#83 🍓OpenAI představila jahodovou inteligenci o1 a Canvas
Meta představila nové chytré brýle. Rok očekávaný superinteligentní model OpenAI vyvíjený pod jménem 🍓 je tu jako o1. Nvidia ale také představila vlastní AI. Tentokráte je novinek vážně hodně!
Dobrý den,
co nového ve světě a technice? Nejdříve telegrafický souhrn toho, o čem dnešní newsletter je:
vydáváme zdarma ebook AI pro rodiče školáků
nová povídka Eklog ve Forbesu
a dělám sbírku na můj nový ebook Technoelity - Když příliš málo určuje příliš mnoho
doporučení na psychoterapeutku (ne, nezavádím reklamu)
z AI: OpenAI představila nejnovější model o1 a nástroj Canvas
a další z AI: Nvidia představila vlastní open source LLM model
Mark Zuckerberg představil nové brýle s rozšířenou realitou
Intel na rozhraní: akvizice nebo konec - nebojte, zatím to není tak horké, ale Intel má vážné potíže, které se mohou dotknout obrovského oboru - a může skončit jako Nokia.
Google zase o krok blíže rozdělení - a pár slov k regulaci technomonopolů...
průlomové workflow na čtení zpráv pro ty, kdo také mají problém, co sledovat...
šéf OpenAI Sam Altman si založil blog a dal na něj jediný článek nazvaný Věk inteligence, kde se více filosoficky zamýšlí nad tím, jak to bude. Přeložil jsem jej a můžete si jej přečíst. Práva nemám, Altman to jistě takhle s autorskými právy zamýšlel 🙂
💼 Ebook AI pro rodiče školáků
Začnu novým ebookem, který jsme připravili spolu s Arnoštem Štěpánkem (brzy bývalý náměstek hejtmana královéhradeckého kraje pro školství) a Institutem Pí. Ebook se jmenuje "AI pro rodiče školáků" a je přesně to, jak se jmenuje. Určen rodičům dětí a mládeže, jak využít AI, například v momentě, kdy si sami potřebujete osvěžit postup řešení matematického úkolu nebo zatraktivnit povinnou literaturu. Osobně tento přístup doporučuji na svých workshopech, protože je to nejsnazší cesta, jak s AI naučit zaměstnance ve firmách: zaplatit jim firemní ChatGPT a ukázat jim, jak to mohou použít se svými dětmi. Tím se to naučí používat a budou to používat i ve firmě k práci. Stahovat zdarma můžete zde.
Mou povídku Eklog najdete v časopisu Forbes The Next Big Think, ne v tom měsíčním vydání. Koupíte v trafikách. O čem je povídka? O společnosti, v níž se k placení používá zařízení nazvané Eklog. To neustále počítá váš přínos společnosti a podle vašeho přínosu vám zpřístupňuje příslušný podíl na majetku společnosti. Je to taková peněženka, která ale zohledňuje, co jste udělali. Bylo to zajímavé mentální cvičení, vymyslet výhody a nevýhody takového přístupu - a udělat z toho krátkou povídku. Příležitostně se z ní chystám udělat povídku dlouhou.
📕Ebook Technoelity - Když příliš málo určuje příliš mnoho
Když jsem připravoval knihu Mýty a naděje digitálního světa, byla zde kapitola věnovaná svébytným šéfům technologických korporací. Nakonec jsme ji vyřadili, protože tematicky vybočovala, byla spíše o společnosti, než o technologiích - a výrazně prodlužovala knihu. Jenže je to velká škoda, byl to dobrý vhled do toho, jak se excentričtí a egocentričtí šéfové technofirem se svými obrovskými zdroji propisují do našeho světa. V létě strávil kus času s šéfem jedné z největších firem světa - a přišlo nám, že je to důležité téma, o kterém se mluví málo. Jenže to není vhodné téma na knihu v češtině: jak rozsahem, tak svou okrajovostí. Čili jsme se rozhodl udělat nabídku pro trh: pokud si alespoň 80 lidí zaplatí po 200 Kč za ebook, dodělám jej. Rozsah cca 150 000 znaků, tedy cca polovina běžné knihy, cca rozsáhlejší Kindle Singl (co se u nás nedělá). Když se to nenaplní, peníze se automaticky vrátí. Běží to přes novou službu IFDEAL, která to pohlídá.
