Patrickův newsletter #50: Elon Musk stáhl nabídku koupě Twitteru i další kalhotky
No, to je trochu bulvární nadpis, ale co máte dělat, on je Musk takovej vesmírnej Saša Vondra ...
Dobrý den,
vítejte u padesátého Patrickova newsletteru.
Vzal jsem si týden volna a odjel jsem do pustiny, kde jsem sedm dní měl prostor jen na práci na knize Digitální kapitál. Musím říct, že sedm dní psát bez kontaktu se světem je docela extrémní sport, ale knize to prospělo velmi. V knize vysvětluji svoji starou tezi o tom, že všechny události se skládají ať již pozitivně a nebo negativně. A za určitých okolností mohou vytvořit obrovskou vlnu, která něco podstatného změní, protože už se jich nahromadí tolik, že je pravděpodobné, že se někomu podaří je využít ve svůj prospěch.
V takové situaci teď jsme. Celá řada technických vynálezů udělal náš svět nestabilní, křehký. Sociální média rozeštvávají naši společnost, umělá inteligence jim pomáhá nás poznávat a zároveň se nám chystá vzít práci a vytvořit novou. Mění se zaběhnuté trhy, lidé přicházejí o práci i jistoty. O pocit potřebnosti, užitečnosti. Nic z toho neznamená, že se něco musí měnit, ale čím více takových vlnek se spojuje, tím větší celková vlna z toho je.
Dlouho to vypadalo, že to nějak celkově ustojíme, protože obranné mechanismy společností bývají silné (aspoň víte, k čemu je konzervatismus). Pak přišla pandemie a válka s Ruskem a těch dalších vln, které se nabalují, je už opravdu hodně. Řada inovací je přitom nyní ve velmi křehké fázi: přinášejí změnu, ale ještě nevytvářejí nový pořádek. Ještě se k nim nevytvořily podpůrné mechanismy společnosti, redundance, zálohy, odolnost. Ještě je to celé takové... křehké...
Já vám neumím říct, kdy se to všechno zlomí a jak ten zlom bude vypadat právě u nás. Možná budeme na té šťastnější straně zlomu, i když v našem případě není mnoho důvodů se tak domnívat. Co ale vím jistě, že v tomto století se na Zemi objeví několik nových společenských zřízení a řádů, které proti nimž československo padesátých a šedesátých let bude nostalgická vzpomínka na to, kdy svět byl ještě v pořádku.
Zbývá mi zredigovat poslední kapitolu Technoelity, v níž se věnuju velké moci, jakou mají majitelé největších technologických společností. A tomu, jak moc trhlí jsou. Třeba tento týden: ukázalo se, že Elon Musk dva měsíce vodil všechny za nos s tím, že si koupí Twitter a zachrání svobodu slova. Nakonec chtěl jen prodat akcie Tesly za osm miliard dolarů, aniž by firmě podsekl kurz. A s tím vším se mu vyplatí cvaknout i miliardovou pokutu. A s takovým člověkem byste se nebáli převážet lidstvo na Mars?
Do závěru si vypomohu článkem, který jsem teď dělal do firemních materiálů k automatizované tiskové farmě, v němž popisuju budoucnost aditivní výroby. Teď nevím jestli je to Průša PR nebo zneužití firemních informací ... :)
Nakonec je z knihy manifest moderního světa. Stále doufám, že manifest, nikoliv testament.
(O případném vydání budu informovat)
Elon Musk stáhl nabídku koupě Twitteru...
Největší událostí minulého týdne je stažení Muskovy nabídky na koupi Twitteru za 44 miliard dolarů. O tom, že s obchodem to nejde úplně nejlépe, si již delší dobu štěbetali vrabci na světě, nedocházelo k žádným velkým posunům, ačkoliv papírování v takových případech obvykle trvá. Hlavním důvodem stažení nabídky má být příliš vysoký počet počet botů respektive rozdíl v tom, co se domnívá Twitter a co se domnívá Musk. Twitter navíc údajně nebyl schopen tyto rozpory vysvětlit. V dopise, který byl zveřejněn ve zprávě pro Komisi pro cenné papíry, právník společnosti Mike Ringler uvedl, že "Twitter nedodržel své smluvní závazky". Ringler tvrdí, že Twitter neposkytl Muskovi relevantní obchodní informace, které požadoval, jak by podle Ringlera smlouva vyžadovala. Musk již dříve uvedl, že chtěl posoudit tvrzení společnosti Twitter, že přibližně 5 % jejích zpeněžitelných denních aktivních uživatelů (mDAU) jsou spamové účty. "Společnost Twitter tyto informace neposkytla nebo odmítla poskytnout," tvrdil Ringler. "Někdy Twitter Muskovy žádosti ignoroval, někdy je odmítl z důvodů, které se zdají být neopodstatněné, a někdy tvrdil, že vyhoví, a přitom panu Muskovi poskytl neúplné nebo nepoužitelné informace."
