Patrickův newsletter #70: Umělá inteligence poprvé vykostila svého stvořitele (Sam Altman vyhozen z Open AI)!!!
Tohle je téměř neuvěřitelná událost. A nadpis samozřejmě není korektní, jen jsem si nemohl pomoc. Nejlepší nadpis Ctrl Altman Del totiž už nebude mnohla lidem srozumitelný. A konec srandiček, teď vážně:
Šéf společnosti Open AI Sam Altman byl v pátek odvolán z postu výkonného ředitele. Údajným a zveřejněným důvodem má být špatná komunikace s dozorčí radou, u čehož se za chvíli zastavíme.
Proč je to téměř neuvěřitelné? Sam Altman je dnes legenda v oblasti umělé inteligence, člověk, který firmu za sedm let vytáhl z nuly k hodnocení v řádu desítek miliard dolarů. Společnost si zrovna chtěla sáhnout na osmdesátimiliardové ohodnocení. Tento člověk, který právě předvedl jednu z nejpozoruhodnějších keynotes, tedy představení produktů za poslední roky vůbec (ano, včetně Apple), byl vykopnut jako prašivý pes. Ve čtvrtek byl sjednán páteční Google Meet a půl hodiny předem se dozvěděl, že bude odvolán. Stejně tak byl odvolán prezident společnosti a předseda dozorčí rady Greg Brockman, který se o tom dozvěděl pět minut před setkáním.
Takový masakr nepamatuju. I když odvolávali Steva Jobse z vedení Apple, proběhlo to poněkud důstojněji. Původně jsem si říkal, že musí jít o nějaký hluboký, fatální průšvih, v němž se snad Altman zapletl do protiamerické činnosti, znásilnění a daňového úniku najednou. Jenže, jak to tak vypadá, šlo spíše o palácový převrat.
Především je potřeba si říct, že Open AI není běžná komerční společnost, ale společnost s “omezeným ziskem”. Tedy společnost, která má sloužit více poznání a výzkumu, než komercionalizaci svých produktů. A ono to vskutku chvili tak vypadalo, že Open AI bude vytvářet “podkladové technologie”, které bude prodávat partnerům a ti na nich postaví své koncové technologie. Výhodou mělo být, že to Open AI udělá moudře a eticky. To byl také plán, se kterým do toho šla celá řada chytrých hlav a nejtalentovanějších výzkumníků světa.
Jenže, po pravdě řečeno, od tohoto modelu se již delší dobu Open AI odklánělo. Poslední hřebíčky do rakve idealismu mohly být dva. Sam Altman se snažil vytvořit novou společnost, která by vytvářela a vyráběla čipy důležité pro umělointeligenční výpočty, čímž by jednak prolomila dominanci společnosti Nvidia v odvětví a strhla na sebe zajímavou část příjmů. Jenže tato společnost, která by byla postavena na bedrech Open AI, by byla již normální komerční společností.
A druhý problém? Z posledních prohlášení Sama Altmana v minulém týdnu se zdá, že Open AI je velmi blízko nějakého dalšího podstatného technologického průlomu. Nejčastěji se mluví o AGI, tedy o tom, že Open AI dosahuje obecné umělé inteligence schopné se dále vzdělávat a adaptovat i na úkoly, pro něž nebyla vytvořena.
Ten, kdo Sama Altmana svrhl, se jmenuje Ilja Sutskerev a je to jeden ze spoluzakladatelů Open AI a dnes šéf vývoje společnosti. Na svou stranu v šestičlenném představenstvu získal další tři lidi, tedy Adama D'Angelo; Tashu McCauley a Helenu Toner. To nejsou neznámá jména. Adam D'Angelo je dnes výkonným ředitelem Quory.
Tasha McCauley spoluzaložila GeoSim Systems, startup zaměřený na geoprostorové technologie, kde do loňského roku působila jako generální ředitelka. Spolu se svým manželem Josephem Gorden-Levittem byla signatářkou Asilomar AI Principles, souboru 23 zásad řízení umělé inteligence zveřejněných v roce 2017. Ten ostatně podepsal i Sam Altman a Ilja Sutskever i bývalý ředitel správní rady Elon Musk.