👉 Objednávat ebook Technoelity můžete zde. Bude PDF a ePub formát bez digitální ochrany DRM.
Politika? Vždycky, když jsem za poslední dva týdny chtěl napsat něco horkohlavého k politice, tak jsem místo toho napsala na Twitter o nějakém svém oblíbeném obrazu. Už mám hezkou sbírku článků o obrazech ... A nakonec jsem to zhodnocení situace u Pirátů napsal s hlavou podstatně chladnější.
🧑⚕️ Tohle nedělám často. Dávám jedno doporučení, pokud právě hledáte psychotereapeuta v Praze. Má dávná kamarádka Gabriela Horáková-Bohmová se přesunula z Brna do Prahy, následkem čehož má vcelku volný kalendář. A to je něco u psychoterapeuta nevídaného a předpokládám, že se to rychle změní. Jestli za někoho dám ruku do ohně, tak za Gábinu. Odborně i lidsky. Asi budete mít podobně jako já problém s tereapeuty, kteří toho nemají moc prožito a u kterých vám přijde, že jsou v učebnici lekci před váma. To tedy není její případ. Původně farářka, pak vojenská kaplanka, mise v Afghanistánu v době, kdy tam bylo horko. Web má tady.
Workshop o AI ve firmách
Ukazuji firmám, jakou změnu pro ně představuje AI. Můj workshop AI ve firmách je společná interaktivní SWOT analýza toho, jak na vaši firmu dopadne umělá inteligence. Pojďme se nad tím společně zamyslet…
(Web jsem samozřejmě nechal vygenerovat AI 🤖)
A teď už hurá na zprávy ze světa...
🍓OpenAI představila nejnovější model o1 a nástroj Canvas
Už v září představila OpenAI svou novou verzi umělé inteligence, kterou původně vyvíjela pod krycím jménem jahoda. Nyní se jmenuje o1 - to proto, aby se odlišila od předchozích verzí nazvaných GPT. Nebudu se příliš o o1 rozepisovat, to nejpodstatnější je, že je opravdu na řadu užití výrazně lepší, než GPT-4o, má ale svoje momentální limity.
Skvělou výhodou je, že o1 "promýšlí", jak se s otázkou vyrovnat. Dokonce vám to dává najevo, protože když odpovídá, tak nahoře textově píše, co dělá. Podle všech testů se dobírá minimálně průměrných, spíše nadprůměrných výsledků a musím říct, že jsem o1 přibral ke svojí rutinní práci. Například s ním diskutuju připravovaný druhý díl Flotily Země a díky tomu jsme stanovili zajímavé směry. o1 mi pomáhá s rešeršemi, se zjednodušením argumentace do článků a to opravdu výrazně. Například menší studii věnovanou kriminalitě uprchlíků (vyjde nyní v papírovém Neovlivni) mi o1 pomáhala promýšlet ze všech stran a byla mi skvělým oponentem.
Co je nevýhodou, je zatím neexistující možnost vkládat soubory do o1. Nelze do něj nahrávat ani fotky, ani soubory, takže delší texty dostanete do modelu jen přes copy&paste. Důvod je prostý: nový model je vlastně hodně drahý a obsáhlá dodatková data, která musí zohlednit jako kontext, jej jen prodražují. Kontextové okno pro oba modely o1 je 32 tisíc znaků, což je cca dvacetina modelu 4o v Enterprise verzi.
