Patrickův newsletter #49: stále neprodaný Twitter a příliš mnoho potratových receptů
Co nového ve světě techniky? Twitter stále není prodaný, zato receptů na potratové zákroky je až zbytečně mnoho...
Dobrý den,
vítejte u prázdninového Patrickova newsletteru. Mnoho zajímavého se zatím neudálo, takže začneme novinkami z mých chystaných knih:
Špicl páně 955 se prodává zatím velmi dobře, děkuji za velký zájem. V knihkupectvích byli opatrnější, protože šlo o neznámého autora (mi bylo řečeno) a nyní jsou knihkupci překvapeni tím, že se neprodává špatně ten neznámý autor. Tak to děkuji. Na stránkách Mystery press právě pomalu končí zaváděcí sleva na papírovou verzi, na Palmknihách a Kosmasu můžete koupit i digitální verzi. Recenze a hodnocení knihy můžete najít na Goodreads. Ostatně, používáte tuto službu k evidenci toho, co jste přečetli? Já nárazově, ale vlastně mi pomáhá najít další zajímavé knihy!
Já jsem mezi tím opakovaně přepracoval knihu Digitální kapitál a stává se z ní hodně dobrá kniha o tom, jak moderní technologie dělají svět křehčím a co se s tím dá dělat. Už to začíná být místo sbírky ajťáckých historek takový politicko-průmyslový manifest naší doby, což mě bude možná nutit zvážit změnu názvu, abych zbytečně potrhlým pravičákům nenabíjel. Tento týden jsem si vzal dovolenou, jsa pevně odhodlán knihu dodělat.
Blíží se komunální volby a i letos se jich budu účastnit. Jsem trojka na pirátské kandidátce v Brandýse, jedničkou je dnešní zastupitel Marek Řebíček, dvojou Marie Kubáčová, která převzala můj mandát složený vloni na podzim. Zdá se, že strategie se osvědčila, lidi se s Marií seznámili a vidí, že problematice rozumí a že je rozhodně relevantním kandidátem. Jsme zvědavi, zda se nám podaří tři nebo čtyři mandáty získat - v obci jsme rozhodně dobře známí a je za námi vidět práce, nicméně celostranická pozice není jednoduchá. A to dokonce ani u našich konkurentů. Volební materiály najdete na piratibrandys.cz ...
Elon Musk a koupě Twitteru: stále zataženo
Třetí měsíc řeší Elon Musk nákup Twitteru a stále není dořešeno. Jistě, taková transakce trvají, jenže ono to chvíli vypadá tak a chvíli jinak, rozhodně to nevypadá na stabilní transakci a dokonce už ani na to, že by jen tlačil na cenu. Řada dalších lidí má dojem, že se snaží z obchodu vykroutit.
Mezi tím utekl ven přepis ze schůzky zaměstnanců Twitteru s Muskem - ale moudřejší taky nejsme. Jen to nevypadá, že by měl Musk v tuto chvíli velký drajv Twitter změnit tak, jak o tom hovořil.
Limituji účast na Twitteru
V poslední době jsem začal výrazně limitovat svou přítomnost na sociálních sítích. Po několika experimentech opravdu vnímám, že i když jsem je používal ze svého pohledu jen "terapeuticky", že mi přítomnost na Facebooku a Twitteru snižovala soustředění a schopnost dodělat rozsáhlejší věci či třeba články. Musím taky přiznat, že to nebylo lehké, nakonec jsem si na Twitteru musel smazat účet, jinak jsem měl pořád tendenci si do něj lézt a číst si věci, které jsem rozhodně v tu chvíli číst nepotřeboval. Účet jsem po měsíci obnovil a ponechal jej z archivních důvodů. Ale odinstaloval jsem jej z mobilu i počítačů, stejně tak Facebook. Výsledky jsou zatím pozitivní, už jen odstranění excitované komunikace od jedinců, kteří mi museli napsat politický názor, je vlastně příjemné. Jak to máte se sociálními sítěmi vy?
Kryptoproblémy
Většinou jsem k novinovým titulkům "Kurz Bitcoinu se dramaticky propadl" velmi rezervovaný, protože v době, kdy jsou vytištěny na papír, je již situace dávno jiná. Ke kurzu kryptoměn propady a vzestupy patří stejně neobytně, jako k jednorožci miliarda dolarů valuace.
