#76 🧑💻 K čemu všechna ta AI v počítačích je?
Je to pár dní, kdy Apple představil ve své streamované show "Let Loose" své nové iPady a příslušenství. Hodně tlačí AI, to i Microsoft v nových Copilot Plus PC. K čemu nám ta AI bude?
Dobrý den u Patrickova newsletteru.
V květnu se toho stalo hodně zajímavého, ale než se podíváme na novinky technické, zastavím se na chvíli u novinek osobních změn. Dne 15.5.2024 jsem přestal být místostarostou Brandýsa-Boleslavi. Z minuty na minutu, bez varování. Místní ODSka změnila názor a bez vypovězení koaliční smlouvy potopila naši koalici rovnou na zastupitelstvu města. Je to kromobyčejně zajímavý zážitek, tady s ním nebudu zdržovat. Pokud vás zajímá, jak takový staroboleslavský puč probíhá, sepsal jsem to zde: Poslední Místostarosti aneb Staroboleslavská zabijačka.
Nevím, jestli si na to vzpomínáte, ale nedávno jsem tu říkal, že kdybych si nepředsevzal vrátit něco společnosti prací pro město, šel bych do AI. A cesty Osudu jsou nevyzpytatelné. Jelikož jsem právě práci pro město skončil, tak jsem se rozhodl "dělat něco s AI". Pokračuji tedy s workshopy pro firmy👉, přičemž nyní je výrazně více prostoru a času přizpůsobit se potřebám firem. A v jednom nedalekém státu budeme pomáhat s AI ve vzdělávání, což je naše hlavní zaměření: sdílení a přenosy informací prostřednictvím AI, know-how management. Kdyby vás něco s AI pracovně zajímalo, tak se ozvěte …
Reklamní vsuvka: pořádám workshopy o AI ve firmách
Ukazuji firmám, jakou změnu pro ně představuje AI. Můj workshop AI ve firmách je společná interaktivní SWOT analýza toho, jak na vaši firmu dopadne umělá inteligence. Pojďme se nad tím společně zamyslet…
(Web jsem samozřejmě nechal vygenerovat AI 🤖)
Nové iPady Pro s podporou pro AI
Je to pár dní, kdy Apple představil ve své streamované show "Let Loose" své nové iPady a příslušenství. A já musím říci, že jsem doufal ve více. Jistě, nové iPady jsou rychlejší a obecně lepší, než jejich předchůdci, ale to se tak nějak u nových zařízení očekává. Skvělý je nový procesor M4, je ale velkou otázkou, proč nahrazuje M3, který tu s námi je od loňského podzimu. Ano, nové příslušenství je úžasné, jenže také nekompatibilní se staršími zařízeními. Nová tužka Pencil Pro i nová klávesnice Magic Pro je jen pro řadu Pro iPadů pro profi práci. Prostě tam vidím moc pro. A nic jiného. Proč?
Tablety odjakživa byly zamýšleny být levnějším mobilním zařízením do ruky, ne náhradou notebooků. Přesto je Apple do této pozice tlačí. iPad Pro s klávesnicí vyjde právě u cenu klávesnice dráže, než Macbook Air s procesorem M2. A není to málo. Klávesnice stojí 300 dolarů, nejlevnější iPad i Macbook Air vyjdou na 1000 dolarů. Ano, byla to hi-tech akce pro nejbohatší, ale nezapomíná Apple na trh běžných uživatelů? Ani iPad Air za 600 dolarů není žádná láce. A to se bavíme o jedenátipalcových modelech (zatímco Macbook Air je samozřejmě třináctka). Zbývá vám desátá generace jedenáctipalcového iPadu za 350 dolarů. Budiž. Z malých modelů nic, jen obcházet bazary. Je opravdu budoucnost tabletů v tom, být mírně menším notebookem?