Nelze s modelem o1 ani používat hlasové rozhraní, což nás v EU nemusí trápit, pro Evropu rozhraní OpenAI zatím nezprovoznilo. Důvod je právní: AI regulace v Evropě (tedy nejenom v EU, zákon přijala i Británie či Norsko) zapovídá používat analýzu emocí přes AI, což přesně hlasové rozhraní dělá.
PS: Na netu se hned objevil návod, jak téhož způsobu přemýšlení dosáhnout jen dobrým promptováním v Antrhopic modelu Claude Sonnet… Tady je větší obecný článek.
Canvas (zatím jen pro placené modely)
Prostředí pro psaní textu a zdrojového kódu Canvas je odpovědí na podobný nástroj Artifacts v Claude. Pokud probíráte v režimu GPT-4o Canvas s AI něco, u čeho generuje zdrojový kód nebo text, tak se otevře editační okno, kde můžete s textem či kódem pracovat. Například můžete označit kus textu a nechat jej přeformulovat, jak vidíte na obrázku, kde používám okno k editaci Flotily. To samé se zdrojovým kódem, můžete jej nechat opravit, předělat atd. Skvělé!
Musím říct, že mě baví, jak se AI posouvá. Artifacts i Cavas jsou velmi užitečné nástroje a o1 je skvělý model, jsem zvědavý, jak na něj odpoví Antrhopic a jeho Claude. Jenže model o1 má mnoho omezení pro další práci, bude potřeba, aby se mu rozšířilo kontextové okno, tedy množství dat, které musí dodatečně zvládnout. A aby mu přibyl Canvas.
Co je malá / velká neznámá je Google. Když OpenAI přišla s modelem o1 a jeho "řetězením myšlení", přispěchali činovníci Google s vypouštěním balónků, že oni pracují na tomtéž a jsou velmi daleko. Venku ale nic není, takže uvidíme.
OpenAI oceněna na 157 miliard dolarů (klidně přeskočte)
OpenAI získala nové finanční prostředky ve výši 6,6 miliardy dolarů a investoři tak ocenili tento startup na 157 miliard dolarů. Mezi investory v tomto kole patří Thrive Capital, Microsoft, SoftBank a Nvidia. Naposledy byla firma oceněna na 86 miliard dolarů na začátku letošního roku. Investoři mají právo vybrat své peníze, pokud se OpenAI nepodaří do dvou let přeměnit na ziskovou společnost. Samozřejmě je z toho trochu haló, protože OpenAI se viditelně šine k zisku, pár lidí z OpenAI odchází, ale zatím tomu nemusíte věnovat pozornost. Spoluzakladatel OpenAI Durk Kingma přestoupil do Antrhopicu, z toho tedy trochu dusno bylo, pak technický šéf (CTO) Mira Murati a šéf výzkumu Bob McGrew a viceprezident výzkumu Barret Zoph. Zase tak málo to není, atmosféra ve firmě se zahušťuje a může to bouchnout, čímž by OpenAI ztrácela náskok.
Šéf OpenAI Sam Altman si založil blog a koncem září na něm má jeden článek. Není úplně světoborný, je to takový manifest budoucího světa podle šéfa nejdůležitější AI firmy dneška. Na závěr tohoto newsletteru pod rozloučením vám přinesu český překlad, tady si dáme jen základní teze:
Technologický pokrok bude působit jako kouzlo
AI jako prostředek k pokroku
Individuální asistenti AI
Hluboké učení jako zlomový bod
Budoucnost plná potenciálu
Infrastruktura a rizika
Nutnost vyvážit přínosy a rizika
🤖Nvidia představila vlastní open source LLM model
Vždycky se tak nějak předpokládalo, že Nvidia nepoleze do zelí svým klientům a nepředstaví vlastní velký AI model. Pak Nvidia oznámila vývoj modelu pro roboty, to se považovalo za rozumné, protože to bude velký krok pro automatizaci průmyslu a jiné firmy se tam moc nepouštějí. V polovině září ale Nvidia představila obecný LLM model nazvaný NVLM, který je multimodální, open-source, tedy s otevřeným kódem a dokonce otevřenými váhami a trénovacím kódem. Díky tomu si jej můžete široce přizpůsobit a provozovat (na Nvidia hardware). Výkonostně je model velmi srovnatelný s GPT-4o, dnešního standardu, v některých typech úloh ho mírně předčí, jinde maličko zaostává, což s ohledem na multimodalitu a otevřený kód je bomba. Zajímavé je, že model NVLM má 72 miliard parametrů a dává lepší výsledky, než LLAMA s 404 miliardami parametrů.
