#91 ☠️ Nejznámější český AI vědec nebyl pro místní akademickou sféru dost dobrý...
Tomáš Mikolov opouští akademickou sféru CIIRC CVUT. Hledají se chytří asistenti a nové formy mobilního telefonu. A OpenAI má nový obrazový model, je skvělý!
Dobrý den,
vítejte u dalšího Patrickova newsletteru. Opět si musíme zopakovat, že trh je tažený AI investicemi, proudí do něj obrovské investice a od toho se odvíjí i související dění. Také ale v Barceloně proběhl veletrh Mobile World Congress MWC 2025. A k němu si pár slov řekneme. O čem bude dnes řeč?
Mobile World Congress MWC 2025: chytří asistenti
AI telefon a hledání nové formy budoucích "telefonů"
📗 Ebook Broligarchie
Doba agentová: příliš mnoho tlaku na příliš málo jistoty
Umírá Dall-e, novým obrazovým mistrem OpenAI je GPT-4o
⌨️ Intel má nového CEO
🐟 AI podstatnosti z Číny
a pak už jen výběr zajímavých AI služeb
O čem se píše na Marigoldovi?
Deset knih o současné politice, ekonomice a technologiích na jaro 2025
Zapier a Make MCP - Propojte AI asistenty s externími aplikacemi
Ptáte se, jak vypadá programování s pomocí AI? Tak se podívejte na novou službu, kterou jsem si spustil: ZajimavePrednasky.cz jsou přehledem a přepisem do češtiny zajímavých přednášek. S pomocí AI programování prototyp hotov obratem ruky… Někdy se o tom rozepíšu blíže.
A teď už se ponořme do toho důležitého!
Tomáš Mikolov opouští akademickou sféru CIIRC CVUT
Ale před tím jednu bleskovku ze čtvrteční konference AI zážeh. Informaci na jednom z panelů prozradil Vladimír Mařík z CIIRC CVUT a to, že Tomáš Mikolov (jeho velký profil je zde na SeznamZprávy), nejcitovanější a ve světě nejznámější český AI vědec, autor Word2vec algoritmu, z ČVUT odchází. Prý nebyl spokojen se způsobem podpory a financování výzkumu.
Výzkumnou skupinu v CIIRC založil po návratu ze zahraničí v roce 2019 a já už tehdy přemýšlel nad tím, jak se mu tady bude bádat. Mikolov se chtěl věnovat základnímu výzkumu, emergentnímu nesupervizovanému učení evolučními postupy. Mikolovovy metody byly založeny právě na nesupervizovaném učení, kdy model objevuje struktury v datech bez explicitních označení. To umožňuje autonomní učení a rozvoj bez lidského vstupu. Například jeho Word2vec se učí z rozsáhlých textových korpusů bez potřeby označených dat. Pokračoval ve výzkumu, jak z jednoduchých systémů mohou vznikat složité kognitivní schopnosti, ale v kontextu dnešních komplexnějších systémů. A to je velmi důležitý základní výzkum, který jen tak nějaká firma nezaplatí, přitom je klíčový pro hledání nových cest. Zde najdete seznam jeho publikovaných prací.
Již před pár týdny oznámil Jaroslav Beck, někdejší zakladatel Beat Saber (koupila ho Meta), že spolu s Mikolovem zakládají AI firmu vtipně nazvanou Bottlecap AI zaměřenou na výzkum efektivních modelů. Což je směr, kam se dnes kráčí a vidí velký smysl. Již ne nutně nenažrané LLM, ale menší SLM, které odvedou podobnou práci.