Řekněme si to upřímně. Je to takové blábláblá, založené na tom, že Twitter může nyní uplatnit pokutu zhruba ve výši 1 miliardy dolarů za to, že Musk z nabídky vycouvává. Když už chcete dostat lidi na Mars, tak byste si mohli s nějakými anonymními boty poradit, no ne?
Důvodů může být více. Od chvíle, kdy představenstvo oznámilo, že přijalo jeho nabídku na koupi společnosti za 54,20 dolaru za akcii, akcie výrazně klesly. V den tohoto oznámení akcie zakončily obchodní den na 51,70 dolaru za akcii. Při pátečním uzavření trhu se akcie Twitteru nacházely na úrovni 37 dolarů a uvidíme, jak trh zrušení obchodu ocení v pondělí.
A teď je dobré podívat se na to, proč vůbec Musk takovou nabídku udělal. Zdá se, že Musk se snažil zamlžit, že se potřebuje zbavit desetiletých opcí Tesly, aniž by tím shodil kurz akcií. Musk akcie nakonec prodal za krásných 8,5 miliardy dolarů, takže i po zaplacení pokuty Twitteru a dalších výdajích si přijde na více jak 7 mld dolarů. A to už za dvouměsíční šaškárnu ledaskomu stojí.
Zatím není jasné, jak všechno dopadne. Musk se snaží z koupě Twitteru vycouvat, právníci Twitteru jej budou chtít donutit, aby dodržel nabídku, která dnes poměrně dost převyšuje tržní cenu, právníci Muska budou oponovat, že mají nutné důvody pro stažení nabídky. Bude z toho nějaký soud, ale už je dost pravděpodobné, že Musk Twitter nekoupí. Ostatně, ve dva měsíce starém rozhovoru pro DVDT jsem tvrdil, že vsázím na to, že z obchodu sejde.
... našly se Muskova dvojčata...
Aby těch zpráv s Muskem dnes nebylo málo. Našla se Muskova dvojčata. Nekecám. Web Insider vyhrabal žádost k soudu z listopadu, v níž Musk a Shivon Zilis žádali o změnu příjmení právě narozených dvojčat tak, aby se jmenovali po obou. Texaský soud žádost letos v květnu schválil. Zajímavé na tom není ani tak to, že Muskovi se právě v tu dobu narodily týden před narozením Muskova druhého syna s Claire Boucherovou. To si bude muset vysvětlit s ní, nám po tom mnoho není.
Důležitější je, kdo je Shivon Zilis (viz jejích web). Je to šestatřicetiletá šéfka Muskovy společnosti Neuralink, tedy firmy, která se snaží vyvinout rozhraní mezi mozkem a počítačem. S Muskem se poznala při práci v OpenAI, další Muskově firmě věnující se umělé inteligenci. Zilis patří mezi několik málo respektovaných žen v oboru AI, není to žádná nezkušená nanynka, ale opravdu respektovaná odbornice a vědkyně.
Musk věc odbyl tweetem, v němž říká, že dělá to nejlepší, aby pomohl s krizí nedostatku populace. A přidává graf, podle něhož posledních 50 let není v USA porodnost dostatečná na udržení počtu obyvatel.
Taky je dobrý dodat, že je to spíš tím, že Musk je normální prase. SpaceX zrovna nedávno musela vyklopit 250 000 USD za mimosoudní urovnání s letuškou doprovázející firemní letadlo, které Musk nabízel sex. A pozornost, často nevyžádanou, Musk ženám věnuje rád. Má dojem, že při svém bohatství si to může dovolit a nějaké zákony pro něj neplatí. Jenomže, kdyby ty firmy nevlastnil, už by z nich vyletěl. Například někdejší neohrozitelný šéf McDonalds Steve Easterbrook dostal padáka poté, co se ukázalo, že udržoval sexuální vztyky s podřízenými. A musel se vzdát odměn ve výši 105 milionů dolarů, aby urovnal spor, referuje Fortune. Nu, to Muskovi nehrozí.
... a Tesla v USA zpřístupní superchargery
Aspoň jedna pozitivní zpráva, za kterou ale Musk zřejmě nemůže. Tesla se dohodla s americkou vládou, že zpřístupní svoji síť nabíjecích stanic Superchargery i pro ostatní automobily. Zprávu překvapivě publikoval Bílý dům. Tesla teď začne superchargery osazovat potřebnými koncovkami CCS a Chademo. V Evropě už Tesla koncovky CCS používá, takže v Evropě to již někde běží. Drobný problém je v tom, že evropské a americké CCS se liší, proto jsou nutné změny.
Tak a to je pro tento týden všechno. Našlo by se pár dalších drobností, ale bylo by mi líto, že z vydání přestane být monotematické číslo na vrub Elona Muska.
Hezký start do nového týdne přeje
Patrick Zandl
PS: Tento newsletter byl rozeslán na 2269 adres odběratelů.