Pro koncové uživatele to moc důležité není - málokdo si chce provozovat vlastní LLM na svém počítači. Ale pro firemní použití, profesionální nasazení, jsou open source modely, které lze provozovat na svém cloudu, velmi důležité. Lze jim svěřit neveřejná data bez větších obav, lze je použít jako podvozek vlastního řešení. V tomto smyslu lze krok Nvidia vítat jako základ pro vývoj budoucích produktů. Ostatně, najdete jej už na HuggingFace k použití ve vašich projektech, pokud vývoji rozumíte.
🐞Intel na rozhraní: akvizice nebo konec?
Intel jsem vždycky považoval v IT za něco jako vzduch. Je všude, nemůžete bez něj být i když si ho neuvědomujete. Jenže pak přišlo AMD, post-PC éra a dnes naprostá většina čipů je non-Intel. A s tím, jak se Apple dalo na návrh vlastních procesorů a jak i Windows spustíte na ARM čipech, je hegemonie Intelu ještě řidší, než kdy dříve. Jasně, firma má hromadu aktivit, je prorostlá oborem, ale pamatujete si, jak krátkou dobu trvalo, než padla Nokia?
Je potřeba si to říct narovinu. Společnost Intel, dříve nejdominantnější výrobce čipů v oboru , čelí krizi. Krize ji nutí uvažovat o ukončení plánu výroby čipů pro jiné společnosti. Tento plán napodobit TSMC byl hlavní součást snahy generálního ředitele Pata Gelsingera o zlom. Krize ji oslabuje, takže koncem září přinesl The Wall Street Journal zprávu o tom, že by Intel mohl mít zájem vykoupit Qualcomm. Což by bylo spojení desetiletí, ale zatím se neví, co na tom je.
Kde jsou problémy? Čísla společnosti Intel za 2. čtvrtletí byla natolik špatná a zdálo se, že jsou jimi investoři tak překvapeni, že společnost ztratila hodně ze své důvěryhodnosti na finančních trzích. Firmě se totiž stále nepodařilo dohnat kvalitu výrobních procesů, jakou nabízí TSMC, což omezuje nejenom jeho vlastní procesory, ale i vizi vyrábět procesory pro zákazníky. Třetím stranám navíc Intel nemůže nabídnout tak širokou podporu zavedení procesorů do výroby, jako TSMC. Má se tedy skutečně Intel svých výrobních kapacit vzdát a vyrábět procesory u TSMC, jako většina ostatních?
Jednoduše řečeno, svět rozhodně potřebuje alternativu k TSMC. I když pomineme obavy o národní bezpečnost USA, existují pádné obchodní důvody. Dnes funguje jakási konkurence ve výrobě špičkových polovodičů. Je tu Samsung, ale jeho pozice se zdá být stále slabší a jeho angažovanost nejednoznačná. Bez životaschopného Intelu budeme mít za několik let skutečný monopol TSMC. Jakkoli je TSMC vzorem, jak si vážit zákazníků, jakýkoli monopol povede k vyšším cenám a pomalejším inovacím.