Procesor M4
A vraťme se ještě k procesoru M4. Je to s ním divné. Jeho předchůdce, model M3 totiž Apple nabídlo vloni v říjnu, desktopové verze ještě později. Proč tedy tak rychle nový procesor? Odpověď můžeme zřejmě hledat ve výrobním procesu. Procesory M3 totiž TSMC vyrábí pro Apple novou třínanometrovou technologií zvanou N3B. Jenže na té se nepodařilo TSMC dosahovat tak vysoké výtěžnosti, jak se zřejmě očekávalo a tím se procesor M3 stal výrobně drahý. TSMC letos začalo najíždět na nový výrobní proces N3E a Apple rychle představilo překonfigurovaný čip M4, který těží z výhod tohoto výrobního procesu. Čip se lépe a snáze vyrábí, výtěžnost procesu je lepší. To je také důvod, proč nenechávat v tabletech souběžně čip M3 a M4 - lowcostovým čipem Applu se tak stává starší M2, zatímco M4 je novým standardem firmy. A dá se očekávat, že Apple urychleně představí rychlejší verze M4 Max a Ultra pro svá desktopová řešení. To vše je ale samozřejmě jen spekulace, Apple natož TSMC záležitost nekomentují. Ale o mnohém svědčí, že Apple upozornil na výkonový rozdíl mezi M4 a M2 (50% nárůst výkonu), ale M4 a M3 oficiálně neporovnal.
Mezi tím si vedení Apple udělalo utajený výlet do TSMC, šeptá se o tom, že se firma pokouší vykoupit kompletní kapacitu výrobních linek pro technologii 2nm a tím získat náskok před celou konkurencí. Takový obchod by mohl představovat zakázku za 18-20 miliard dolarů a Apple něco podobného převedlo již dříve s 3nm technologií.
OpenAI představila GPT-4o a je mi to nějak málo...
Tento měsíc také představila vedoucí společnost v oblasti umělé inteligence OpenAI svůj nový model umělé inteligence nazvaný GPT-4o. Čím se liší od toho předešlého? Ve jméně jen tím písmenkem O, což znamená Omni. Firma tím chce zdůraznit rozsáhlé možnosti vstupu a výstupu dat, od klasického textového zadání, přes obrazové či třeba hlasové zadání.
Základní parametry nového modelu jsou přímo úžasné. Je podstatně rychlejší, než model GPT-4, poradí si s textem, zvukem i obrázky najednou a jeho výstup je lepší, než u jiných modelů. A co je na tom nejlepší, je zdarma. Jenže tady se právě dostáváme k palčivé otázce. Je to nějak málo. Neříkal jsem to v tomhle newsletteru už jednou?
Ano, nový Omni model můžete používat ke konverzaci, kdy si přímo v reálném čase povídáte s hlasovým výstupem ChatGPT. A někoho už samozřejmě napadlo pustit proti sobě dva takové modely a sledovat, jak si spolu popovídají. Inu, popovídaly si pěkně. Jenže, po pravdě řečeno se čekalo tak nějak více. Očekávání přiživoval publikovanými náznaky Sam Altman, takže se čekalo GPT-5 nebo alespoň vyhledávací nástroj založení na umělé inteligenci.
Nejsem sám, komu je to málo. Už delší dobu se šušká, že AI je nyní v období "technologické pauzy", tedy v době, kdy se musí nastřádat několik technologických inovací najednou, aby se celé odvětví mohlo "zázračně" posunout dále. To se běžně stává, LLM modely posunula obrovsky před pěti lety technologie transformátorů společně s Word2vec - přičemž jedno bez druhého nemělo pro AI valný smysl.
A tak čekáme, co bude. Možná nás OpenAI nakonec překvapí generačně lepším GPT-5, možná si jen dáme pauzu, během níž bude vývoj AI spíše inkrementální...
Microsoft představil AI počítače: Copilot Plus PC! K čemu to?
Další květnová novinka je znovu navázaná na AI. Microsoft představil své AI počítače Copilot Plus PC. Sice tak učinil pár dní po představení nových Ipadů vybavený AI procesory, takže to svádí k prohlášení, že tak Microsoft jen reaguje na to, co udělalo Apple. Jenže minimálně podle vzhledu má Microsoft celou integraci dobře promyšlenou a je v ní významně dále, než co jsme viděli od Apple v polovině května. Nechci přitom zpochybňovat výkonnost produktového oddělení Microsoftu, ale neřekl bych, že tohle spíchli za ten týden.
