byla do budoucna chytřejší, kdyby se mohla natrénovat na privátních datech uživatelů, jenže kdo z uživatelů by po tom toužil. Jenže už tu máme první velký příklad: společnost Adobe změnila podmínky provozu svých grafických služeb, v rámci nichž uživatelé schvalovali, že AI může neomezeně používat jejich práci. Uživatelům se to nelíbilo ani málo. Adobe obratem přišlo s vysvětlením, že jde o nedorozumění. Že chtělo říct, že AI může k datům přistupovat, když si jejich zpracování přeje uživatel a že rozhodně na uživatelských datech nebude svou umělou inteligenci trénovat bez výslovného svolení uživatelů. PR oddělení Adobe požár stále hasí a Apple rozhodně nebude chtít, aby plameny přeskočily i na jeho služby.
Doba, kdy si AI ve vašem telefonu popovídá s AI v telefonu vaší matky o tom, jak se máte, aby vám zaslala krátký týdenní sumář, je už opravu nedaleko. Apple představilo zajímavý komplex nástrojů integrovaných hluboko do systému. Jak pohodlné a užitečné to bude, uvidíme za pár dní, až se uvolní první vývojářské verze - a běžní uživatelé na podzim. Tedy ti z důležitých trhů. Češtinu zatím umělá inteligence Apple podporovat nebude…
A co je důležité pro nás? V EU velká část AI funkcí asi fungovat nebude. Apple se zatím rozhodl služby v EU nespouštět, údajně kvůli nevyjasněným legislativním podmínkám. A protože se momentálně s EU dost hádá i o tom, jak očůral podmínky zpřístupnění konkurenčních App storů, tak se snaží v EU prudit. EU totiž formálně zahájila vyšetřování Apple za porušení zákona o digitálním trhu a evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager už upozornila, že neochota Apple služby v EU spustit jen ukazuje, jak anti-kompetetivní tyto služby jsou.
Kromě toho se ukázalo, že nové funkce poběží jen na iPhone 15 Pro a pak na nových šestnáctkách, které se představí v září. Důvod? Ten nejtrapnější. Apple škudlil s pamětí a většina jeho mobilů má 6 GB RAM, jenže AI je pro svůj provoz rozežranější a tak je nutné mít alespoň 8 GB. Což mají jen patnáctkové Pro modely.
Takže nezoufejte, stejně byste si pravděpodobně nic nepustili...
Drobky
Odpověď společnosti Amazon na projekt Starlink Elona Muska byla odložena. Amazon očekává, že první várka satelitů projektu Kuiper bude vypuštěna ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, nikoliv v první polovině, jak uváděla dříve. Společnost chce zahájit testy své satelitní sítě pro internet z vesmíru pro zákazníky v roce 2025.
Claude Sonnet 3.5 je zatím nejpřesvědčivěji fungující AI LLM - i proti GPT-4o, sorryjako. Dokonce jsem s ní v Pythonu naprogramoval aplikaci na své poznámky. A použil jsem ji při psaní článků, přípravě testů do firmy a na řadu dalších věcí. Zadřel jsem ji v jediném momentě, když jsem do ní nahrál soubor s příliš dlouhým jménem, který nejde vymazat a zároveň jsem jím přesáhl svůj limit... :)
Meta to chce trumfnout vydáním Meta LLM Compiler, rodiny modelů postavených na Meta Code Llama s dalšími možnostmi optimalizace kódu a kompilátoru. Tyto modely mohou emulovat kompilátor, předvídat optimální průchody pro velikost kódu a disassemblovat kód. Vývojáři budou nadšeni.
Google vydal open source modely Gemma 2 9B a 27B. Nově je také kontextové okno 2M tokenů pro Gemini 1.5 Pro otevřené pro všechny vývojáře. A na modelech Gemini 1.5 je možno spouštět kód jak v AI Studiu, tak v Gemini API. Slušná várka novinek na víkend - detaily na jejich blogu.
Nová funkce CriticGPT od OpenAI, založená na GPT-4, pomáhá odhalovat chyby ve výstupech kódu ChatGPT. Detaily u OpenAI.