Jenže tentokráte je to drobet jiné. Bitcoin od začátku roku poklesl o 60 % a podobně mizerně jsou na tom i ostatní kryptoměny. Třeba taková velmi hypovaná Solana přišla o 80 % hodnoty, zkrachovalo již několik kryptoburz (hacky) nebo alespoň zmražují najímaní nových lidí. A nebyla by to kryptokomunita, kdyby taková událost nedostala nějaké krásné jméno: prý přichází krypto-zima. A máme se připravit na delší pokles.
Evangelisté Web3 a krypta samozřejmě připomínají, že všechno bude záhy jako dřív a že je to příležitost levně dokoupit pozice. Jenže drobná potíž je v tom, že problémy nemá jen krypto.
Celosvětová ekonomika trpí a potýkají se s ní všechny třídy aktiv kromě energií a (zatím) nemovitostí. A všichni víme proč: rostoucí inflace a úrokové sazby, problémový trh práce, nedostatky v dodavatelských řetězcích, předpokládaná globální potravinová krize, přetrvávající pandemie a velká divoká karta, Putin.
Tak třeba právě akcie. Za jediný měsíc se GameStop propadl o 76 %. Netflix se propadl o 49 %. Meta (ne Facebook) o 38 %. Pro srovnání, největší jednoměsíční pokles bitcoinu v tomto debaklu činí 42 %. Čili problém je, jak říkají ekonomové, hlubší a systémový. Což může znamenat především to, že nelze dobře předvídat, zda se investoři od krypta neodvrátí. Jistou výhodou je komunita: řada kryptoinvestorů na kryptu vydělala a nyní mu zůstávají věrní.
Rada pro vás: pokud teď nemusíte, do krypta se nehrňte a buďte zdrženliví. Ba přímo se mu vyhýbejte, neboť atmosféra je velmi zjitřená a řada kryptoentusiastů velmi pobouřeně napadá kohokoliv, kdo vysloví nějakou větší pochybnost o budoucnosti krypta...
Potratové příspěvky: další problém, který nevyřešíme
Je to teprve týden, co Nejvyšší soud USA usoudil, že právo na potrat není "hluboce zakořeněno v historii nebo tradici tohoto národa" a zrušil rozsudek ve věci Roe v. Wade. Tím fakticky vrátil do hry možnost jednotlivých států federace regulovat svou proti/potratovou politiku. Jedním z důsledků rozhodnutí je o prudký nárůst videí s potratovou tématikou, jejichž rozpoznávací ikonkou se stává žena s věšákem. Ve videích na sociálních sítích putují zaručené recepty, jak "si pomoct", přičemž zdravotníci varují před tím, že většina rad je v nejlepším případě neúčinná, v horším případě zdraví ohrožující až vysloveně nebezpečná. Jde především o nejrůznější toxické bylinky, které jsou doporučovány k vyvolání potratu. Podle amerických zdravotníků je to logický důsledek rozhodnutí, kdy nemožnost či opatrnost před získáváním oficiálních informací je nahrazována zdroji nejistého původu.
Sociální sítě se zapřísahají, že proti takovému obsahu budou bojovat, jenže co si budeme povídat. Například s COVID-19 dezinformacemi jim to moc nešlo, proč by jim to s potraty mělo jít lépe? Ostatně, z podobného ranku se jim nezadařilo před pár týdny, když v Americe vznikl nedostatek umělé dětské stravy a na internetu se vyrojila řada receptů na to, jak si ji vyrobit doma. Což se ani sociálním sítím, ani Google, nepodařilo podchytit.
My ovšem víme, jak na to. Důvěřuj, ale prověřuj. Jakmile vidíte nějaký nápadně jednoduchý a zaručený recept na složitý problém, zpravidla je to recept špatný, v nejlepším případě nefunkční. Jednoduchá řešení přestala fungovat dávno, říká se. Ale ani to podle mě není přesné. Jednoduchá řešení nefungovala nikdy, jen to nebývalo vidět. Teď už je, pokud máte zájem to vidět - a to nemá každý.
Přeji vám klidný start do nového týdne i skvělý začátek prázdnin. Sám odcházím užívat si osamění a kontemplaci při psaní Digitálního kapitálu.
Patrick Zandl
PS: Newsletter byl rozeslán na 2273 adres - a je zajímavé, že když to posílám přes Substack, tak se počet odběratelů zvětšuje více, než když jsem newsletter posílal přes vlastní systém…
Jsem zvědav, jestli to s tím Twitterem vydržíš. Také to mám v plánu, ale zatím jsem se neodhodlal...;-)