Jaké je z toho ponaučení? O pozadí víme pramálo, ale nedá se přehlédnout, že financování české vědy je veskrze neuspokojivé. Výzkumy na univerzitách neslouží nezřídka ani k základnímu, ani k aplikovanému výzkumu, jsou spíše něčím mezi "doplnění mzdy týmu, aby se dalo vyžít" a "podpora něčího hobby". Jistě, dochází k dílčím změnám, jako je Metodika17+, která slibovala být onou revoluční změnou, kdy místo "kafemlejnku", do něhož naháníte body, se bude hodnotit kvalita. Jenže univerzity se tomu úspěšně brání, když si vytvářejí vlastní interní hodnocení, jež respektují mocenskou realitu na univerzitách, kromě toho je systém docela administrativně náročný a způsobuje zpoždění. Nyní se vyhodnocuje a pracuje se na zlepšené metodice, mám ale pochybnosti, že bez narušení propojených struktur (tj. českého rybníčku) a nebo přímého dupnutí si (nemáte metodiku = neposíláme peníze) budou zlepšení dílčí.
Je pravděpodobné, že na něco takového Mikolov narazil (zvěsti se šíří, že vztahy na CIIRC nebyly ideální) a aura nejznámějšího českého AI vědce nebyla na režim "takhle se to u nás nezvykne dělati" dostatečná...
V každém případě na větší rozbor problému finacování akademického výzkumu si v rozsahu tohoto newsletteru nedělám ambice.
Mobile World Congress MWC 2025: chytří asistenti
MWCéčko bývá tradičně přehlídkou toho nejdůležitějšího v telekomunikacích. Letos to bylo ponejvíce o umělé inteligenci, která proniká jak do mobilních telefonů, tak do technologií sítí. Například Galaxy S25 a Xiaomi 15 Ultra umožňují pokročilé funkce a asistenci uživatelům. S25 má na straně tlačítko, kterým lze zavolat asistenta Google Gemini, což je důležitý poznatek. Samsung totiž ještě nedávno propagoval svého asistenta Bixby, dokonce s modelem S25 byla zároveň představena jeho nová verze. V Číně Samsung představil Bixby s funkcí “Chat World” využívající čínsky schválenou umělou inteligenci. Bixby a Gemini budou prý na telefonu aktivovány podle konkrétního úkolu, Samsung se tak snaží uživatelům nabídnout volbu. Nejsem si jistý, jestli tím uživatele spíše nezmate... Kromě toho Samsung představil Now Brief, který se učí rutiny uživatelů a poskytuje personalizované informace na zamykací obrazovce.
Google představil Gemini Live, který nově umožňuje požádat také AI o návrhy barev pro dekorace nebo doporučení outfitů, tím Google chtěl vysvětlit, jak moc univerzální Gemini je. Jinak se jej snaží tlačit směrem do produktivity.
AI telefon a hledání nové formy budoucích "telefonů"
Zajímavostí je projekt "AI telefonu" od Deutsche Telekomu. Ten má vyvíjet společně s Perplexity a pointů má být, že telefon nebude potřebovat žádné aplikace. Všechno si vyžádá přes službu AI, tady se spolupracuje samozřejmě s Perplexity, Google Cloud, Elevenlabs a Picsart. Ovládání bude primárně hlasové, ale bude možné i psaní. Plné odhalený telefon má být v druhé polovině roku, do prodeje se má dostat za cca 1000 dolarů počátkem roku 2026, takže zatím se jen udělal takový teaser, abychom věděli, že DT je pokrokové.
Abych řekl pravdu, jakkoliv aktivita DT může vypadat směšně, mě to přijde důležité. Protože už dlouho říkám, že iPhone zabil design mobilních telefonů, nyní všechny vypadají stejně. A AI, čili odstranění vazby na displej, je jedinou šancí, jak to pořádně změnit. A konečně začít dělat mobilní telefony v jiném provedení, než placka s displejem.
Několik pokusů v tomto ohledu již proběhlo, připomeňme například Rabbit R1, oranžovou krabičku, co jste si dali do kapsičky a přes hlasové výzvy jste ji dávali úkoly a ona je vykonávala. Jasně, Rabbit spíš selhal, dnes jej údajně používá cca 5000 lidí na denní bázi z 130 000 prodaných zařízení, ale cestu to ukazuje. Formu úplně ne - zda to budou brýle, kterých se v poslední době objevuje také dost, nebo nejrůznější krabičky a přídavky, třeba napojené na mobilní telefon přes BT LE (data potřebují hlavně baterii), zatím nevíme - ale zjevně se již intenzivně hledá. Své zařízení s bývalým šéfdesignerem Apple Johnym Ivy má chystat OpenAI, o jeho podstatě se ale neví vlastně nic. A pak samozřejmě frčí nejrůznější brýle, které mají tu výhodu, že do vašeho zorného pole dostanou informace a také mohou dostat k vašim uším zvuk a mikrofon. Nevýhodou je, že lidé s vadou zraku či s nechutí nosit brýle si tu nepomohou.
