Patrickův newsletter #48: Špicl páně vyšel, na Apple novinky se čeká
Zatímco moje kniha Špicl páně 955 je už z tiskárny venku a jde na pulty knihkupectví, vývojářská konference Apple WWDC bude za týden. Co čekat? A co nového s Elonem?
Dobrý den,
vítejte u dalšího Patrickova newsletteru.
Dnešní newsletter se podívá spíše na technické drobnosti, přeci jen jsme v očekávání novinek z vývojářské konference Apple - ale začneme tradičně osobními detaily.
Před několika dny nás v Brandýse oslovili ukrajinští uprchlíci, kterým jsme pomohli zprostředkovat ubytování, že by rádi udělali koncert jako takové poděkování. Místní evangelický farář půjčil kostel, škola zahradu, takže se jak důstojně hrálo na kontrabas a zpívalo, tak grilovalo a relaxovalo. To jsou ty milé části našich časů.
Pak mi přišel email od mého poskytovatele IPTV, že od 1. června nebude možné přetáčet reklamu v TV bez zaplacení měsíčního paušálu. Tím jsem si vzpomněl, že nejenom nemám televizní přijímač, ale ani se na televizi nedívám a rázem jsem ušetřil stokoruny měsíčně. Kdy se jindy tohle podaří!
V neděli jsme jeli zahajovat pirátskou předvolební kampaň do Prahy do Riegrových sadů (pár fotek a reportáž je tady). V Brandýse-Boleslavi máme dobře postavenou kandidátku, Marek Řebíček je jednička, Marie Kubáčová dvojka, trojkou jsem já a Štěpán Bohm čtyřka, tak nějak si děláme naděje, že všichni usedneme v zastupitelstvu a konečně se město někam pohne. Nejdůležitější investiční akce posledních osmi let, tedy čistička odpadních vod a sportovní hala totiž ani po osmi letech nedopadly a minulý týden na zastupitelstvu se jen odhlasovalo, že se s nimi pokračuje. Ale za osm let se ani nehráblo. Smutná story😞
Podcast Poválečná politika Německa
Jako podcast jsem namluvil článek Poválečná politika Německa. Článek vysvětluje, proč a jak vypadá současná německá politika, nad kterou čeští jestřábi od klávesnic sociálních sítí ohrnují nos. A co dokázala. Mimo jiné to, že nás dostala do NATO. Podcast najdete na Anchoru.
Hlasování o Podcast roku 2022
Vloni mě vlastně mrzelo, že jsem to nezminil. Máte rádi můj Patrickův Podcast? Tak mi dejte hlas v anketě Podcast Roku. Prostě jako Autorský podcast uveďte Patrickův podcast. Oni už si to snad nějak přeberou. Hlasovat můžete na webu Podcast roku, ale pozor, jen do 6.června, tedy už jen pár dní.
V pondělí vyšla papírově moje kniha a to je další dobrá zpráva.
Moje kniha Špicl Páně 955 v prodeji
Už jsem o Špiclovi psal. První díl chystané trilogie, druhý díl mám rozmyšlený a jen se dát do psaní. Teď jsem se ale vsadil s vydavatelem i mým literárním agentem, že když se prodá 3000 kousků, tak dopíšu druhý díl Flotily Země - jejda, bylo by to po dvaceti letech. Mám tak třetinu napsanou, ale vždycky bylo něco důležitějšího. Jsem zvědav, jestli to dáme🙂
Špicla Páně si můžete koupit přímo na eshopu Mystery Press, kde je taková utajená úvodní sleva 30%. Nebo si ji můžete přijít koupit na Svět Knihy druhý červnový víkend do Holešovic na Výstaviště. Či v průběhu týdne do každého slušného knihkupectví, postupně se zaváží. Ebook je třeba na Kosmasu a řeší se i audioverze, ale časové určení nemá.
Sám jsem knihu v ruce ještě neměl, ve středu ráno odjíždím na firemní akci a tak se pro ni dostanu až v pátek. A modlím se, abych nenašel mnoho chyb hned na první pohled🙂
Jestli máte rádi historické knihy, jděte do ní. Jestli máte rádi fantazy, tak taky, snad mi odpustíte, že tam nejsou čáry a kouzla.
A dejte mi pak vědět, jak se vám líbila.
A co nového ve světě techniky?
Apple prý představilo vedení virtuální realitu
Teď nemyslím plnění obchodních plánů, Apple není žádný startup, tam reporting běží přesně a jak po drátkách, žádné vzdušné zámky. Myslím opravdová zařízení pro AR/VR, tedy údajně brýle pro virtuální realitu. Alespoň to tvrdí agengura Bloomberg, podle níž byly VR brýle presentovány představenstvu společnosti Apple. K tomu připočtěte, že se v minulosti objevily zmínky o realityOS ve zdrojových kódech a nyní i v registrovaných ochranných známkách a zdá se, že představení virtuální reality od Apple se blíží. Za týden, 6. června 2022 začíná Apple svou tradiční vývojářskou konferenci WWDC, že by se tam oznámilo zpřístupnění vývojářských nástrojů? Spíše ne.
