Patrickův newsletter #57: Musk nakonec koupil Twitter a všechny povyházel
Dnes bude o dvou věcech. Tak za prvé, Elon Musk převzal Twitter a hned povyházel kdekoho a další ještě povyhází. Za druhé, já jsem převzal post místostarosty Brandýsa-Boleslavi a nevyházel jsem nikoho
Dobrý den,
vítejte u dalšího Patrickova newsletteru. Dnes bude o dvou věcech. Tak za prvé, Elon Musk převzal Twitter a hned povyházel kdekoho a další ještě povyhází. Za druhé, já jsem převzal post místostarosty Brandýsa-Boleslavi a nevyházel jsem nikoho. Začněme tím druhým.
První místostarostenský týden
Rozhodl jsem se, že na Facebooku budu pravidelně každý týden zveřejňovat týdenní místostarostenské zúčtování, ale přeci jen se budete muset tu a tam smířit s tím, že informace o mém místostarostování proniknou do newsletteru. Přeci jen tím teď dost žiju.
Zastupitelstvo předminulý čtvrtek proběhlo nakonec podle očekávání, zvolili jsme nové vedení města a mě připadlo místostarostenství zaměřené na správu městského majetku, městských firem a energetiku. Jsem místostarosta neuvolněný, čili to dělám ke svojí práci - a hned na první týden jsem si musel vzít volno v práci, protože to byl neskutečný frmol, všechno do sebe absorbovat. Reportáž z prvního dne (to byl jen pracovní pátek) najdete už i na Marigoldovi, postřehy z prvního týdne pak na Facebooku. Ještě musím dořešit, co a jak s pracovními souběhy, protože spravovat majetek města trochu práce zabere, zvláště v téhle době.
Víkend jsem naštěstí měl klidný, v pátek jsem si zabalil batoh, stan, spacák a odjel na přechod Lužických hor. 70 km napříč horami od Jetřichovic do Jitravy u Hrádku pod Nisou mi udělalo dobře. Snad jen vybavení do zimy mi nesedlo - první noc jsem se musel spacákem jen tak přehodit, protože v noci v horách bylo takové teplo, že nešlo být ve spacáku zalezlý. A denní teploty ke dvaceti stupňů, zejména v neděli, to bylo na začátek listopadu podezřelé. Ale odpočinek to byl - a také jsem se posunul o další pohoří na své Stezce Českem...
U jedné věci se ale zastavím. Proč jsem do toho místostarostování šel? Tuhle otázku jsem dostal: proč to dělám. Jestli chci klid, mohu si za ekvivalentní peníze podstatně v práci snížit úvazek. Nebo si najít nějakou jinou práci, když chci změnu nebo viditelnou prestiž. Nemám na to jednoduchou odpověď. Přijde mi, že jsem se čtyřicet let svého života měl jako prase v žitě díky tomu, že “ti přede mnou” to odpracovali. A že by bylo dobré si zase chvíli něco takového odpracovat sám. Vrátit to. Nebýt tím, kdo se jen veze. Prostě proto, že mohu a tím i musím, abych se za sebe nestyděl. Ale pravda to je: nový dům a nové auto si za to nekoupím, k moři s dětma asi nepojedu. Kdyby to nebyly jediné v Česku akceptované statusové symboly, lépe by se tu žilo, věřte mi.
Ostatně, rád spím pod Hvozdem a pod hlavou mám smlouvu o odvozu odpadu jako noční čtení...
Musk nakonec koupil Twitter a všechny povyházel
V pátek byl svátek jen u nás, jinde se pilně pracovalo. Elonu Muskovi se nepodařilo vykroutit se ze smlouvy na odkup Twitteru a nekoupit jej by ho vyšlo stejně draho, jako koupit. Takže ve čtvrtek právně převzal Twitter a v pátek tam nakráčel s dřezem a povyházel vedení. První jeho tweet po převzetí Twitteru? "Pták je volný" a spíše odkazoval na "svobodu", kterou do Twitteru Musk chtěl přinést, než na nějakou jeho další sexuální eskapádu.
Do centrály Twitteru Musk vstoupil s porcelánovým umyvadlem, což na Twitteru komentoval asi nepřeložitelným vtipem "Let that sink in." - Nechte to vstřebat. Jak to vstřebávání bude vypadat? Hned z kraje Musk oznámil, že vyhodí 75 % zaměstnanců Twitteru a okamžitě odvolal šéfa Twitteru Paraga Agrawala, který byl ve funkci necelý rok. Propuštění byli také také Vijaya Gadde, vedoucí právního oddělení, politiky a důvěry, finanční ředitel Ned Segal, který nastoupil do Twitteru v roce 2017, a Sean Edgett, který byl od roku 2012 generálním právním poradcem Twitteru.
Agrawal měl po odchodu zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho velmi náročné období. To dokládají i zveřejněné zprávy, které si s ním vyměňoval Musk. Byly velmi ostré, Agrawal profesionální rámec udržel, platné mu to ale nebylo nic. Neodejde s prázdnou: získá 100 % svých nenabytých akciových odměn, to znamená, že si vydělá přibližně 42 milionů dolarů.
