#87 💣 K pokročilým AI procesorům se Česko už moc nedostane...
USA rozšiřuje embarga. Česko spadne mezi státy, které mohou pokročilých AI procesorů nakupovat jen málo. Ale my v AI nic neděláme, takže nám to vadit nebude... A pak už se podívejme na novinky OpenAI!
Dobrý den,
vítejte u Patrickova newsletteru. Dneska si projdeme především AI novinky, ale také velmi důležité téma toho, že Česko se propadlo mezi nespolehlivé státy, jimž americké technologické firmy (zejména Nvidia) nebudou smět dodávat procesory jinak, než v omezeném množství.
Dnešní témata:
Moderní AI procesory v Česku nebudou. Proč nás USA označily za nespolehlivé?
Musk je strategicky vázán k Číně
ChatGPT Úlohy a Customizace
Kniha na konec (spíš tedy dvě)
Shrnutí nejdůležitějších novinek v oblasti umělé inteligence za poslední týden:
Perplexity AI údajně podal nabídku na sloučení s americkou částí TikToku, aby zabránil jeho zákazu v USA. Toto sloučení by mohlo vytvořit nový subjekt kombinující Perplexity, TikTok US a New Capital Partners. (Zdroj: Reuters)
OpenAI představila novou funkci "Tasks" pro ChatGPT, která umožňuje uživatelům nastavovat připomínky a alarmy přímo v platformě. Tato funkce je zatím v beta verzi a dostupná pro uživatele Plus, Pro a Teams - a podrobněji o ní píšu níže.
🤖 GPT-5 je pravděpodobně v provozu, ale nebyl externě uvolněn: Existuje silné přesvědčení, že OpenAI má funkční GPT-5 a rozhodl se ho ponechat pro interní použití. Anthropicův Claude Opus 3.5 čelil podobným problémům: Anthropic trénoval Opus 3.5, ale rozhodl se ho neuvolnit kvůli nedostatečnému výkonu a místo toho ho používal interně pro zlepšení dat.
Vývoj léků pomocí AI: FDA vydala návrh pokynů pro využití umělé inteligence při vývoji léků a biologických přípravků.
Americká vláda aktualizovala definici DRAM, čímž zvýšila omezení na čínské výrobce, kteří zneužívali předchozí mezery, zejména vůči společnosti CXMT. Je to další krůček na cestě v obchodní válce mezi USA a Čínou, o čemž píšu i dále, když to má dopad na nás.
Píšou jinde: Manifest feudálů ze Silicon Valley
Ve Spojených státech se moci ujímá oligarchie. Jeden z klíčových ideologů technologických broligarchů ze Silicon Valley Marc Andreessen napsal před dvěma lety techno-fašistický manifest. Nyní se mu otevírá cesta k jeho realizaci, píše Stanislav Biler.
🥵 Tropické noci v Česku - bez klimačky už se nevyspíte?
Marek Lahoda udělal obsáhlou studii letních teplot a tropických nocí, ke stažení je zde. “Zatímco v 60. letech minulého století byly u nás tropické noci naprosto vzácné, s průměrem 1–2 nocí ročně i v centru Prahy, dnes jsou v létě pravidlem skoro ve všech krajských městech. V Praze se jejich počet vyšplhal na 10–15 ročně, přičemž rekordní rok 2022 přinesl v centru hlavního města dokonce 27 tropických nocí,” uvádí Marek Lahoda, autor studie a expert v oblasti klimatu a environmentálních problémů.
🐞 Moderní AI procesory v Česku nebudou. Proč nás USA označily za nespolehlivé?
Americká administrativa nově rozdělila státy mezi ty přátelské, jimž bude dodávat AI procesory, ty nepřátelské, jimž je dodávat nebude a pak ty ostatní, neformálně nazývané nespolehlivé. Česká republika spadla mezi ty nespolehlivé, kterým američtí výrobci dodají jen přísně omezené množství. Skutečně výkonné AI procesory prakticky dostávat nebudeme. Proč? Fialova vláda neřešila situaci s pašováním hitech procesorů přes české firmy do nepřátelských států a přes četné varování nechala firmám volnou ruku.