Co na WWDC 2022 uvidíme?
Vývojářská konference WWDC je tradičně o software a podpoře vývojářů. I to je důvod, proč by se zde nějaký vývojový kit pro virtuální realitu mohl objevit a vývojáři by mohli začít vyvíjet. Jsou ale i další očekávaná témata.
iOS 16 se považuje za nutnost, která bude na WWDC představena. Novou funkcí mají být hlavně drobné aplikace, widgety, které by nově byly i na uzamčené obrazovce. Údajně nový iPhone 14 bude mít možnost stále zapnutého displeje, na němž budou widgety svítit. Důležitou změnou mají být notifikace - ty by větší přepracování už potřebovaly, takže se těším na to, co iOS předvede. Zatím jsem to vyřešil tak, že jsem si notifikace (až na výjimky) u všech aplikací zakázal, protože začínám být přenotifikovaný. A také jsem přestal používat Apple Watch, které si neustále vyžadovaly moji pozornost. A já jim ji věnovat nechtěl.
iPadOS 16 má vylepšit práci s okny a s prací s více úlohami. Ne každý to pochopil. Já se můžu vždycky vzteknout, když na iPadu omylem rozdělím obrazovku na další okno a nevím, jak se toho zbavit. A nakonec teprve tento týden jsem přišel na to, že na Macu mohu déle přidržet tlačítko myši na zelené tečce v levém rohu aplikačního okna - a že mi to nabídne přesun aplikace na iPad nebo rozdělit obrazovku souběžně s jinou aplikací.
Co bude nového v macOS 13 nazvaném Mammoth, se zatím mnoho neví. Má být přepracovaná konfigurace, aby víc odpovídala konfiguraci v iOS, mají být zpřehledněny okna aplikací. A lepší podpora spolupráce s Watch a iPhone. Pár myšlenek je tady ve článku 9to5mac.
Důležitých změn se mají dočkat Apple Watch s novou verzí WatchOS 9. Mají být podporované nové zdravotní funkce a mají být přepracovány každodenně používané funkce, což mnoho neřekne. Tak jsem zvědav a těším se. A velkou změnu mají přinést Apple Watch 8 - měření teploty, přepracovaný design, detaily zase nevíme a jak už jsem dneska říkal, holt uvidíme...
Co by mě zajímalo, je představení MacBook Air s čipem M2, ale hardware se na WWDC moc nepředstavuje, takže v to nedoufám.
Twitter a Elon Musk
Uděláme dohodu. Já to sleduju a když bude něco důležitého, tak vám řeknu. Momentálně nejdůležitější zprávou je, že někteří akcionáři i představitelé Twitteru jsou na Muska naštvaní a chtějí podat žalobu, že manipuluje kurzem akcií Twitteru, aby jej koupil levněji. Jenže takové žaloby jsou v USA v podobných případech běžné a nic to neznamená. Takže kromě zvyšujícího se roztrpčení a debaty o tom, zda Musk Twitter chce opravdu koupit, se nestalo nic. Pořád myslím, že z obchodu nakonec sejde.
Pamatujete si na ten čtyři roky starý Muskův Tweet o tom, že převede Teslu na soukromou firmu, financování že je zajištěno? V rámci vyšetřování se dostala ven komunikace mezi Muskem a zainteresovanými osobami, takže už víme, jak přesně to bylo. Elon Musk se sešel se šéfem saúdskoarabského veřejného investičního fondu (PIF) a vedl s ním první rozhovory o převzetí Tesly do soukromých rukou, což mu stačilo k tomu, aby řekl, že "financování je zajištěno". Takže, jak to bylo? Musk se s PIF setkal a ten projevil velký zájem o převzetí Tesly do soukromých rukou a Musk bral toto setkání natolik vážně, že tvrdil, že financování bylo zajištěno. Komise pro cenné papíry a burzy zjevně nesouhlasila s mírou závazku a napařila mu pokutu. Jenže Musk se v textové zprávě vztekal na fond PIF a hrozil jim, že s nimi přestane mluvit, když nepotvrdí jeho verzi: "To je velký problém. Je nesmírně důležité, abyste potvrdil, že se mnou jednáte o transakci převzetí do soukromého vlastnictví. Je třeba říci více. Pokud to nebude řečeno, už spolu nikdy nebudeme mluvit. Nikdy." Další detaily včetně přepisů zpráv zde.
