Patrickův newsletter #55: Zastupitel a Ethereum Merge: jak ušetřit spotřebu elektřiny v Česku díky změně ve zdrojovém kódu
Jsem znovu zvolen zastupitelem v Brandýse-Boleslavi. A konečně jeden článek ke kryptoměnám a důležité události.
Dobrý den,
vítejte u 55 Patrickova newsletteru. Začnu opět trochu osobně a politicky, než se podíváme na důležitou událost v rámci kryptoměnového světa: Ethereum Merge.
Zvolen zastupitelem
V letošních komunálních volbách jsem kandidoval na třetím místě Brandýsko-Boleslavské pirátské kandidátky a nakonec jsem byl díky preferenčním hlasům zvolen. Dostali jsme dva mandáty a preferenčních hlasů jsem dostal přesně 666, což mi přijde symbolické. Kompletní výsledky našeho města jsou zde. A děkuji za to, byť je to mírné překvapení. Dovolte mi několik postřehů ke komunálním volbám. Je to pár obecných postřehů z komunálních voleb od člověka, který prožil už asi čtvrtou volební kampaň dosti intenzivně, v plném nasazení.
🔥 Být vládní stranou v komunální politice = výprask. U nás ODS nedostala, kolik doufala (kde taky jo) a kandidátka STAN se raději přejmenovala na Vy jste město hned po Dozimetru. Jako Piráti jsme horko těžko na původní pozici. Kdybychom se přejmenovali na "BLABOL" (Brandýs nad Labem a Boleslav), máme o mandát více...
⚔️ Ano posilovalo, ještě více posilovalo SPD.
⭐️🌹 ANO se stává novou ČSSD, SPD novou KSČM se vším, co k tomu patří.
🏃♂️ Brutální ústup ČSSD a KSČM kandidáti na stranických kandidátkách.
🫦 Hlad po nepolitických kandidátech byl velký.
🔝 Uspěli uprchlíci z ČSSD, KSČM i ANO, kteří si postavili "nezávislé kandidátky" bez politické značky.
🗺 Nerozhodoval program ani osobnost, rozhodovala osobní známost v regionu, dlouholeté vazby. Činovníci sportovních a zájmových spolků. Škraloupy hrály pramalou roli.
💶 Dát štědré dotace na spolkový život jsou jistým znovuzvolením.
🙏🏻 Dobrým programovým tahákem bylo "bude jako dřív", špatným "chytrá řešení na měnící se svět". Lidi chtěli zázraky, ne změnu.
🙀 Strach fungoval - strašit těmi druhými a mobilizovat k sebevolbě zabíralo.
🌈 Ve větších obcích budou pestré koalice. Je nutné obrušovat hrany, protože dohodnout se budou muset i hodně protilehlé strany, jinak bude obec stagnovat.
☯️ Dělit politiku na demoblok a temnoblok není cesta k dohodě a dlouhodobě to povede k průseru.
🌀 V rámci politických a post-politických stran (lepší než demo/temno?) se hlasy přesouvají, mezi nimi zdaleka ne tolik.
👀 Regulérní volbou bylo jít nevolit = jsem ok s tím, jak to bude.
👿 Nepolitická komunální politika = namáhavější cesta k úspěchu, nesystémové řízení státu, horší kontrola, žádné "lidské" úspory z rozsahu. To už je jen osobní názor založený na zkušenosti s tím, jak fungující strana pomáhá, když může přenášet zkušenosti odjinud.
PS: Původně jsem měl za piráty kandidovat na senátora. Jsem rád, že jsem po poradě s blízkými a zkušenými lidmi tuhle možnost vzdal. Bylo by to neuvěřitelné práce, která neměla šanci se jakkoliv vyplatit, o čemž výsledky pirátských senátních kandidátů jednoznačně svědčí. Jsem rád, že jsme se mohli soustředit na komunální volby, kde jsme s maximem úsilí obhájili minulý (tehdy hodně dobrý) výsledek. Získali jsme deset procent, což je nad pirátským průměrem a ziskem dvou mandátů jsme obhájili pozici získanou před čtyřmi lety, kdy jsme měli punc novosti. Navíc se změnilo rozložení sil v zastupitelstvu, takže uvidíme, co a jak bude dále.