A u tohoto problému se vyplatí zastavit.
Na dodávky hi-tech technologií do nepřátelských regionů v USA funguje embargo již delší dobu a USA hledají možnosti, jak zpřísňovat podmínky a komplikovat Číně a Rusku technologické soupeření. Zákaz vývozu špičkových AI procesorů se masivně obcházel řetězem nákupů i krádeží, zhusta fingovaných. To je také důvod, proč se nikdo (krom těch, kdo mají vlastní serverovny) nechlubí tím, kolik Nvidia procesorů má. Nechce o ně přijít.
Nvidia má zavedenou plnou trasovatelnost všech procesorů podle výrobního čísla. Ví, komu co prodává a kontroluje si, zda u něj technologie také skončila. V létě do Česka dorazil bezpečnostní tým Nvidia včetně jednoho z nejvyšších šéfů společnosti. V serverovně, která měla být po strop naplněná Nvidia DGX H100, po AI procesorech nebylo ani památky…
Fakt, že se přes české společnosti a postsovětské republiky masivně na ruský a čínský trh dostávají embargované procesory, se nedal přehlédnout. Navíc Česká republika nebyla schopna (či ochotna) poskytnout součinnost a začít tyto díry uzavírat. Zatímco v Německu nebo Holandsku by se taková firma okamžitě dostala do přímých problémů s finančním úřadem za obcházení sankcí, v Česku v této oblasti panuje naprostá laxnost.
USA reagovaly tak, jak musely. Země, které nespolupracují na tom, aby se špičkové technologie nedostaly do rukou, kam se podle USA dostávat nesmějí, o tyto technologie přijdou. Což se stalo Česku. Českým firmám nikdo nebude smět dodávat pokročilé AI čipy nad určitý (a poměrně nízký) limit. Na tuto skutečnost jsme byli několikrát upozorněni a pro změnu situace se neudělalo mnoho.
Seznam Zprávy k situaci vydaly rozhovor s Jiřím Házem z Českého národního polovodičového klastru. Rozhovor je pro mne těžko dešifrovatelný. Že situaci nevysvětlí provládně nakolejené Seznam Zprávy, je pochopitelné. Ale Jiří Háze je člověk s výborným přehledem, takže si musí být vědom toho, že většina informací, které ve článku říká, zkrátka neodpovídají realitě. Česko dnes špičkové AI čipy prakticky nepoužívá. Výjimkou je Seznam a pár akademických pracovišť, kde ale zpravidla mají ty levnější a neembargované verze. Špičkovými čipy se nemyslí Nvidia Jetson, ale embargem dotčené H100 nebo A100, těch je v Česku pár a klidně bych se vsadil, že patřím se svou serverovou sestavou mezi největší provozovatele.
Držet si přehled je snadné. V Česku mimo jiné ani neseženete lidi, kteří mají zkušenosti s těmito systémy, který umí řešit jejich správu a umí rutinně používat ekosystém CUDA používaný pro práci s AI a těch pár lidí, co tomu rozumí se zná a dělá prakticky pro každého v oboru. To opět odpovídá tomu, jak málo je AI v Česku běžná technologie z pohledu vývojáře. Pokud jste firma, která má dnes potřebu zajistit si kapacitu na trénink či fine-tuning svých služeb, jste v podstatě odkázáni na nákup strojového výkonu v zahraničí.