Gadde jako šéf právních a politických otázek Twitteru dohlížel na tvorbu a prosazování pravidel pro stovky milionů uživatelů internetu, včetně těch prominentních, na které se vztahují volnější obsahová omezení v rámci výjimek společnosti pro příspěvky hodné pozornosti nebo komunikaci světových lídrů.
Gadde byl na začátku tohoto roku zasažen vlnou online urážek poté, co Musk veřejně kritizoval rozhodnutí týkající se obsahu na Twitteru. Společnost v lednu 2021 trvale zakázala bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa po útoku jeho příznivců na Kapitol.
Svoboda lhát a pomlouvat?
Ještě ve čtvrtek si hojně sledovaný twitterový konzervativní účet @catturd2 postěžoval, že mu Twitter uměle snižuje dosah. Tento účet s milionem sledujících opakovaně prosazoval nepravdivá tvrzení o volebních podvodech a retweetoval jej i bývalý prezident Donald Trump. "Dnes si do toho ještě rýpnu," reagoval Musk v pátek ráno na Twitteru. Nedlouho poté navázal: "ať se daří". Nakonec se ale v pátek nic takového nestalo. Musk v pátek odpoledne na Twitteru uvedl, že společnost "vytvoří radu pro moderování obsahu s široce rozmanitými názory".
"Před svoláním této rady nedojde k žádným zásadním rozhodnutím o obsahu ani k obnovení účtů," dodal.
Tato rada by byla obdobou Rady pro dohled nad obsahem Facebooku, kterou sociální síť poprvé sestavila v roce 2020, aby projednávala a rozhodovala o náročných otázkách týkajících se moderování platformy.
Jen několik hodin poté však Musk napsal na Twitter: "Každý, kdo bude suspendován z nevýznamných & pochybných důvodů, bude z vězení Twitteru propuštěn."
Zmatky kolem moderace obsahu Twitterem přetrvávají. "Zdá se, že pro Twitter je trochu problém v komunikaci, že Muskovo převzetí spustilo vlnu urážlivých tweetů od lidí, kteří si teď díky Muskovi myslí, že je to v pořádku, a zdá se, že nikdo neví, jestli Twitter stále používá systém hlášení, nebo je to jen rasistický a urážlivý free for all," napsal na Twitteru Eliot Higgins, zakladatel investigativního portálu Bellingcat.
Exodus? Zatím se nekoná
Řada odpůrců transakce již předem postovala příspěvky o tom, jaký exodus Twitter po nástupu Muska postihne, zatím se ale nic takového nepotvrdilo. Je pravda, že decentralizovaná síť Mastodon registruje nárůsty nových uživatelů, ale jde spíše o malé desetitisíce denně, což Twitter se 330 miliony měsíčně aktivních účtů nemůže mnoho ohrozit. I já jsem si kdysi na Mastodonu registroval účet a po pár příspěvcích to skončilo, ačkoliv jeden z jeho decentralizovaných nodů provozují i piráti...
Co s tím vším? Sám mám obavy, co se s Twitterem stane. Zatímco to, jestli lícují plechy na Tesle, si nějak narovná trh, v mediálním chaosu tohoto světa je vlastnictví jedné z nejvýznamnějších sociálních sítí podnikatelským narcisem bez sebekontroly krajně nebezpečné. Ale doufám také, že nebude tak zle. Že Musk by sice povolil fungování trollů, ale bude považovat za nedůstojné, aby jej ruské automatizované trollí farmy obelstily, takže se jich přeci jen nějak zbaví. V každém případě lze dosti počítat s tím, že Twitter se stane ještě více rozdělujícím a toxickým prostředím, než býval.
Jednohubky (ale na dlouhé čtení)
Jak nucené rozdělení firem podporuje inovaci? Často slýchám od nepřátel regulace, jak devastující pro trh regulační zásahy jsou. Což je názor plynoucí z neznalosti. Nejnověji doporučuji k přečtení dokument Konkurence a inovace: rozdělení IG Farben, jehož autorem je Felix Poege z Bostonské univerzity. Dokládá, jak rozdělení sjednocené IG Farben nastartovalo inovace.
Druhým zajímavým dokumentem, na který dnes odkážu, je studie nazvaná 100 let rostoucí koncentrace firem.
A hned odcituji shrnutí: Shromažďujeme údaje o rozdělení velikosti všech amerických podniků za 100 let. Dokumentujeme, že koncentrace podniků (např. podíl na aktivech nebo podíl na tržbách 1 % nejvýznamnějších podniků) se v průběhu minulého století trvale zvyšovala. Rostoucí koncentrace byla před 70. lety 20. století silnější ve zpracovatelském průmyslu a těžebním průmyslu a po 70. letech 20. století ve službách, maloobchodě a velkoobchodě. Rostoucí koncentrace v odvětví navíc úzce souvisí s intenzitou investic do výzkumu a vývoje a informačních technologií. Odvětví s vyšším nárůstem koncentrace vykazují také vyšší růst produkce. Dlouhodobé trendy rostoucí koncentrace podniků naznačují stále silnější úspory z rozsahu.
Tak a to je pro tento týden vše.
Vše nejlepší přeje
Patrick Zandl
PS: newsletter byl rozeslán na 2547 adres.