Podstatné totiž není to, že do nějakého PCčka nacpali AI procesor, který zvládá rychle odbavovat AI úlohy. Ani vás nebudu obtěžovat parametry tohoto procesoru (jo, ta sestava má 40 TOPS a více, ale to většině z nás bude fuk). Podstatné je, co z toho Microsoft vytěží.
Potenciálně průlomovou funkcí je totiž Recall. Pokud to operačnímu systému dovolíte, průběžně nahrává vaši obrazovku a pomocí AI (to je ten vytížený procesor!) analyzuje, co tam děláte. A chápe, že třeba kreslíte nějaký obrázek, nejenom si ukládá ten obrázek, ale chápe, co děláte. No a když později potřebujete najít ten obrázek lahve, co jste kreslili, tak si nemusíte pamatovat jméno, pod kterým jste ho uložili, ale zeptat se Recallu na obrázky lahví, co jste včera kreslili.
Všechno tohle probíhá a je analyzováno na vašem počítači, data se nikam nepřenášejí, čili to má být bezpečné. A Microsoft se zaklíná, že nový Copilot+ PC je nejbezpečnější počítač všech dob 😇. Podrobný popis pro zájemce je zde.
Já musím říct, že podobný program jsem používal na Macu, jmenuje se to Rewind a nějak jsem tomu na chuť nepřišel. Ale to byla spíše časová osa, jejíž užitek byl pro mne maličký. Aby to umělo právě to kontextové vyhledávání s podporou AI, platí se za to dvacet dolarů měsíčně a jelikož se mi demo do mého pracovního workflow zařadit nepodařilo, tak jsem Rewind vzdal. Otázka zní, zda Microsoft má věc lépe dotaženou (AI NPU jistě pomůže) a zda zdarma to nebude použitelnější, než za tu dvacku.
A samozřejmě se už vynořují obavy, že Recall bude noční můra pro soukromí. Inu, potenciálně ano. Ono je hezké, že veškerá data o tom, co jste za poslední dobu udělali, jsou uložená lokálně, ale pro hackery nebude asi tak těžké vám je sebrat. Pokud to není moc dobře uděláno. A v ochraně dat Microsoft nikdy moc neexceloval. Takže hezké články o tom na Double Pulsar ba i na BBC.
A drobky, to není dobré přehlédnout
Průkopník umělé inteligence Geoffrey Hinton (také známý jako „kmotr umělé inteligence“) řekl, že univerzální základní příjem je nezbytný pro řešení ztráty pracovních míst a nerovnosti způsobené umělou inteligencí. I když se ale vyřeší peníze, jak lidé bez práce získají pocit sebeúcty? Tohle budeme muset řešit.
Společnosti Google DeepMind a Isomorphic Labs představily AlphaFold 3. Nová verze modelu dokáže předpovídat strukturu proteinů, DNA a dalších molekul s extrémní přesností. Nacházíme se v zajímavém bodě zlomu pro významné objevy léků pomocí umělé inteligence.
OpenAI vyhodila celý bezpečnostní tým zabývající se dlouhodobými riziky umělé inteligence. Tým byl vytvořen zhruba před rokem. Jenže to není jediné propouštění v OpenAI, před nedávnem společnost propustila šéfy tohoto bezpečnostního týmu Ilju Sutskevera a Jana Leika, Sutskever byl přitom jeden ze spoluzakladatelů OpenAI a také protagonista loňského převratu proti Altmanovi, jenž nevyšel. Altman se tak zjevně vypořádal se vzbouřeneckou klikou a jejich následovníky.
Výrobce AI krabičky na klopu Humane loví potenciálního kupce pro svůj podnik. Ačkoliv její výrobek AI Pin při uvedení na trh sklidil jen rozpačitý ohlas, počítá firma s ohodnocením mezi 750 miliony a 1 miliardou dolarů. V roce 2023 byla společnost investory oceněna na 850 milionů dolarů. Její produkt sice obsahoval neotřelé a chytré nápady, ale měl mnoho hardwarových a softwarových problémů. A jen něco z toho se vyřeší dalšími updaty. Tak uvidíme...
tak a to je pro tentokráte vše.
Vše nejlepší přeje
Patrick Zandl
PS: newsletter byl rozeslán na 3122 adres.