Patrickův newsletter #56: Muskův Starlink, nákup Twitteru a Čínsko-Americká válka o čipy a AI nadvládu
Dobrý den,
vítejte u dalšího Patrickova newsletteru.
Komunální volby skončily a ty naše v Brandýse - Boleslavi mají zajímavý vývoj. Na čtvrtečním zastupitelstvu bych měl být podle koaliční dohody zvolen místostarostou. Budu ještě referovat. Nyní pojďme na poslední technonovinky:
Elon Musk bude nakonec muset kupovat Twitter
A nezlepšuje mu to náladu. Problém je jednoduchý: podepsal smlouvu se sankcemi, takže jej vyjde lépe si nakonec ten Twitter přeci jen koupit. Už se do tématu nechci pouštět podrobněji, situace je turbulentní, zatím to ale vypadá tak, že frustrovaný je Musk (Twitter koupit nechce) i zaměstnanci Twitteru (nechtějí Muska za majitele) - a už to ani není zábava sledovat.
V poslední době na Twitteru dělá divné věci, například vynáší soudy o tom, jak vyřešit válku na Ukrajině nebo situaci Tchaj-wanu. Vzniká z toho nelehká panika. V případě Tchaj-wanu navrhnul, aby se stal administrativní částí Číny, s čímž jsou mocky dobré zkušenosti jedna země dva systémy a Hong-Kong. Lidé dohadují, zda je to podlézání čínské vládě kvůli tomu, že má v Číně fabriku a potřebuje baterky do svých elektroaut. To by se asi ještě obchodně dalo pochopit, morálně a zkušenostně už méně. V případě Ukrajiny je to pochopitelné ještě méně, tady Musk žádné obchodní vazby nemá.
Poněkud zamotaná situace byla s fámou, že Musk vypíná satelitní internet StarLink na Ukrajině. To by bylo fatální, satelitní internet Ukrajina hodně používá pro spojení s jednotkami a řízení střelby. Ono je to ale jinak. Starlink je omezený na určité území a plánovaně nefunguje na rusy okupovaných územích, aby jej nemohli rusové skrze ukořistěné terminály používat. Tím jsou odkázáni na vlastní techniku, kterou suplují podle snímků i klasické radioamatérské vysílačky z vyrabovaných obchodů. No a problém nastává v tom, že ukrajinská armáda postupuje rychleji, než stíhá informovat Starlink o dobytých územích a ten pro ně aktivovat satelitní internet. Takže postoupí na území, kde internet nefunguje. Není to ovšem nevůle Starlinku, jen příliš rychlý postup. Podrobně referuje FT v placeném článku.
Také se v poslední objevil Muskův požadavek, aby Pentagon převzal financování Starlinku pro ukrajinskou armádu. Chvíli to vypadalo, jak by sem Starlink služby dodával zdarma, jenže rychle se ukázalo, že již dnes NATO a Ukrajina většinu služeb Starlinku platí, ať přímo, nebo přes soukromé dárce. Musk o víkendu ustoupil a prohlásil, že zbytek zaplatí zase Starlink.
Začala studená válka o procesory a umělou inteligenci?
V pátek 7. října učinila Bidenova administrativa USA bezprecedentní krok ve snaze omezit schopnost Číny konkurovat v oblasti polovodičových čipů souvisejících s umělou inteligencí a jejími vojenskými aplikacemi. K již dřívějším omezením se přidaly další restrikce. Společnosti musí požádat o licenci, pokud chtějí prodávat určité pokročilé počítačové polovodiče nebo související výrobní zařízení do Číny, oznámily USA v pátek. Také zahraniční společnosti budou potřebovat licenci, pokud budou používat americké nástroje k výrobě špičkových čipů určených k prodeji do Číny. Omezení mají zpomalit pronikání Číny zejména do AI - před několika týdny podobně USA limitovaly vývoz umělointeligenčních čipů Nvidia do Číny. A do třetice, všichni američní občané nyní potřebují speciální povolení, pokud by měli pracovat pro čínské továrny na čipy - nebo musí svou práci ukončit. A to je velká řacha, protože omezení se týká třeba i instalace linek pro výrobu čipů a vůbec veškeré externí práce v čipovém průmyslu, kde Čína očekávala velké transfery know-how.
Napětí mezi Pekingem a Washingtonem tlačí Čínu k větší soběstačnosti. To na jednu stranu. Na stranu druhou obavy o čínskou inovační mašinérii v posledních letech vzrostly i díky vlastním čínským zásahům proti jejím technologickým společnostem.
Čína "vložila prostředky do rozvoje superpočítačových kapacit a usiluje o to, aby se do roku 2030 stala světovým lídrem v oblasti umělé inteligence," uvedla náměstkyně ministra obchodu pro správu exportu Thea D. Rozman Kendlerová. "Tyto schopnosti využívá k monitorování, sledování a dohledu nad vlastními občany a k podpoře modernizace své armády." Což USA smrdí.