Kniha do vaší knihovničky: Jack Welch: Muž, který rozbil kapitalismus
Bývalý šéf společnosti General Electric Jack Welch, který byl kdysi označován za nejlepšího manažera 20. století, v právě vyšlé knize reportéra deníku New York Times Davida Gellese přebírá vinu za mnohé z toho, co je s firmami v 21. století špatně. Kniha se jmenuje Muž, který rozbil kapitalismus a má podobně provokativní podtitul: Jak Jack Welch rozvrátil Heartland a zničil duši korporátní Ameriky - a jak napravit jeho dědictví. Welchův odkaz se objevuje všude v podnikové kultuře, od uctívání slavných generálních ředitelů - jeho odkaz nese i Elon Musk na Twitteru - přes nehorázné odměny až po neúnavné zaměření na akcionáře a zpětný odkup akcií na úkor dlouhodobých inovací a blahobytu zaměstnanců.
Klíčovou součástí Welchovy obchodní strategie bylo snižování počtu zaměstnanců a outsourcing. Během svého dvacetiletého působení propustil více než 250 000 zaměstnanců. Před Welchem byli zaměstnanci považováni za největší aktivum společnosti.
Jeden příklad Welchova stínu za všechny? Od roku 1997 vedli leteckou společnost Boeing tři Welchovi chráněnci. Ti záměrně změnili firemní kulturu z kultury, která razila heslo "inženýrství na prvním místě", na kulturu zaměřenou na hospodářský výsledek. Nakonec se jim tato změna podle Gellese vymstila, když vedla ke dvěma smrtelným haváriím letadel 737 Max v roce 2019, při nichž zahynulo 346 lidí. V loňském roce Boeing souhlasil, že zaplatí více než 2,5 miliardy dolarů za vyřešení obvinění z trestných činů podvodu souvisejících s letadly Max. Welchovi obhájci ovšem tvrdí, že změnili "nafouklou instituci" a udělali nepopulární práci, aby ji zeštíhlil a učinil ziskovou. Jenže: dlouhodobě se ukazuje, že když se z podnikání vytratí etika a jediným měřítkem je jen zisk, nebývá to dobré...
Krátkou recenzi a dobrý rozhovor s autorem najdete na Forbes.com.
Jednohubky
Twitter dostal pokutu 150 milionů dolarů za to, že nutil lidi, aby mu poskytli telefonní číslo pro 2FA, a pak toto číslo používal k cílení reklamy, aniž by na to upozornil nebo s tím souhlasil. To se táhlo až do roku 2019.
Čína musí být pro případ války schopná zničit Muskovu satelitní síť Starlink, píší čínští výzkumníci. O významu Starlinku pro válku jsme si řekli více v minulém díle newsletteru. Detaily v čínských novinách SCMP. Má to problém: Starlink jsou malé satelity, jsou jich tisíce a představují značně decentralizovanou síť, navíc oběžnou dráhu nelze neřádit troskama donekonečna. Takže to bude oříšek...
Jestli jste v pohodě s používáním aplikací, které jsou zdarma, dejte si tenhle článek. Je o tom, jak se využívají data z aplikací, které ženy používají pro sledování své periody. Když neplatíte vy, zaplatí někdo jiný...
Meta zpřístupňuje svůj jazykový umělointeligenční model Open Pretrained Transformer (OPT) - je to obdoba GPT-3 od OpenAI. Detaily zde. Publikuje k němu detailní informace a vystavuje ho kritice odborné veřejnosti. Včetně detailního logbooku z trénování modelu, kde je zaznamenáno vše, co se při trénování modelu událo. Tak to je neobvyklá otevřenost u firmy, která dělá uzavřený algoritmus Facebooku.
Z jakých minerálů a surovin se dělají baterie pro elektromobily? Tohle je spíše pro zajímavost, detailní infografikatoho, odkud pocházejí jednotlivé suroviny pro moderní elektromobily. A jestli vás elektromobily zajímají, přečtěte si článek o tom, jakému šoku čelí teď světové automobilky v Číně, kde je v oboru elektrovozů porážejí na hlavu místní značky. Tesla je jedinou značkou v Top10 v Číně za letošní rok. A s ohledem na velikost trhu to je dost výprask a problém pro budoucnost.
A to je pro dnešek vše. Líbil se vám dnešní newsletter? Dejte mu lajk!
Vše nejlepší do začátku června vám přeje
Patrick Zandl
PS: Email byl rozeslán na 2235 emailových adres. Ano, je zajímavé, že na Substacku ty počty odběratelů rostou rychleji…
Jakému šoku čelí teď světové automobilky v Číně so bohužel nemohu přečíst, odkaz je nefunkční. Můžete dát, prosím, správný odkaz?