Patrickův newsletter #54: Nové iPhony a Příběhy umělointeligenční chudoby
Apple představil novinky: iPhone 14, Watch 8 a nové Airpods Pro. Umělointeligenční chudoba a veřejná infrastruktura - i o tom se má mluvit nahlas.
Dobrý den,
vítejte u dalšího Patrickova newsletteru. O čem bude dneska řeč?
Apple představil novinky: iPhone 14, Watch 8 a nové Airpods Pro
Umělointeligenční chudoba a veřejná infrastruktura
StarLink do mobilů
a jednohubky, tentokráte jich je dost + tip na Politickej podcast
Dobrou zprávou mimo pořadí je, že jsem konečně o víkendu dodělal kompletní text knihy Digitální kapitál - a vyjde letos v listopadu. To je také druhý důvod, proč o víkendu newsletter nevyšel. Tím prvním je fakt, že Apple novinky představoval ve středu :)
Apple představil novinky
Apple představil 7. září novinky: nové iPhony 14, nové Watch osmé generace, nové Airpods Pro. Není to revoluce, je to příjemná evoluce, o které stojí za to si říct pár slov.
Apple iPhone 14
Co umí právě představená nová verze iPhone?
Tak především se dále zlepšuje focení a natášení videa. Photonic Engine pomáhá s focením za slabého osvětlení, zlepšily se i snímače. Akční režim je nový režim videa, který lépe než dříve vyhlazuje roztřesené video. Filmový režim dokáže natáčet video v rozlišení 4K při 30 fps a 4K při 24 fps, zlepšil se výkon fotoaparátu Ultra Wide při slabém osvětlení a blesk True Tone je o 10 % jasnější a má konzistentnější osvětlení.
Druhým tématem je bezpečnost. Pomocí nového akcelerometru spolu se stávajícím barometrem, GPS a mikrofonem iPhonu umožní iPhonu 14 vycítit vážnou autonehodu a zavolat vám záchrannou službu. Je to obdoba nové funkce v Apple Watch, ale hodinky k jejímu fungování nejsou potřeba.
Druhou bezpečnostní funkcí je posílání zpráv přes satelitní službu. Není to tak jednoduché, jako poslat běžnou textovku: software zabudovaný do iPhonu dává uživatelům pokyny, kam mají iPhone nasměrovat, aby získali nejlepší satelitní signál pro odeslání zprávy. Služba používá řadu otázek a odpovědí s výběrem z několika možností, aby vyhodnotila situaci osoby, a veškeré odeslané texty jsou komprimovány, takže odeslání zprávy trvá kratší dobu. Vyškolení operátoři, kteří přijímají volání o pomoc, pak zprávy předávají prvním záchranářům. Funkce také spolupracuje s funkcí Find My, která umožňuje informovat ostatní o vaší poloze, když se nacházíte mimo dosah mobilního signálu nebo signálu WiFi. Služba Emergency SOS začíná v USA a Kanadě a bude po dobu dvou let zdarma. Rozhodně nepočítejte s tím, že až vyjedete v Česku na hory, že si přes ni zasurfujete na internetu, když nebudete mít signál mobilního operátora - jde vyloženě o funkci záchrany v nebezpečí.
U modelů iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max se můžeme těšit na Always-on displej, který začal být populární u hi-end telefonů s Androidem. Zatímco funkce trvale zobrazených informací na displeji se čekala, funkce Dynamický ostrov (Dynamic Island - méně blbý překlad mě nenapadl, spíše bych to nazval Dynamická Oblast) je netušenou novinkou. Vypadá nějak takhle:
Funkce je umožněna novým umístěním předního fotoaparátu a senzorů Face ID. Ty jsou nyní integrovány do displeje, a nikoli jako kus vyříznutý z horní části telefonu. Dynamický ostrůvek je tedy oblast v horní části displeje iPhonu a přináší upozornění, oznámení nebo aktivity.
Pro iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max je k dispozici také nový čip SoC. Apple uvádí, že šestijádrovým A16 Bionic je o 40 % rychlejší, ale neuvedl, jak je na tom ve srovnání s A15.
A focení na řadě Pro: Oba iPhony Pro jsou vybaveny 48MP čtyřpixelovým hlavním fotoaparátem, což je fotoaparát, který Apple dříve nazýval Wide. Každé čtyři pixely jsou spojeny do jednoho většího pixelu, aby se velikost snímků udržela na 12 Mpx pro většinu režimů fotografování, ale pixely navíc umožňují lepší výkon při slabém osvětlení a novou možnost 2x teleobjektivu. Modely Pro mohou pořizovat snímky s rozlišením plných 48 Mpx ve formátu ProRAW společnosti Apple.