Osobně bych řekl, že unitární řešení, jakým byl čtvrt století mobilní telefon, se nenajde. Každá řešení budou mít výhody i nevýhody. Tak například ta krabička typu Rabbit: určitě si ji zapomenete dát na oblečení, když ji budete potřebovat. V tomhle ohledu mnohem více věřím chytrým hodinkám, když potřebujete displej, chytrým prstenům, když jej nepotřebujete a náramkům či přívěškům, když jste něco mezi tím. Brýle? Pro mnoho lidí no-go. A pak jsou tu jednoúčelovky, například SenseCAP, hlídající senzor, který může buzerovat třeba vašeho psa...
Hledání optimálního form-factoru zatím pokračuje, ale podle mne bude klíčem propojitelnost a přenositelnost dat, čili AI v prstenu ví nejnovější události, které se staly ve vašem účtu AI na desktopu...
📗 Ebook Broligarchie
Téma rozzlobených superbohatých bílých mužů se spasitelským syndromem se stalo v poslední době velmi populární. Ebook Technoelity, který jsem vydal nedávno (a děkuji všem, kdo si jej koupily) téma probírá dost obšírně, včetně příkladů technických elit. Ale pokud vás to nezajímá tak detailně a chcete to stručněji, náš Institut Pí vydal ebook Nástup broligarchie a její myšlenkové pozadí. Je věnovaný vzestupu americké broligarchie. Dozvíte se, kdo je Peter Thiel i jak se Elon Musk dostal k Donaldu Trumpovi. A co je dobrá zpráva, ebook je zdarma.
Doba agentová: příliš mnoho tlaku na příliš málo jistoty
Autonomně jednající agenti mají být svatým grálem AI letošního roku. Ale dneska si k tomu řekneme pár pesimistických slov. Jejich nasazení silně zvažte.
Vyzkoušel jsem všechny možné agenty, od Operátora od OpenAI přes činský vyhajpovaný Manus až po různé open source varianty různé míry slibnosti. Dlužno zde říci jednu věc: míra chybovosti je zatím velmi vysoká. A dovolte mi, abych řekl, že pro profesionální nasazení zatím neakceptovatelná. To je také důvod, proč se agenti uvolňují zdarma. Jejich vývojáři potřebují získat praktickou zkušenost.
Do bezchybnosti mají agenti daleko a můj první Agentový AI malér
Agent by měl rutinně a autonomně provádět nějakou činnost. Já dodám, že pokud možno bezchybně. Vezměme si pár příkladů. Tak například jsem chtěl koupit lístky do Žižkovského divadla na Járu Cimrmana. A protože se mi to přes web dlouhodobě nedařilo, rozhodl jsem se, že to je úkol pro agenta. Dostal přesné zadání, spustil jsem jej a skutečně mi po nějaké době přišlo koupených pět lístků na Nohy v jílu, což je hra hostujícího souboru. Hodinky jako holinky. No dobře, hra byla dobrá, doporučuju vám ji, ale pro profi nasazení to cesta není.