Česko v současné době nemá žádný špičkový AI výzkum, o kterém mluví Háze. Meteorologický model ČHMU, o kterém je řeč, utáhne „pár GPU“, které navíc ČHMU již má. Další rozvoj? Jaký? Používání meteorologického nástroje Google? Ten poběží v Google cloudu…
Žádná vládní AI strategie
Neexistuje žádná vládní strategie ani žádná „vládní poptávka“. Zatímco v USA či v Číně se velmi jasně v jednotlivých kruzích říká, co se od AI očekává a jednotlivé instituce se podle toho chovají, v Česku máme na ČVUT Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), ale pokud si chcete udělat představu o tom, kde je český akademický a polo-komerční AI výzkum, projděte si nositele loňské AI Awards. Tohle má být to top, co u nás existuje? Že ale žádná vládní strategie pro AI není, není zase tak podstatný problém: máme například strategii pro digitalizaci, ale vlastně všichni se smířili s tím, že ji neplníme a to, co plníme, jsou jen takové ty formální body, které by se staly tak jako tak…
Děsivý je příběh Tomáše Mikolova, autora Word2vec a nejcitovanějšího českého odborníka na AI ve vědeckých pracích. Člověk jeho renomé pět let pobíhá po Česku a shání financování týmu při CIIRC: „Když jsem se v roce 2019 vracel do Česka, tak se tu hodně mluvilo o tom, jak je AI priorita, jak musíme dohnat svět. Teď je rok 2025, a stále to jsou jen ty stejné kecy, nic moc se nezměnilo. Peníze do výzkumu se investují naprosto nesmyslně nebo končí kdovíkde,“ říká v rozhovoru pro Wired. Jestli jste dneska ještě neměli depku, rozhovor si přečtěte, garantuju vám ji.
Je třeba říct si to na rovinu: AI v Česku nemá zatím žádnou perspektivu. Jakýkoliv základní výzkum tu táhnou nadšenci, jenže doba, kdy stačilo nadšení, je dávno pryč. Teď už jsou potřeba i tvrdé peníze. Jenže ty se v Česku ztrácí na nesmyslných projektech, které na sebe nenavazují, nemají žádné napojení na sebe a už vůbec ne výhled na aplikaci do praxe. Akademický výzkum AI z největší části slouží k tomu, aby se na pracovištích udržel status quo, aby podfinancování vysokoškolští pracovníci dostali aspoň nějaké peníze a vykázala se činnost. S výsledky se příliš nepočítá. Pokud bychom ho celý škrtli, nestalo by se prakticky nic zásadního pro výzkum jako takový.
Nejlepší výzkum AI zbraňových systémů v české armádě dělají dva mladíci a financování probíhá tak, že jejich šéf zavírá oči nad tím, že dělají něco jiného, než na co je oficiálně najal a umí odepsat sešrotovaný dron. Jenže tohle není výzkum v country for the future.
Co to znamená? Že český výzkum AI tak, jak běží, nedává žádný smysl. A tudíž jej ani nedostatek procesorů nemůže ohrozit. Vláda premiéra Fialy nezvládla nastartovat reformu univerzitního výzkumu a jeho převod do praxe v nejdůležitějším oboru, jaký dnes existuje - jak je to v jiných oborech nevím, tam to nesleduji. Selhala v oblasti, kde měla mít nejbližší expertízu, neboť premiér Fiala z univerzitního prostředí pochází.
Proto Házeho vyjádření v rozhovoru vůbec nechápu. Například, když říká, že si neumí představit, jak by se USA podařilo zabránit tomu, aby se čipy nedostaly na nežádoucí trhy. To je přeci naprosto jasné: USA/Nvidia prostě odříznou kohokoliv, jemuž jsou prodány procesory, které skončí na zakázaném trhu. A to je přesně to, co se stalo Česku. Blackwell procesory nekoupíte anonymně na krámě, je zcela zřetelné, kdo je koupil a dá se zjistit, kam je dodal. Není to o žádné kontrole kamionů. Těch věcí si musí být vědom. Zjevně se jen snaží nepodrazit Fialu a počítá s tím, že je vlastně úplně jedno, co v takovém rozhovoru říká, protože upřímnost nemá šanci nic změnit.
Má vůbec něco šanci změnit české technologické zaostávání?
Z věcí, které lze předpokládat, nic (nepočítám, že tu přistanou ufoni a věnují nám hyperprostorový pohon - to je jen zápletka knihy Flotila Země). Úspěchem v AI by nezískal výhodu nikdo z těch, na nichž politicky záleží - nikdo ze současných činitelů SPOLU nebo ANO není v AI (a ani v pokročilých technologiích) zainteresován. Možná by byla situace jiná, kdyby své politické příklony oficiálně vyhlásili čeští technologičtí miliardáři, většina z nich má ale jiné starosti. A tak se propadáme zpět k vzývání uhelných elektráren, mamutích jaderných projektů a spalování mrtvých dinosaurů.