Co si o tom myslet? Řada 14 jde hlavně po zlepšování focení a bezpečnostních funkcích. Po obojím je poptávka a zejména pro lidi, co chtějí focení a video v maximální mobilní kvalitě, je to dobrý upgrade. Zejména Pro modely mají vylepšený čip, takže i když řadu foto funkcí obstarává vylepšený software, jenž je součástí iOS 16, zejména ve špatném osvětlení se nový čip pozná.
Apple Watch 8, Ultra a SE
Osmá generace hodinek Apple Watch přináší jako hlavní inovací teplotní senzor, který na zápěstí snímá v noci teplotu v pravidelných pětivteřinových intervalech a zapisuje ji do aplikace Zdraví. Údaj se využije hlavně ke sledování menstruačních cyklů a zjišťování ukazatelů ovulace. Data budou v zařízení zašifrována a při přenosu poskytovatelům zdravotní péče budou šifrována end-to-end. Využijí se ke sledování menstruačního cyklu. Sledování menstruace a ovulace se stává letos hlavním tahákem pro nové chytré hodinky. Až doposud to ale většina modelů (jako Garmin či Fitbit) řešily jen matematicky, zatímco nově se prosazuje doplnění o měření teploty, které umožní předpovědi zpřesnit. Je také pravděpodobné, leč. nepotvrzené, že změnu teploty bude Apple používat k detekci onemocnění, již dnes takto používá tepovou frekvenci.
Novinkou je také přepracovaný tříosý gyroskop a akcelerometr. Hodinky jej spolu s GPS, barometrem a mikrofonem využívají k detekci autonehody. Funkce je aktivní pouze za jízdy, a když zjistí, že jsi měl/a nehodu, automaticky kontaktuje záchranné složky a upozorní tvé nouzové kontakty.
Novinkou je díky WatchOS 9 režim nízké spotřeby. Ten vypne energeticky nejnáročnější funkce watchOS, jako je například stále zapnutý displej a automatická detekce tréninku. Režim nízké spotřeby bude k dispozici na všech hodinkách Apple Watch Series 4 a novějších, na Series 8 by měl režim nízké spotřeby prodloužit výdrž baterie až na 36 hodin.
Apple Watch Ultra je úplně nová řada: odolné hodinky zaměřené na sportovce a dobrodruhy. Zatím jde o největší model (49 mm), provedení z titanu s ochrannými prvky jako je zvýšený okraj displeje (aby se nepoškodil tak snadno) či odolnější provedení korunky. Nově přibylo "akční tlačítko", jehož funkci lze definovat.
Stále zapnutý Retina displej hodinek Apple Watch Ultra dosahuje jasu až 2 000 nitů, což je dvojnásobek maximálního jasu hodinek Apple Watch Series 8. Zařízení má také přídavný reproduktor, nové mikrofony a největší baterii ze všech dosavadních Apple Watch. Apple udává výdrž baterie 36 hodin, což je dvojnásobek 18hodinové výdrže baterie Apple Watch Series 8. Novinkou je také dvoufrekvenční GPS, která integruje frekvence L1 a L5 - a díky tomu bude přesněji měřit i v náročném terénu, jako je džungle přírody nebo výškových domů. Ultra mají být také ultraodolné: testovány na šoky, mráz, vodotěsné do 100 metrů (nepotápět se s nimi pod 40, říká Apple), vybavené hloubkoměrem a snímačem teploty vody
Apple Watch SE: přibyly stejné nové snímače pohybu jako do hodinek Series 8, díky čemuž podporují novou funkci detekce nárazu. Byly také vylepšeny o stejný S8 SIP jako Series 8, díky čemuž je o 20 % rychlejší než předchozí model SE. Jinak asi nic podstatného.
Dodávky hodinek začínají oficiálně 16. září, ale už dnes Apple upozorňuje, že řada modelů bude expedována až v říjnu.
Co si o tom myslet: hodinky Series 8 jsou běžným upgradem, pokud máte starší model, nemusíte spěchat s přechodem na novou verzi. Dobrou vlastností je teploměr, ale uvidíme, jak ho v praxi využijí muži - pro ženy je rozšíření menstruačního kalendáře o měření teploty důležitým zpřesněním. Úplnou novinkou je řada Ultra, která bude konkurovat některým modelům Garmin Fenix, i když jejich výkonnosti a měření všech veličin nedosahuje.
Další generace sluchátek Airpods Pro
Nové AirPods Pro jsou vybaveny novým čipem H2 navrženým společností Apple, vylepšeným zvukem a výdrží baterie. Potlačení hluku tak mělo být zlepšeno na dvojnásobek, výdrž baterie o 1,5 hodiny, pouzdro přidává další čtyři plná nabití pro celkem 30 hodin poslechu. Dobíjet lze nyní i bezdrátovou dobíječkou k Watch. Nové je také ovládání hlasitosti přejížděním po stopce sluchátek.