AI agenta používám také pro dělání věcí kolem Marigold.cz. Můj web je hostován přes Github Pages a generátor statických stránek Jekyll, takže se většina věcí nastavuje přes konfigurační soubory. Abych nemusel prohledávat dokumentaci, přikážu jen Claude Code nebo Memex, co chci udělat a ono to udělá a nakonfiguruje. Moc hezké. Tak jsem vylepšoval vyhledávání, nasazoval vylepšené. Všechno probíhalo krásně do momentu, než jsem si všiml, že v některých starších článcích jsou HTML entity, které se ve vyhledávání zobrazí, což mi přišlo nehezké. Poprosil jsem Claude, ať to opraví a Claude Code entity opravil, jenže při tom rozhodil formátování hlavičky souborů, takže najednou celá řada článků nezobrazovala nadpis kvůli vadné hlavičce. Ještě více to mastí Memex, který je schopen všechno automaticky commitovat na Github, takže se chyba dostane v nestřeženém okamžiku až na produkci. Kódovací agenti obecně jsou kdykoliv ochotné všechno rozhazist, přemastit - bez velkého rozpakování přepíšou soubor, který přepsat neměly a ještě díky postupující integraci své dílo zkázky pošlou na produkci.
Používejte zatím agenty pouze v projektech, kde je velká tolerance k chybě, například při vývoji pouze v momentě, kdy teprve začínáte vyvíjet MVP. Možnost, že dojde k fatální chybě, vás tak neohrozí.
Agenti posunou váš business na vyšší level
Právě, že vůbec. Tuhle víru do vás tlačí nejrůznější prodavači teplé vody a pak AI firmy, které zainvestovaly miliardy dolarů a potřebují ukázat nárůst používání svých nástrojů, jakkoliv vědí, že mají daleko k dokonalosti. Jenže dnešní agenti nejsou ani betaverze, většinou jsou to velké zmetky, kterým ale dáváte značná oprávnění vystupovat za vás. Dejte si na to pozor!
Agenti a vibe coding: tady mám jednoduché doporučení. Pokud jste seniorní programátor, instalujte si Copilota a to je zatím všechno, co je potřeba. Seznámit se s nástrojem, který vás zbaví rutiny. Zkušení programátoři budou na trhu cenění a budou účtovat solidní částky za doladění software vyvinutého AI. Pokud o programování uvažujete, rozhodně se AI nástroji jako Claude Code atd (mám jich solidní přehled) zabývejte. Při troše úsilí vám to umožní udělat vcelku slušné prototypy projektů. A nehleďte na sýčky, kteří říkají, že to není dost dobré. Tohle už jsem zažil, když se přecházelo z assembleru na vyšší programovací jazyky (to nebude dost rychlé!) nebo když se zaváděly frameworky (to nebude dost optimalizované!). Vibe coding je trend budoucnosti, smiřte se s tím spíš dříve, než později...
Umírá Dall-e, novým obrazovým mistrem OpenAI je GPT-4o
Tohle je další velká novinka z minulého týdne. OpenAI představilo nový obrazový model, který je plně integrovaný do GPT-4o, takže když v chatu požádáte model 4o o nějaký obrázek, jste obslouženi tímto modelem. Model umožňuje změnit části vygenerovaného obrázku a po pravdě, je dosti dobrý, i když má své limity, jsou mnohem dále, než u Dall-e. David Holz, šéf konkurenčního Midjourney, se někde v rozhovoru vyjádřil o 4o dosti pohrdavě, ale dlužno říct, že k tomu není důvod. Pokud Midjourney rychle nevydá nějakou zásadní novinku, tak 4o více než vyrovnalo pořadí a s ohledem na to, že lidé obecně mají předplatné ChatGPT, jehož je 4o součástí, nebudou mít moc důvodů platit extra předplatné na Midjourney (můj příklad). Kromě toho se rozjela slušná propagace šeptandou, protože lidi začalo bavit "ghiblizovat" všechny obrázky - tj. nechat je převádět 4o do stylu japonského anime od Studio Ghibli (Forbes hezky popisuje). K tomu jedna věc je důležitá: čeká nás velká bitva o to, co je a co není etické. Můžeme si teď každý dělat své "ghibli" obrázky a videa? Nebo je to ještě krádež?
Dělal jsem si porovnání s vyhodnocením GPT-4o a Midjourney , třeba vám pomůže:
Kvalita a realismus
4o: Produkuje velmi realistické fotografie s konzistentní kvalitou. Vyniká v zachycení detailů lidské tváře, správných proporcí a osvětlení.
Midjourney: Stále nabízí vysoce kvalitní výstupy, ale někdy s menší konzistencí. Jeho styl může být více umělecký nebo stylizovaný.