Součástí amerických úvah je to, co by se stalo, pokud by Čína napadla Tchaj-wan a tím by omezila nebo převzala produkci největšího výrobce čipů společnosti TSMC. To by mělo pro americkou ekonomiku velmi zásadní dopady a nebylo by jednoduché ze strategického pohledu čipy vyráběné TSMC nahradit.
Jedna věc jsou sankce vůči Rusku, ale zcela jiná je snaha poškodit Čínu. Pokud budou nová pravidla účinná, mohla by vrátit čínský průmysl výroby čipů o několik let zpět, protože by donutila americké a zahraniční společnosti, které využívají americké technologie, přerušit podporu některých předních čínských továren a návrhářů čipů. V konečném důsledku by to mohlo významně ztížit plány Číny stát se světovým lídrem v oblasti A.I. Jedná se o závody ve zbrojení v oblasti A.I., které se odehrávají v krajně neotřelém geopolitickém prostředí.
Důležité je také to, že americké společnosti budou samy sankcemi obchodně poškozeny (zejména Nvidia a AMD) a ztratí odbyt v Číně, což účinně omezí také jejich schopnost utrácet za inovace a potenciálně to může pomoci jejich konkurentům. Mohlo by jít o střídání stráží v polovodičovém průmyslu s neznámými dopady v širším měřítku. Jenže taky je fakt, že právě omezení účasti amerických občanů limituje i jiné firmy, jako je nizozemský monopolní výrobce linek na výrobu čipů ASML. Ten svou nejnovější technologii do Číny již nyní odmítá dodávat a je tlačen i k tomu, aby nedodával starší.
Ústřední čínský deník Global Times si stěžoval, že nejtvrdší zákaz vývozu čipů ze strany USA do Číny by mohl ohrozit až 30 % příjmů některých světových čipových gigantů. Jakou cenu jsou USA skutečně ochotny zaplatit za omezení čínské umělé inteligence a vojenské hrozby? Nová opatření jsou všeobecně považována za největší změnu v politice USA vůči dodávkám technologií do Číny od 90. let minulého století, z mého pohledu jde o bezprecedentní sílu a změnu geopolitických vztahů mezi oběma zeměmi.
Jaké AI služby používám každý den?
Když už jsme u té umělé inteligence, dám vám pár tipů na AI služby, které používám prakticky na denní bázi:
Deepl.com - je skvělý překladač z několika jazyků včetně češtiny. Je mnohem lepší, než Google Translator a umí překládat i dlouhé dokumenty. Můj model použití? České texty umím načíst podstatně rychleji, než anglické, takže si nechávám přeložit prakticky všechny články i knihy, které čtu. Jednoduše koupím PDF knihy, dám ho do Deeplu a nahraju do čtečky. Někdy musím PDF rozdělit na dvě části kvůli limitu milionu znaků v dokumentu, ale to je tak všechno. Konverzi do Kindle z PDF mi udělá Amazon sám. Takhle načtu podstatně více materiálů a více do hloubky.
Midjourney je AI generátor obrázků z textového zadání. Rutinně jsem jej začal používat kolem voleb na volební grafiku, později i na ilustrační obrázky ke článkům. Textové zadání je pro mě lepší, než vyhledávání obrázků ve fotobance a navíc si mohu velmi snadno přizpůsobit styl. Pokud používáte obrázky, je to must have. Právě se snažíme vygenerovat první titulní stránku pro knihu🙂
Mem.ai jsou samoorganizující se pracovní prostory, do nichž si můžete dělat poznámky (třeba i přes Twitter). Nutno skouknout video, bez toho se to těžko dá docenit a pochopit.
Descript.com používám pro tvorbu podcastů, dobře se s ním pracuje, umožňuje vyhodit přeřeky a nebo přepsat již hotové podcasty automaticky do textu, je to ovšem placená služba a ne všechno funguje pro češtinu. Pokud pracujete se zvukem, hodí se o něm vědět.
Summari.com používám, pokud potřebuju sumarizovat to nejdůležitější z nějakého textu, zpravidla když potřebuju načíst dlouhou zprávu, třeba vědeckou studii a nevím, jestli to má cenu.
AI nástroje pro podporu psaní. Asi nejlepší a nejdražší je Jasper.ai - já používám spíše z cenových důvodů rytr.me - obojí podporuje psaní v češtině. Co je AI podpora psaní? Obojí umí navrhovat pokračování textu, ale především textovat reklamy a nejrůznější typy textů v různých jazycích. Pokud máte Mac, hodí se ještě vyzkoušet klienta Elephas.
A jaké AI služby používáte vy a proč? Přidejte svůj komentář…
Vše nejlepší do nového týdne přeje
Patrick Zandl
PS: Newsletter byl rozeslán 2533 odběratelům.