Za zmínku stojí, že iOS 16 obsahuje v nastavení novou sekci AirPods pro správu sluchátek a nastavení funkce Personalized Spatial Audio, která využívá TrueDepth kameru iPhonu k mapování vašich uší a zajištění kvalitnějšího zvuku. Nové nastavení i funkce Personalized Spatial Audio jsou k dispozici i majitelům původních sluchátek AirPods Pro.
O umělointeligenční infrastruktuře a chudobě
Průmyslová revoluce devatenáctého století nám po sobě zanechala rozsáhlou veřejnou infrastrukturu. Postavily se silnice - vlastně první pořádné silnice od pádu Římské říše. Postavila se železnice, přístavy, majáky, školy a univerzity, knihovny, později i letiště. Vznikl rozsáhlý soubor infrastruktury, kterou bylo možné použít za férových a transparentních podmínek, často zdarma.
A proč to bylo důležité? Protože když jste chtěli podnikat, najednou jste měli vyřešenou spoustu problémů. Měli jste jak dostat zboží do sousedství i do celého světa. Měli jste jak získat vzdělanou pracovní sílu pro svou novou továrnu. Z veřejné infrastruktury rostl užitek, který rozhojňoval zaměstnanost, pokrok a samozřejmě i privátní majetek.
Zatímco většina továren z devatenáctého století neexistuje, veřejná infrastruktura je dnes pilířem každého podnikání. Technologická revoluce proměnila obrovské investice ve výstavbu infrastruktury, která se stala základem budoucího bohatství.
Nyní, o 150 let později, jsme v podobné situaci. Jenže jakou infrastrukturu lze vybudovat z informací? Jak si představit infrastrukturu informačního věku?
Nástup umělé inteligence ukázal, co je budoucí informační infrastruktura:. Třeba velké jazykové modely. Jsou nástrojem, jak počítače naučit chápat význam přirozeného textu či slova. Jsou nadějí na to, že počítače budou moci "programovat" i lidé, kteří programovat neumí. Umělá inteligence je počítačovým rozhraním budoucnosti.
Spočítat jazykový model dá spoustu práce. Nejenom, že musíte sehnat dost podkladových dat, ještě potřebujete, aby vazby v nich počítače vyhodnotily. To stojí strojový čas a energii. Podle odhadů stálo společnost OpenAI natrénovat model GPT-3 kolem pěti milionů dolarů jen v ceně energie, zhruba 120 milionů korun.
Co z takového jazykového modelu počítačový svět má? Jazykový model GPT-3 se stal standardem pro implementace umělé inteligence, jeho verzí je i generátor obrázků Dall-E od téže firmy. Ano, to je ten zázračný generátor, kterému řeknete "nakresli papouška ve stylu Picassa" a on vám vygeneruje fotorealistický obrázek. Z GPT-3 vychází většina dobrých chatbotů, AI editorů a vůbec většiny služeb, které za svůj vstup používají přirozený jazyk.
Více jak 93 % tréninkových dat pro GPT-3 bylo v angličtině, jen zbývajících 7 % v jiných jazycích. Proto v jiných jazycích dává implementace GPT-3 velmi slabé výsledky. Existují sice i jiné jazykové modely - v češtině třeba Czert či RobeCzech . jenže neměly prostředky, jako OpenAI, takže dat je v nich málo. A bohužel u jazykových modelů je množství zpracovaných dat důležité. Asi tak, jako u železniční a silniční sítě délka v kilometrech.
Začíná se tomu říkat umělointeligenční chudoba. Když v jazyku neexistuje dost dat v modelech, vlastně se nedá pro umělou inteligenci používat. A jazyk tím ve světě UI pomalu umírá. Proto některé vizionářské státy s méně frekventovanými jazyky vrhají peníze do jazykových modelů, které zpřístupňují a opensourcují. Nechtějí být mimo. České univerzity vytvořily řadu zajímavých nástrojů pro infrastrukturu informačního věku, bohužel ale většina z nich je pro komerční svět nepoužitelná. Nástroje vytvořené z veřejných prostředků slouží jen k výuce žáků nebo jako demo weby, které nikdo nepoužívá. Znáte umělointeligenční překladač Google Translate? Velmi pravděpodobně. Německý Deepl? Zřejmě ano, je skvělý. Na Karlově univerzitě vznikl překladač, který je podobně dobrý, jen nikdo neinvestoval peníze ani do jeho použitelné webové podoby, ani do jeho propagace, takže jej nikdo nepoužívá a nezná…
Produkty s jazykovými modely teprve začínají. Tak například takzvané TTS systémy, řečové modely převádějící psaný text do přirozené řeči. Používají se pro hlasový výstup, například pro telefonní centrály. Rozdíly v kvalitě českých a anglických jazykových modelů jsou propastné. Zatímco nejmodernější anglické hlasové výstupy TTS těžko poznáte od živého mluvčího, české modely se nedají poslouchat delší dobu. Můžete je použít opravdu jen pro vygenerování krátkých hlášek. Nemůžete vytvořit systém v češtině, se kterým si opravdu popovídáte a nebude vás to tahat za uši.