🇨🇳 Musk je strategicky vázán k Číně
A to je velmi nepříjemné, protože Musk je dnes prodloužená ruka prezidenta Trumpa. Strategické zaměření Elona Muska na Čínu pro zisky Tesly představuje rizika v době klesající výroby a možných politických následků. Pojďme si v den Trumpovy inaugurace zrekapitulovat pár faktů o tom, v jaké pozici je Musk v Číně s Teslou:
⚠️ Závislost Tesly na Šanghaji je alarmující: Šanghajská továrna Tesly představuje více než 75 % globálních zisků společnosti, což zdůrazňuje rizikovou nadměrnou závislost.
🤔 Politické napětí roste: Muskova kritika amerických spojenců kontrastuje s jeho pozitivními poznámkami o Číně, což vzbuzuje pochybnosti o jeho úmyslech.
📉 Pokles výroby signalizuje potíže: Šanghajská továrna zažila pokles výroby o 2,7 % meziročně v roce 2024, což je znepokojivý trend.
🔥 Vývozní výzvy by mohly ovlivnit zisky: S poklesem vývozů o 25 % meziročně v důsledku nových cel z EU a Kanady jsou ziskové marže Tesly ohroženy.
🤝 Muskův vztah s Čínou zůstává klíčový: Jak Musk zvládne případné propouštění v důsledku poklesu výroby, bude rozhodující pro udržení jeho příznivé pozice u čínské vlády.
🤖 ChatGPT Úlohy a Customizace
OpenAI nedávno představila režim Úlohy a nově i Přizpůsobení. Úlohy umožňují provedení promptu v určitý čas, Přizpůsobení pak umožní detailněji nastavit, jak s vámi má AI mluvit. Jak funkce použít?
ChatGPT Úlohy
Musím říct, že nejdříve ta funkce vypadala jako blbost. Pak se objevily zvěsti, že původně OpenAI chtěla představit široce rozkročenou platformu agentů, jenže na poslední chvíli v ní našli fatální chybu. A tak osekali funkce a vydali jen Úlohy. Zda je to či není pravda, najisto nevíme, ale rozhodně to vypadá pravděpodobně. Úlohy vypadají jako něco, čemu někdo na poslední chvíli vzal většinu vstupně výstupních rozhraní.
Jak Úlohy fungují? Vyberete si z roletky GPT-4o s naplánovanými úlohami a nyní můžete zadat prompt, který bude pravidelně vykonáván. Takto vykonaný prompt vám bude doručen emailem a/nebo notifikací, to podle toho, jak máte nastavené upozorňování v ChatGPT. Jak notifikace, tak email ovšem odkazují jen na stránku ChatGPT, teprve na ní najdete výsledek.
A k čemu to je? Můžete si tak nechat například sledovat aktualizaci stránek a v momentě, kdy se tam objeví téma, jaké vás zajímá a zvolíte si jej, tak vám přijde ona notifikace. Já jsem si například nastavil, aby mi každé ráno chodila informace o tom, kdyby mělo pršet s nějakou větší pravděpodobností. Na jednu stranu hezké, na druhou stranu kvůli tomu vytopit tolik procesorového výkonu mi přijde divné.
Nastavil jsem si také například sledování českých zpravodajských serverů a požádal o ranní shrnutí a vyznačení rozdílných úhlů pohledu. Bohužel dotaz zatím vždy skončí chybovou hláškou “momentálně nemohu poskytnout souhrn…” - proč, nevím.
Další příklady použití? Spíše úsměvné: můžete si kupříkladu nechat poslat každý večer jeden vtip, pohádku nebo můžete požádat, aby vám byl každý večer objasněn jeden historický fakt nebo vysvětlen jeden výraz z telekomunikačního žargonu. Můžete si také nechat udělat týdenní souhrn novinek v AI či jiném oboru, který vás zajímá.
Omezení: můžete mít jen 10 současně spuštěných Úloh, všechny nad to musíte smazat nebo pauznout. Nelze je používat v GPTs a jsou dostupné jen v placených programech přes webové rozhraní, v aplikacích ještě nejsou. Výstup v nich ale vidíte. Nelze v nich používat hlasové rozhraní ani připojovat soubory jako kontext.