Ethereum Merge: jak ušetřit spotřebu elektřiny v Česku díky změně ve zdrojovém kódu
Dva původem rusové udělali letos pro energetickou nezávislost světa více, než kdokoliv jiný. Tím prvním je Vladimír Putin, který ponoukl velkou část demokratického světa k usilovnému hledání alternativ. Tím druhým je Vitalik Buterin, jeden ze zakladatelů kryptoměny Ethereum. Ethereum totiž 15. září provedlo pět let připravovaný přechod na nový způsob ověřování plateb, díky němuž má ročně ušetřit odhadem 120 TWh, tedy dvojnásobek spotřeby Česka.
Já jsem kryptoměny v Patrickově newsletteru komentoval vždy jen výjimečně, ostatně z velké části se jim věnuje moje nová kniha, která vyjde na přelomu listopadu a prosince. Ale takzvaný Ethereum Merge je důležitá událost, u které se zastavíme, abychom si řekli to podstatné.
Tak předvším, o co v případě Ethereum Merge šlo? O sjednocení dvou vývojových větví Etherea, té "klasické", která používala pro ověřování transakcí metodu zvanou Proof of Work (PoW), tedy důkaz prací. A té nové, která vznikla před pěti lety, celou dobu se testovala a používala Proof of Stake (PoS), důkaz sázkou. Výsledkem je, že kryptoměnová aktiva uživatelů Etherea jsou nyní plně převedena právě na ten nový způsob ověřování.
A to bude naše první zastávka. Proč je ta změna metody důležitá? Protože souvisí s principem decentralizace platební sítě, na které jsou kryptoměny založené. Staré ajťácké dogma říká: proč měnit něco, co funguje? Inu proto, že dosavadní metoda ověřování plateb PoW byla velmi energeticky náročná a tudíž drahá. A za spotřebu energií byly kryptoměny kritizovány dlouhodobě, udržet bitcoin v provozu generovalo podobnou spotřebu, jakou má celé Nizozemí.
Když se totiž v kryptoměnovém světě provádí transakce, která se má zapsat do "účetní knihy" zvané blockchain, je potřeba transakci ověřit. Jenže neexistuje žádná centrální, státem pověřená ověřovací autorita. Transakci může ověřit kdokoliv a za to dostane odměnu. Aby ale nedošlo k podvodům, je potřeba, aby ověřujícího ono ověření něco stálo a zároveň, aby ověření provedlo více dobrovolníků. O ověření rozhoduje konsensus, tedy to, že všichni ověřující tvrdí to samé - a ti se také rozdělí o odměnu za ověření transakce. Kdyby ověřování ověřujícího nic nestálo, objevily by se armády podvodných botů, které by transakce fingovaly nebo potvrzovaly, aniž by je skutečně ověřily. Tak, jako v emailovém spamu, kde odeslání emailu ve skutečnosti nic moc nestojí a i pramalá účinnost spamu z něj dělá ziskový business.
V případě Důkazu prací (PoW) je tou investicí, kterou ověřující do ověření dává, série matematických výpočtů, které stojí čas a především elektřinu, kterou je nutné zaplatit. Pokud by ověřující fingoval záznamy, na kterých by se ostatní ověřující neshodli, nedostal by odměnu, ale elektřinu by zaplatit musel, takže by se ekonomika takového podvodu rychle stala neudržitelnou. Funguje to skvěle, jen to spotřebovává hodně elektřiny.
Důkaz sázkou (PoS) funguje maličko jinak. Zde není důležitá investovaná spotřeba elektroniky, ale to, že ověřující vsadí nějakou částku na to, že ověření provedl dobře. Pokud i ostatní dojdou k témuž výsledku ověření, vsazená částka se uvolní a každý dostane svou odměnu. Ten, kdo ale tvrdí jiný výsledek, o svou vsázku přijde. Je to systém, který stojí podstatně méně elektřiny, což je jeho pozitivum. A to je také důvod, proč na tento způsob Ethereum přešlo.