Jestli čeština má přežít, bude potřeba v průběhu příštích deseti let do takových modelů investovat a nabídnout je všem. To bude stát stovky milionů korun. I změnu přístupu k licenčním podmínkám na straně univerzit. Proč? Protože chceme stavět moderní služby na veřejné informační infrastruktuře, kterou nemá cenu vytvářet pro každý produkt zvláště. Už jen takový digitální úřad: mohli byste na něj zavolat uprostřed noci a zeptat se na informaci, kterou by systém řízený AI okamžitě získal a do telefonu vás o ní informoval. A ještě vám popřál hezký den. Jenže v češtině teď nic takového opravdu dobře fungovat nebude…
Inu, národní hrdost se tu a tam dá přepočítat na peníze, tu a tam na činy a někdy je také potřeba prozíravě zainvestovat z veřejných prostředků něco, co přinese prospěch všem.
Psáno pro Lidové noviny
StarLink nabídne satelitní signál pro T-Mobile mobily (v USA)
Muskova satelitní síť StarLink nabídne v příštím roce také přenos zpráv a internet s limitovanou rychlostí v mobilních telefonech americké sítě T-Mobile. Půjde u využití frekvencí 5G StarLinkem pro výměnu signálu se sítí satelitů. Detaily zde. Připojení přes Starlink bude rovněž záložním připojením ve všech vozech Tesla - vůz si bude moci přivolat pomoc i v oblasti, kde není běžný mobilní signál.
Musk sprintoval, aby detaily oznámil ještě před tím, než podobnou službu oznámil Apple a GlobalStar. Mimochodem, GlobalStar vyhradil pro Apple celkem 85 % kapacity svojí sítě...
Jednohubky
USA zakázaly vývoz pokročilých AI čipů do Číny, omezení se dotkne především Nvidia a AMD. Článek zde.
Nastal čas vyzkoušet baterie s hliníkem a sírou - slibnou levnější alternativu k ukládání energie. Tedy, o téhle technologii se objevuje stále více zpráv, snad je to kýžený průlom a ne kachna.
Apple: loni byly pomocí iPhonů pořízeny tři biliony fotografií. V roce 1999, na vrcholu průmyslu analogových fotoaparátů, vytvořili jejich uživatelů 80 miliard fotografií (podle tehdejších odhadů Kodaku). To jen tak pro porovnání, je to stonásobek…
Kdo nic neudělal, nemá se čeho bát. Požár u Hřenska posouvá hranice plošného sběru dat. To je nadpis zajímavého článku Hlídacího Psa o tom, jak policie chce šetřit požár v Hřensku: prostě si nechá navalit data o mobilech přihlášených v síti v době vypuknutí požáru v jeho lokaci. Za bohulibým účelem se okrojí svobody a mě už se také navaluje…
Síť sebestředných. Odchod manažerky z Rohlíku rozpoltil uživatele LinkedInu na dva tábory - to je další zajímavý článek z E15 o odchodu Kristýny Rakovské z Rohlíku. A tady je dotčený její status na LinkedInu. Čím mě to zaujalo? Že LinkedIn žije a lidi tam něco píšou, fakt!
Studie přináší poznatky o vlivu služby GitHub Copilot na produktivitu vývojářů. Článek zde.
Konečně mám jednu slušnou recenzi na Špicla páně, zde. Ty dvě, co vyšly na Databázi knih teda nepotěšily - a v hodnocení se dosti rozcházejí s procentním výsledkem tamtéž.
Populární software pro přípravu tiskových dat pro 3D tiskárny PrusaSlicer má novou verzi 2.5 - detaily zde.
Tip na Politickej podcast
Zvyknul jsem si při běhání poslouchat podcasty a tak je tu jeden tip na méně známý Politickej podcast Adama Blišťana. Méně známí, ale zajímaví hosté, fajn formát a délka přesně na běhání. Dejte si třeba rozhovor se Štěpánem Ryšavým, který dělá přehled volebních programů Programy do voleb - tady se mrkněte, co třeba má o komunálkách v našem Brandýse-Boleslavi.
Znáte další zajímavý podcast, který není obecně známý, tj. v produkci velkého mediahousu u nás? Pošlete mi tip! Rád se podívám na novinky…
Tak a to je prozatím vše. Vše hezké do nového měsíce přeje
Patrick Zandl
PS: Newsletter byl rozeslán na 2 453 odběratelů…