Již dnes stojí vývoj čipu na špičkovém procesu TSMC nejméně 50 milionů dolarů a obvykle mnohem více. Tím se vývoj špičkových čipů dostává mimo dosah všech ostatních společností kromě těch největších. Společnost TSMC má dnes poměrně flexibilní přístup ke spolupráci se začínajícími podniky, ale monopolní společnost TSMC by měla dostatečnou motivaci nechat tuto flexibilitu zmizet. To by znamenalo konec začínajících firem zabývajících se návrhem čipů.
A tohle je to, co bude důležité sledovat: jak se Intel vypořádá se zákrutou, do níž i za intenzivního brždění nakonec vjel.
👓Mark Zuckerberg představil nové Ray-Ban brýle a brýle s AR
Rozšířená, augmentovaná realita, to mají nabídnout nové brýle od společnosti Meta/Facebooku. Novinky představil šéf firmy Mark Zuckerberg na konferenci Meta Connect 2024 25. září 2024. Vezmeme to telegraficky, detailní popis najdete třeba na Techcrunch a u nás bude dostupnost těchto produktů i využitelnost zatím omezená.
🕶️ Orion, nové holografické AR brýle, byly odhaleny jako budoucnost AR technologií Meta.
Brýle budou mít funkce sledování rukou a očí a plánují se na trh v budoucnu.
🎮 Meta Quest 3S byl uveden na trh za cenu 299 USD, což je levnější alternativa k modelu Quest 3. Cena Meta Quest 3S začíná na 299 USD za 128GB verzi a 399 USD za 256GB verzi.
Starší modely Quest 2 a Quest Pro byly staženy z prodeje.
Quest 3S bude k dispozici od 15. října 2024.
🗣️ Meta AI nyní umožňuje uživatelům komunikovat hlasem přes Messenger a další platformy.
K dispozici jsou různé hlasy, včetně hlasů celebrit.
Meta AI má nyní 500 milionů uživatelů.
🌍 LLM model Llama 3.2 byl uveden, přičemž umožňuje multimodální analýzu dat, grafů a obrázků.
Některé funkce nejsou dostupné v Evropě kvůli regulacím.
📱 Ray-Ban Meta brýle dostanou vylepšení v oblasti AI videa a připomínek.
Nové funkce zahrnují živý překlad a integraci s hudebními aplikacemi.
🎉 Meta také oznámila nové herní zážitky pro Quest, včetně Batman: Arkham Shadow a Wordle.
🕸️Google zase o krok blíže rozdělení
Americké ministerstvo spravedlnosti (DoJ) v září obvinilo Google, že ve snaze maximalizovat zisky provozuje rozsáhlý monopol v oblasti reklamních technologií, který odřízl potenciální konkurenty a zvýšil náklady vydavatelů a inzerentů. O tři týdny před tím v jiném antimonopolním případu ministerstva spravedlnosti proti Googlu soud shledal, že společnost monopolizovala trh vyhledávání na internetu. Rozhodnutí o způsobu potrestání společnosti Google se očekává v příštím roce.
DoJ v žalobě uvádí, že Google kontroluje přes 90% v inzertních tržištích typu AdWords/Adsense po celém světě. Google nesouhlasí a tvrdí, že nemá monopol a že naopak nabízí vynikající produkt na vysoce konkurenčním trhu. Google - a i to je už tradicí - tvrdí, že vláda businessu reklamy nerozumí a že se na případ dívá "optikou dávné historie". Firma mimo jiné naráží na fakt, že o případu rozhoduje osmdesátiletá americká okresní soudkyně Leonie Brinkemaová. Ta je sice velmi zkušená, ale její pokročilý věk lze příhodně argumentačně použít.
Americká administrativa - zcela ve shodě s tou eurounijní - v poslední době zahájila ostré tažení proti technologickým monopolům. Příklady se množí a potíže nemá samozřejmě jen Google. Regulátor amerického telekomunikačního trhu FTC zahájil vyšetřování digitální cenové diskriminace jednotlivců na internetu. Ministryně obchodu Gina Raimondová, která je považovaná za jednu z podnikatelsky přívětivějších členek Bidenovy administrativy, na národním sjezdu Demokratické strany rázně podpořila boj proti monopolní moci.