Zajímavé je, že prompt je v nastaveních uložený už v angličtině, ačkoliv jsem jej zadával česky a požaduji českou odpověď…
Takže experimentujte. Až se podaří Úlohy napojit i nějak jinak ven, začne to být zajímavější. Na monitoring zpráv to je přeci jen trochu overkill, ačkoliv souhlasím s tím, že udělat sumář jen tak nějaká služba neumí.
Customize ChatGPT - Přizpůsobení
Další poměrně žhavou novinkou je režim Přizpůsobení. Tedy, možnost přizpůsobit chat mělo ChatGPT již nějakou dobu, ale bylo možné vložit jen 1500 znaků bez hlubší struktury a tím jste se snažili nakonfigurovat způsob, jakým vám chat odpovídá.
Nově Přizpůsobení umožňuje lepší strukturu zadání přizpůsobovacích dat. Zvláště si můžete nastavit, jak vás ChatGPT má oslovovat, kdo jste - jaké máte povolání či co děláte a také, jaké vlastnosti ChatGPT má mít, třeba trpělivost, má být skeptické nebo poetické atd. Můžete si nastavit, jaké hodnoty zastáváte vy, jaké máte zájmy a další informace, které mohou být obohacujícím kontextem pro ChatGPT.
Funkce se nicméně zatím teprve nasazuje, takže počítejte s tím, že ji v menu můžete ještě najít ve staré podobě.
📕 Kniha nakonec
Dvě zajímavé knihy vyšly v mé oblíbené edici Crossover v nakladatelství Argo:
Jason Brennan - Proti demokracii - Autor v této kontroverzní knize tvrdí, že demokracie by měla být posuzována podle svých výsledků – a ty nejsou dostatečně dobré. Stejně jako mají obžalovaní právo na spravedlivý proces, mají občané právo na kompetentní vládu. Vinou toho, jak je nastaven systém voleb politického vedení, stávají se demokracie stále častěji vládou neznalých a iracionálně rozhodujících politiků, a příliš často selhávají. Podíl na politické moci většině voličů přináší jen málo užitku. Celá řada sociálněvědních výzkumů ukazuje, že možnost politické účasti paradoxně činí nezanedbatelnou část voličů iracionálnější a zaujatější. Vzhledem k tomuto chmurnému zjištění Brennan tvrdí, že nový systém vlády, který nazývá epistokracie neboli vláda znalých, může být lepším systémem než demokracie a že je možná na čase začít s tímto nápadem experimentovat.
Peter Turchin - Poslední dny - Předpovědi brzkého kolapsu neodmyslitelně patří k životu každé civilizace, možnost pracovat s velkými daty dodala těmto předpovědím vědečtější základ. Peter Turchin se s pomocí ohromného souboru dat o prosperitě a zániku společností v časovém rozpětí 10 000 let („od Horního Egypta po Dolní Manhattan“) pokouší objevit statistické vzorce, které ukazují, kde mají lidské civilizace v éře měst a států zabudovány mechanismy vlastní destrukce. Dva z nich jsou klíčové a komplementárně se doplňují. Pokud se totiž k rostoucí nerovnosti bohatství přidá i nadprodukce potenciálních elit, celospolečenské snahy stát se bohatou elitou jsou stále zběsilejší. Frustrovaní aspiranti na elitu poté využívají lidovou nelibost k tomu, aby se obrátili proti zavedenému řádu. Autor současně stále doufá, že komplexní matematika může budoucí nestabilitu společností nejen odhalit, ale také jí zabránit.
Tak a to je pro dnešek všechno.
Vše nejlepší do nového týdne přeje
Patrick Zandl
PS: Newsletter byl rozeslán na 3475 odběratelů.
PPS: Došly mi výsledky MyHeritage DNA kitu. MyHeritage mi našlo cca 400 příbuzných po celé Evropě 😎 Máte s tím někdo nějaké zkušenosti, jak to prozkoumávat a oddělovat zrno od plev, zkoušeli jste to?