Důvodů, proč na Důkaz sázkou nepřejít, bylo ale také několik. Kromě toho obligátního "neměň, co funguje" tu byl bezpečnostní problém: existovalo nemalé riziko, že při přechodu půjde zdvojit platby a tím se ztratí obrovské částky. Což byl důvod, proč testování probíhalo tak dlouho - a co se nakonec nestalo.
Tím hlavním zdrojem obav byla ale samotná podstata ověřování. Dosavadní filosofie kryptoměn říkala, že vliv má ten, kdo má výpočetní výkon, což je už od pohledu odlišné od současné filosofie finančního světa. Tam má vliv ten, kdo má peníze. A tento princip se nyní přenesl i do Etherea: ověřovat platby může ten, kdo drží Ethereum, ideálně ještě z dřevních dob, kdy bylo "levné". Což propagátory kryptoměn dráždí.
Má Důkaz sázkou dopad na nezávislost ETH?
Kritici připomínají, že se záhy po Ethereum Merge vyprofilovaly dva pooly, které ovládají ověřování a tedy i těžbu. Jenže dva pooly ovládaly těžbu i před tím, takže změna v tomto ohledu zatím není veskrze žádná, navíc pooly jsou sdruženími těžařů. Jenže jsou centralizujícím prvkem, bez účasti v poolu se netěží výhodně. Jenže to nic neznamená, ja vyhodnocení je příliš brzy. Pro běžného uživatele měny Ethereum nic Merge neznamenalo, důležité dopady bude mít pro spekulanty všeho druhu.
Kryptosvět si hned našel dobré vysvětlení. Zatímco Bitcoin běžící na Důkazem prací je určený pro ukládání hodnoty, ekvivalentem zlata, nové Ethereum je základem chytrého kryptosvěta, neboť umožňuje uskladňovat nejrůznější smlouvy, kontrakty a jiné digitální hodnoty. To je hezky řečeno, nebýt tedy toho, že je momentálně svět digitálních předmětů NFT v naprosté depresi, stejně jako zbytek kryptosvěta, jemuž se v průběhu letošního roku výrazně propadla hodnota oproti loňským maximům.
Spotřeba elektřiny
Další zastávka bude u spotřeby elektřiny. Tu v kryptoměnovém světě spotřebovávají nejrůznější počítače na zajištění ověřování a těžby kryptoměny, nejčastěji jsou to specializované těžební ASICy a upravené počítače s GPU, které nelze na nic jiného pořádně použít. Takže se nedá předpokládat, že je jejich uživatelé okamžitě vyhodí a elektřina se ušetří.
Výsledky se dnes již dají vyhodnocovat, protože se v rámci sítě sleduje takzvaná hashrate, tedy výpočetní výkon dedikovaný na těžbu kryptoměny. U Etherea poklesl ze špičky 1190 Th/s a průměru poslední doby 900 Th/s na cca 740 Th/s. Tento výpočetní výkon se dá přepočítat na spotřebovanou elektřinu, neboť 10 Th je zhruba jeden watt. Samozřejmě záleží na použité technice, ale pro představu je to dobrý přepočet. Příkon Etherea tedy poklesla z 90 TW na 74 TW. To není málo. Jenže zároveň se objevilo Ethereum Classic, což je původní Ethereum s Proof of Work, na které se přesunula celá řada těžařů. Hashrate v Classicu vyskočilo z 45 TH/s na současných cca 150 TH/s. Další nárůsty zaznamenal například Ravencoin (o 10TH/s), mírně narostly i další kryptoměny používající Důkaz prací, jako je Litecoin nebo Ergo. Problém ovšem je, že to jsou už drobné měny, na něž nelze vrhnout mnoho výpočetního výkonu. Vidíme, že třeba Ravencoin ztrojnásobil dostupnou hashrate, ale z pohledu kapacit někdejšího Etherea je to jen drobnost. To je první problém: vlastně není, kam přejít. A když někam přejdete, zvýší to obtížnost těžby, která se u kryptoměn zvyšuje s rostoucí nabídkou těžebních kapacit. Čímž klesá výnosnost takové těžby.