Evropská unie si v poslední době vyšlápla nejenom na neplatiče daní z řad gigantů, ale připočítat musíme i francouzský zásah proti zakladateli Telegramu Pavlu Durovovi, brazilský zásah proti Muskově sociální síti X a rozjeté šetření téhož v britském Ofcomu. Na své technologické giganty si vyšlápla i Čína, ta nejtvrději ze všech. Jack Ma, šéf čínského ekomerce gigantu Alibaby dokonce na několik týdnů zmizel ze světa a vrátil se jako vyměněný.
A tím se obloukem vracíme k obhajobě, jakou renomované právní kanceláře technogigatnů používají. Státy podle nich nejenom nerozumí specifikům trhu a svými svévolnými zásahy ničí konkurenceschopnost svých šampiónů, ale především by digitální trhy měly mít zvláštní pravidla, nejlépe pak žádná pravidla.
A státy na to s překvapivou svorností USA - EU - Čína odpovídají, že stejná pravidla mají platit pro všechny. Velké technologické internetové firmy nejsou mezi průmyslovými odvětvími nijak výjimečné a digitální obchod i komunikace se mají řidit zcela stejnými pravidly, jako v kamenném světě.
Jenže dnešní pozice Google rozhodně není rovnocenná, oproti jejím konkurentům. Schopnost firmy Google dohlížet na vydavatele a inzerenty jí umožňuje potenciálně snižovat ceny reklamy různých konkurentů tak, aby posílila svůj vlastní reklamní i jiný byznys.
Tím ale vliv Google nekončí. Dnes shromažďuje informace o všem, co děláme online - i na webech, které mu nepatří. Ví, jak se bavíme, jak pracujeme, jak přistupujeme k vládním a jiným sluzbám. Tyto informace pak může on nebo inzerenti využít k nabízení odlišně nastavených cen produktů či služeb. Inzerent vám tak může za ubytování účtovat více, protože ví, že jste podnikatel zvyklý platit vyšší cenu. To je dnes ale nezákonné, cena má být nediskriminační, stejná za stejnou službu pro všechny. A to je to, co právě nedávno konstatovalo vyšetřování FTC. Dnes zejména mobily zcela běžně sbírají informace, které umožňují vytvářet cenovou diskriminaci, tedy rozdílné ceny na základě charakteristiky uživatele.
Do intenzity, jakou se americká administrativa zabývá technogiganty, promluví také prezidentské volby. Ačkoliv Harrisová je Silicon Valley nakloněna, předpokládá se, že v případě jejího vítězství budou regulační snahy pokračovat. Jedním z velkých témat Kamaly Harrisové jsou totiž občanské svobody a diskriminace, přičemž digitální diskriminace je dnes velmi častá a navíc málo polarizující americkou společnost. Boj proti ní může být veden rázně, protože nerozděluje bílé a barevné, naopak je sjednocuje proti technologickým gigantům, které už dávno opustily zásadu "nebuďme zlí".
Zda bude Google nakonec potrestán trestem pro firmu nejvyšším, tedy nuceným rozdělením, jisté samozřejmě není, ale tento závěr se nabízí. Google dnes svým propojeným monopolem blokuje značné části trhu. Jeho vliv se rozprostírá od vyhledávání a reklamy, přes prohlížeče, až po operační systémy, kde především v těch mobilních má dominantní postavení.
Často se při této příležitosti připomíná případ rozdělení Bell System v roce 1984 - to jsme si detailně rozebírali v minulém newsletteru. Tehdy také firemní právnici připomínali, jak to oslabí podnikatelské prostředí v amerických telekomunikacích. Nic takového se nepotvrdilo. Dnes, čtyřicet let po rozdělení Bell Systems, už nikdo obeznámený se situací nepochybuje o tom, že rozdělení americkému trhu prospělo, ačkoliv bylo řešením extrémním. A stalo se také dlouhodobou připomínkou toho, že taková situace může nastat.