Silné stránky
4o: Vyniká v realistických portrétech lidí, přesných texturách a přirozených scénách. Lépe zvládá logické souvislosti a detaily.
Midjourney: Vyniká v kreativních a uměleckých kompozicích, fantasy prvcích a stylizovaných výstupech. Nabízí větší uměleckou svobodu.
Omezení
4o: Má menší uměleckou svobodu a někdy může chybět tvůrčí odvaha Midjourney.
Midjourney: Občas zápasí s logickými souvislostmi, proporcionálními detaily (např. počet prstů) a textem v obrazech.
Použití
4o: Vhodnější pro profesionální, realistické fotografie, produktovou fotografii a situace vyžadující vysokou přesnost.
Midjourney: Lepší pro kreativní projekty, umělecké vize a stylizované obrazy.
Mimochodem, Meta ukradla obrovské množství knih a hodila je do trénování LLAMA modelu, skončily tam například i moje knihy. Schválil to osobně Zuckerberg. Co s tím, je to krádež, nebo jsem se stal investorem Mety?
⌨️ Intel má nového CEO
Společnost Intel si vybrala nového generálního ředitele, který povede obrat firmy k lepšímu: Lip-Bu Tan, veterán v oblasti polovodičů a rizikového kapitálu, který změnil společnost Cadence. Říká, že plánuje, že Intel bude i nadále pokračovat jako výroba čipů, což je je přesně to, co se jeho předchůdci zase tak moc nepovedlo. Mezitím bude muset také vymyslet, co Trump provede se zákonem o čipech CHIPS - aby se nestalo, že to Intel sestřelí. Víc k tomu zatím nic, než pár životopisných údajů, o situaci Intelu jsme si již řekli mnohé. Důležité je, že se zatím nepotvrdilo, že jej někdo koupí.
Vzdělání a kariéra Lip-Bu Tana
Získal bakalářský titul z fyziky na Nanyang Technological University v Singapuru
Má magisterský titul v jaderném inženýrství z Massachusetts Institute of Technology
Získal MBA na University of San Francisco
Působil jako CEO společnosti Cadence Design Systems v letech 2009-2021
Zakladatel a předseda investiční firmy Walden International
Zkušenosti a expertíza
Má více než 20 let zkušeností v polovodičovém a softwarovém průmyslu
Působil v představenstvech asi 14 polovodičových firem, včetně Intelu
Je uznávaným investorem v oblasti technologií, zejména v polovodičovém sektoru
Postoje a vize pro Intel
Zaměřuje se na přebudování obchodního modelu Intelu
Plánuje posílit výrobní schopnosti Intelu a zlepšit jeho pozici v oblasti AI čipů
Hodlá se soustředit na zefektivnění operací a možné snížení počtu zaměstnanců
Chce obnovit kulturu “only the paranoid survive” v Intelu
Plánuje udržet dohled nad továrnami Intelu a obnovit jeho pověst jako “nejlepší fabriky na čipy”
Zajímavosti
V roce 2022 obdržel cenu Roberta N. Noyce, nejvyšší ocenění Semiconductor Industry Association
Jeho jmenování do funkce CEO vedlo k více než 15% nárůstu ceny akcií Intelu v den oznámení
Dříve odstoupil z představenstva Intelu kvůli neshodám ohledně strategického směřování společnosti
🐟 AI podstatnosti z Číny
Čínský technologický gigant Baidu právě vydal dva agresivní modely multimodální umělé inteligence. ERNIE 4.5, významný upgrade základního modelu, a nový model schopný hlubokého myšlení s názvem Ernie X1.
ERNIE 4.5 vyniká vylepšeným „EQ“ a jazykovými schopnostmi, stejně jako vylepšenou prevencí halucinací, logickým uvažováním a schopnostmi kódování.
Podle společnosti Baidu překonává ERNIE 4.5 model OpenAI GPT-4o v mnoha srovnávacích testech, přičemž stojí pouhé 1 % jeho ceny - přibližně 0,55 a 2,20 USD za milion vstupních a výstupních tokenů.