Jo a když končí ta škola, tak na příští školní rok bych rád upozornil na Sciobota, české AI od SCIO, které umožní učitelům si udělat rychlou přípravu na hodinu.
ElevenLabs připravili iOS appku, která umožní jednoduše převést text do zvuku a pustit si to jako nahrávku - zatím jen anglicky, což není zase tak výjimečné. Podstatné je, že ElevenLabs má jinak i skvělou podporu češtiny, takže se brzy jistě objeví i česká možnost čtení. Do auta to bude super. Nebo na kolo či běhání.
Oblíbený grafický nástroj pro návrh rozhraní aplikací a designu Figma představil svou verzi Figma AI. Má pomoct designerům a grafikům se rychleji posouvat k zadání a s kreativitou. Přísahá, že vaše data nezneužije a zatím je zdarma.
A něco pro Slack - Question Base má být dobrá knowledge base pro Slack, tzn. může posílat za vás odpovědi na nejčastější dotazy na Slacku. Nevyzkoušel jsem, ale registruji větší množství chvály.
Zajímavé nové služby stojící za pozornost
Superhuman 2.0 je nová emailová služba pro pracovní týmy - stojí třicet doláčů za osobu, není to levné (měsíčně, jasně) - takže si ji asi jen tak nekoupíte. Jenže dobře ukazuje, kam týmová komunikace může kráčet. Vše je o sdílení a propojování konverzací, takže když přijdete k emailu, už vidíte souhrn toho, co se na dané téma probralo. Například. Službu popisují zde na blogu.
Terapie do kapsy? S Abby můžete mluvit o svých problémech a funguje docela dobře a funguje česky. Obor osobního rozvoje, terapií a koučinku pomocí AI se před startem rozehřívá, na iPhone můžete ještě vyzkoušet třeba Wendy. To je AI, které můžete zavolat a popovídat si s ní o svých problémech či se od ní nechat menotorovat. Funguje anglicky a za 15 dolarů měsíčně, kvalitu zatím neposoudím ...
Lede vám umožní psát vyzdrojované články na náročnější témata. Nehodí se na přípravu postů na socky, naopak se hodí na psaní článků o 5G sítích, kde je nutno rešeršovat - nebo cokoliv, kde musíte rešeršovat. Vyhledáte si zdroje, označíte si, které chcete použít a Lede vám pomůže z nich čerpat do článku. Hezké, nicméně 25 doláčů měsíčně už taky není málo.
Služba MyMemo má být osobní knowledge-base. To je moje hobby téma a je to případ služby, kde autor dělá něco, čeho sám není fanda. V podstatě jde o nástěnku, kam nahráváte soubory a chatujete si se službou o nich. Plus vám to udělá nějaké sumáře, což je většinou to, co ty levné knowledge-base dělají (mrkněte třeba i na Briefy). Já bych naopak čekal, že si někam nahraju soubory a ono mi to z nich začne dělat strukturu. Tohle je bohužel velmi obtížná disciplína a protože se AI knowledge managementem pracovně dost zabývám, nebojte, dám vědět, až bude něco za příznivé ceny. MyMemo to spíš není. To už spíš vyzkoušejte NotebookML od Google, je už dostupný i v Česku.
Eureka bude AI zdravotnictví. AI vygenerovaná osoba, který si s vámi promluví o vašich zdravotních problémech a najde vám řešení. Zatím jen demo zaměřené na budoucí partnery, ale hezké vidět, kam se pouštějí první vlaštovky.
Nevíte, co na sebe? Nahrajte fotku do Outfithunter a ono vám to zkusí poradit. Zajímavý směr - ale služba není moc hezky udělaná.
Lenso.ai je reverzní vyhledávač obrázků na netu. Nahrajete obrázek a ono to najde podobné obrázky. Není to na to, dohledat, kde se po netu obrázek toulá, ale najít nějaké podobné. Tak tihle jsou podobní mě - tak to díky moc :)
A něco na odlehčení na závěr: databáze zvuků prdění vygenerovaných AI. Kdybyste potřebovali.
Vše nejlepší do letošních prázdnin přeje
Patrick Zandl
PS: Newsletter byl rozeslán na 3147 adres odběratelů.