Helena Tonerová je ředitelka pro strategii a granty na základní výzkum v Georgetownském centru pro bezpečnost a nové technologie.
A kdo je Ilja Sutskever? Ilja Sutskever je nyní jediným zbývajícím spoluzakladatelem OpenAI v dozorčí radě. Do společnosti nastoupil poté, co získal doktorát z informatiky na Torontské univerzitě, krátce poté spoluzaložil projekt DNNResearch a poté do konce roku 2015 působil jako vědecký pracovník ve společnosti Google. Zpočátku byl ředitelem výzkumu společnosti OpenAI a v roce 2018 se stal hlavním vědeckým pracovníkem. Sutskever byl v roce 2012 spolu s legendárním akademikem Geoffreym Hintonem spoluautorem klíčové práce v oblasti neuronových sítí a podílel se na vedení projektu AlphaGo, který pomocí umělé inteligence zdolal starobylou a složitou deskovou hru, což je klíčový milník v historii moderního výzkumu umělé inteligence. V červenci společnost OpenAI oznámila, že Sutskever spoluvede tým, který převezme 20 % výpočetní kapacity OpenAI a zaměří ji na "superúkoly", čímž pomůže vyvinout technologická řešení, jak dohlížet na umělou inteligenci, pokud by jednou měla být chytřejší než lidé. Poslední Sutskeverův příspěvek na X, platformě sociálních médií dříve známé jako Twitter, pochází z 6. října, kdy napsal: "Pokud si ceníte inteligence nad všechny ostatní lidské vlastnosti, budete se mít špatně ."
Tak a co s tím vším nadělením teď?
Za prvé, prozatimním šéfem Open AI byla jmenována Mira Murati, dosavadní technická ředitelka.
Za druhé, všichni jsou v šoku, zjevně to nikdo nečekal, tím méně Altman nebo Brockman.
Za třetí, velmi opatrnou a maximálně vlažnou podporu postupu vyjádřil Microsoft, což je firma, která za poslední čtyři roky nasypala do Open AI 13 miliard dolarů a tedy v ní má jistý vliv. Z vyjádření šéfa Microsoftu Sataya Nadelly je dost pochopitelné, že o situaci nevěděl příliš dopředu a neměl čas ji vstřebat. Ono taky vyrazit šéfa firmy, do které jste nasypali třináct miliard, to není jen tak a až se v pondělí otevře burza, pocítí to pravděpodobně i akcie Microsoftu.
Za čtvrté, Sam Altman byl důvěryhodnou tváří AI, které ztělesňoval nejenom v technologickém světě, ale i vůči světu politickému. Jeho vyhození bez velkého vysvětlení není jen tak. Zda by ho v tom nahradil spíše introvertní Sutskever není vůbec jisté.
A za páté, co bude Altman dělat? Již teď se ozývají hlasy, že s ním odejdou i další výzkumníci a pokud Altman opravdu z Open AI odejde, nedopadne to tak, že si založí novou firmu a všechno, čeho se Sutskever obával, se beztak stane? Jak dopadne hodnota Open AI a investice investorů, když firmu Altman opustí?
A tak není se čemu divit, že se ozývají hlasy, že Microsoft, Thrive Capital a Tiger Global Management jakožto hlavní investoři chtějí Altmana zpět v čele Open AI. Vyjednávat se o tom mělo v zákulisí celý víkend, žádná dohoda ale na stole ještě není.
Palácový převrat tedy ještě neskončil a jeho výsledkem bych si zatím nebyl jistý.
Vše nejlepší do nového týdne přeje
Patrick Zandl
každopádně je to komedie non plus ultra. Tady ani nejde sázet na zkušenosti manažerů OpenAI, protože takové tam zjevně nejsou 🙈 Vrtá mi ale hlavou, proč se Altman za každou cenu dere zpět do OpenAI? Zřejmě je tam něco, co si nechce nechat ujít 👀