Jediná dostatečně rozsáhlá měna je Bitcoin, jenže pro jeho těžbu se používají specializované těžební ASICy, zatímco Ethereum používá pro těžbu především grafické karty GPU. Na vině je rozdílný způsob rozdílný hashovací algoritmus. Zatímco Ethereum používalo Ethash, Bitcoin používá SHA-256 - a GPU se od ASICu liší v efektivnosti, s jakou tyto algoritmy zpracovávají. Jde sice těžit Bitcoiny na GPU, ale nevyplatí se to. To je důvod, proč někdejší těžaři Etherea se mohou stěhovat jen na některé "příbuzné" měny a ne právě na Bitcoin.
Co je pro mne překvapivé je vysoký hashovací výkon, který je stále Ethereu k dispozici. Zdá se, že zatím k velké odstávce těžebních rigů nedošlo, ale také je mi záhadou, k čemu se ten výkon používá. V každém případě se Ethereum Merge ve skutečnosti na snížení spotřeby elektřiny projevilo minimálně, pokud můžeme spíš v řádu deseti až dvaceti procent z původní spotřeby, nejde o několikařádové snížení spotřeby, jaké Buterin sliboval. Jenže také ještě není dobojováno, těžební rigy budou jejich majitelé odpojovat postupně, pokud vůbec. Jsou to drahá zařízení a rozloučit se s nimi není jen tak. Na vyhodnocení dopadu Ethereum Merge si dejme spíše půl roku, než týden...
Ekologie
A to je poslední zastávka. Ekologie kryptoměn. Už i Bílý dům si postěžoval, že kryptoměny nejsou zrovna ekologickým platidlem. A 16. září vydal "první komplexní rámec pro odpovědný rozvoj digitálních aktiv" (zde k dispozici). V něm tlačí jednak na sjednocenou regulaci a za druhé na snížení uhlíkové stopy kryptoměn a také na další z koumání digitální měny americké centrální banky (CBDC). Řekněme si upřímně: tento fact sheet bude mít pro rozvoj Důkazu sázkou větší dopad, než názor kryptoenthuziastů.
Jednohubky
tohle mě pobavilo. The New York Times vydal článek o tom, jak se jejich paywall pomocí strojového učení adaptuje na to, kolik článků vám má ukázat zdarma, aby vás donutilo zaplatit. Copak, to je jen zajímavé, ale taky je vtipné, že NYT konstantně bojuje proti vlivu podobných algoritmů na lidi a kritizuje je. O čemž je například ten druhý článek... Vliv temných algoritmů na náš svět není malý a stále se zvyšuje.
Google uvolnil svůj umělointeligenční jazykový model LaMDA pro veřejnost. Vedle GPT-3 je pravděpodobně nejznámějším velkým jazykovým modelem (LLM) LaMDA (Language Model for Dialog Applications). Společnost Google jej oznámila na keynote I/O v roce 2021, ale pozornosti veřejnosti se mu dostalo až loni v červnu, kdy reportérka deníku Washington Post Nitasha Tikuová zveřejnila článek o Blaku Lemoinovi (nyní již bývalém inženýrovi společnosti Google) a jeho tvrzeních o vnímavosti LaMDA. Google jej uvolní v rámci AI Test Kitchen.
Společnost OpenAI zpřístupnila systém automatického rozpoznávání řeči Whisper, který podle ní umožňuje "robustní" transkripci v několika jazycích a překlad z těchto jazyků. Github repozitář je zde, pokud nejste vývojář, počkejte si, jistě se rychle začnou objevovat klientské programy používající Whisper, které nabídnou přepis záznamů. Whisper funguje opravdu dobře a umí i česky a slovensky.
Doporučení na podcast
Tenhle český podcast mě zaujal: podcast o moderní městské mobilitě. Snad to jeho autory nepřestane bavit a budou dál inspirací.
A to je pro dnešek vše.
Dobrý start do nového týdne přeje
Patrick Zandl
PS: Newsletter byl rozeslán na 2479 odběratelů.