💡Nové služby, které byste nemuseli minout
Hedra AI - vytvořte videa mluvící hlavy z fotky a textu. Skvělé, když chcete udělat video podcast a nechce se vám s tím natáčet.
Solvely.ai je dobrý nástroj na dělání domácích úkolů s pomocí AI - vstup bere česky, výstup ale jen anglicky.
Filmora je software pro MacOS na střih videa pomocí AI - lépe to pomáhá vytvářet dynamické video. Musíte vyzkoušet sami, neměl jsem moc na čem, takže nepoznám hloubku zlepšení.
Vivu - video ko-editor, AI nástroj, který vám pomůže se střihem videa. Videonástroje teď v AI dost frčí, já to nepoužívám, tak dávám tipy ne dle zkušenosti, ale podle toho, co má pochvalné zmínky a vypadá to slušně.
ReadPartner je rozšíření do chromu, které sumarizuje články, dokumenty i videa. Taky oblíbená oblast v AI, objevuje se velké množství dobrých nástrojů. Tady je dobrý, že dost věcí funguje zdarma, ale neumí to udělat sumáře rovnou česky.
Fable vám pomůže z vaší webové aplikace udělat hezké interaktivní demo.
📕Průlomové workflow na čtení zpráv
Tohle dávám jako svůj osobní tip, ke kterému jsem se po letech dopracoval. Jak "konzumuji" zprávy?
prakticky nečtu české zdroje, jen to, co ke mě doputuje na osobní doporučení od přátel/známých
ráno přelétnu na tabletu obvyklé podezřelé: Aktuálně, Seznam Zprávy, Lidovky, zda tam nejsou důležité titulky z České politiky. Zpravidla nejsou.
zpravidla tam bývají nepodstatné anekdotické příběhy na téma, jak se kdo k čemu vyjádřit, což mě spíše nezajímá
Mám předplacené The Financial Times a Sueddeutsche Zeitung.
Mám instalovaný Google Chrome prohlížeč a v něm tyto rozšíření:
Deepl (se zaplaceným Deepl Pro Starter 8,5€/měsíc), má verzi Firefox a Edge
Ground.news plugin se zaplaceným Pro (11€ ročně)
Tyto pluginy mi okamžitě vytvoří naprosto kvalitní překlad článku (Deepl) a vyhodnotí mi jeho faktickou správnost a politickou pozici (FT zpravidla centristické, SZ zpravidla vlevo).
Tip na úsporu: FT předplácím přes účet Revolut, kde v plánu Metal (za 350 Kč/měsíčně) je předplatné FT Standard Edition, které jinak stojí 270 euro ročně. K tomu máte pojištění, vstup do WeWork, VPNku a pár dalších předplatných, které se mohou hodit - s tím FT to vyloženě dává smysl. (na linku je tam referal kód, konečně to zkusím🙂).
SZ jsou teď za 1€ na 4 týdny, doporučuju vyzkoušet, já platím 120 € ročně, z nějakého důvodu mě berou jako studenta
na osobní doporučení chodí spíš absurdní vyjádření, přežblepty atd - něco ve stylu utvrdit se v názoru, že dotyčný je trouba. Tak ve čtvrtině případů jde o zajímavé názory či dokonce analýzy.
Co tím získávám?
Vyvážený mix zahraničních zpráv přes FT
Velmi dobrý vhled do situace v Německu a zejména Bavorsku včetně pozvánek na kulturní akce v německy hovořících destinacích
Ground.news také umožňuje sledovat vybraná témata na zahraničních webech
Proč nepředplácím jiné?