ERNIE X1, první argumentační model společnosti Baidu, se svými schopnostmi vyrovná špičkovému čínskému konkurentovi DeepSeek R1 za poloviční cenu.
Stejně jako DeepSeek R1 používá ERNIE X1 postupný „myšlenkový“ přístup a vyniká ve složitých výpočtech a úlohách, jako je porozumění dokumentům.
Proč je to důležité?
Čína pokračuje v budování inteligence, která je "příliš levná na to, abyste ji nemohli přijmout" - čili pokračuje ve strategii "čínské ceny" - ceny, které se nedá konkurovat a nedá se ignorovat.. Vzhledem k tomu, že LLM ERNIE 4.5 stojí 1 % ceny GPT 4.5 a ERNIE X1 se vyrovná DeepSeek R1 za poloviční cenu, jsme pravděpodobně svědky začátku globální cenové války o umělou inteligenci. Tato strategie by mohla donutit západní konkurenty snížit ceny a demokratizovat tak přístup k pokročilé AI po celém světě.
Proč je čínská cena zajímavá? Protože může vyřešit řadu věcí, byť suboptimálně. Vidím to na sobě. Dodělali jsme návrh služby, která volá API AI modelu a nechává zpracovat data. Ve stávající architektuře by přepracování služby tak, aby se již zpracovaná data znovu do LLM nepředávala, stálo nějaké úsilí. S cenou dražších modelů OpenAI by se vyplatilo věnovat tomu ten den práce, s cenou DeepSeek modelu to atraktivní není, protože za dobu životnosti kódu se to nemůže finančně vrátit, zatímco můžeme za ten ušetřený den udělat jinou funkci.
Výběr zajímavých nových AI služeb
⚙️ Synexa - Spouštějte AI modely jednoduchým kódem a snižte náklady na serverless GPU. Nabízí cenově dostupné řešení pro A100.
📊 AiAssistWorks - Šetřete čas díky integraci AI nástrojů do Google Sheets, Slides a Docs bez nutnosti složitých vzorců.
🤖 Alice - Praktický nástroj pro automatizaci s AI asistenty, který se napojuje na Make, Zapier a různé modely v jediné aplikaci.
📈 Elsa AI - Nástroj pro tvorbu go-to-market strategií, který pomáhá definovat cílové publikum a vytvářet relevantní obsah.
📰 TIMIO News - Zpravodajská platforma nabízející zprávy čerpané přímo ze zdrojů bez algoritmického filtrování.
🌸 Ghibli AI - Generátor vizuálů, který přetváří vaše fotografie do stylu připomínajícího známé animované filmy.
🔐 Hoody AI - Platforma pro bezpečný a anonymní přístup k různým LLM s možností chatu, nahrávání souborů a hlasové komunikace.
💘 AI Dating Coach - Pomocník pro zlepšení seznamovacích dovedností s využitím simulací a rad podložených daty.
📁 TextMine - Analytický nástroj, který zpracovává vaše dokumenty a extrahuje z nich klíčové informace pro rozhodování.
🖼️ Bulk Image Generator - Nástroj pro hromadnou tvorbu obrázků, který urychluje proces generování a editace vizuálního obsahu.
🖼️ Na závěr mám tip na výstavu obrazů Cyberlemon od Hynka Martince - tohle byste fakt měli vidět. Detaily zde.
Tak a to je pro dnešek opravdu všechno.
Vše nejlepší do nového týdne přeje
Patrick Zandl
Tohle mi přijde jako docela důležitý kontext k Tomášovu problému s granty: https://x.com/jakub_steiner/status/1905901672297112026?t=D5SlzPrl4-ALx53aaFwXgg&s=19 Dr Jakub Steiner k tomu napsal na X: "Ač jsem také velkým kritikem české vědy, zde poopravím mediální šum. Tomáš Mikolov dostal velký český grant ERCcz. Ten se uděluje těm, co skončili pod čarou v EU ERC klání. Česká věda v tomto případě tedy zas takovým skrblíkem nebyla."