Pokud jste víc doprava, můžete zvážit Bloomberg, ale FT mi přijdou i líp komentářové, vážím si jejich centrismu a navíc a hodně obsahu Bloombergu je zdarma. V Německu zvažte jako pravičák předplacení FAZ, taky jedou akci euro za čtyři týdny - ale pokud máte vazby na Bavorsko, SZ jsou lepší. A u nás je to rodinná tradice.
české předplácím Deník N i Respekt, prakticky je nečtu, ale chci je podporovat. Zvažuju předplacení 404.
A na závěr: tradičně si v tuto dobu připomínáme narozeniny Václava Havla a také inzerát, který v říjnu 1989 gratuloval k narozeninám jistému Ferdinadu Vaňkovi z Malého Hrádku. Jak tuto gratulaci za 457 Kč do Rudého Práva Petr Rýgr dostal? O tom se píše zde ...
vše nejlepší do nového týdne přeje
Patrick Zandl
Sam Altman: Věk inteligence
Toto je překlad blogpostu šéfa OpenAI Sama Altmana.
V příštích několika desetiletích budeme schopni dělat věci, které by našim prarodičům připadaly jako kouzlo.
Tento jev není nový, ale bude nově akcelerovat. Lidé se v průběhu času stali dramaticky schopnějšími; již nyní dokážeme věci, které by naši předchůdci považovali za nemožné.
Jsme schopnější nikoliv díky genetickým změnám, ale proto, že těžíme z infrastruktury společnosti, která je mnohem chytřejší a schopnější než kdokoliv z nás; v důležitém smyslu je sama společnost formou pokročilé inteligence. Naši prarodiče - a generace, které přišly před nimi - vybudovali a dosáhli velkých věcí. Přispěli k lešení lidského pokroku, z něhož všichni těžíme. Umělá inteligence poskytne lidem nástroje k řešení obtížných problémů a pomůže nám přidat k tomuto lešení nové vzpěry, na které bychom sami nepřišli. Příběh pokroku bude pokračovat a naše děti budou schopny dělat věci, které my nedokážeme.
Nestane se to najednou, ale brzy budeme schopni pracovat s umělou inteligencí, která nám pomůže dokázat mnohem více, než bychom kdy dokázali bez ní; nakonec můžeme mít každý z nás osobní tým umělé inteligence plný virtuálních odborníků v různých oblastech, kteří společně vytvoří téměř cokoli, co si dokážeme představit. Naše děti budou mít virtuální učitele, kteří jim budou moci poskytnout individuální výuku v jakémkoli předmětu, v jakémkoli jazyce a v jakémkoli tempu, které budou potřebovat. Můžeme si představit podobné nápady pro lepší zdravotní péči, schopnost vytvořit jakýkoli druh softwaru, který si někdo dokáže představit, a mnoho dalšího.
Díky těmto novým schopnostem můžeme mít sdílenou prosperitu v míře, která se dnes zdá být nepředstavitelná; v budoucnu může být život každého z nás lepší, než je život kohokoli nyní. Samotný blahobyt nemusí nutně učinit lidi šťastnými - existuje spousta nešťastných bohatých lidí - ale významně by zlepšil život lidí na celém světě.
Zde je jeden úzký pohled na historii lidstva: po tisíciletích složitého vědeckého objevování a technologického pokroku jsme přišli na to, jak roztavit písek, přidat nějaké nečistoty, uspořádat ho s úžasnou přesností v mimořádně malém měřítku do počítačových čipů, prohnat jím energii a skončit se systémy schopnými vytvářet stále schopnější umělou inteligenci.
To se může ukázat jako nejdůslednější fakt celé dosavadní historie. Je možné, že superinteligenci budeme mít už za několik tisíc dní (!); může to trvat déle, ale jsem přesvědčen, že se toho dočkáme.
Jak jsme se dostali na práh dalšího skoku v prosperitě?
Třemi slovy: fungovalo hluboké učení.
Patnácti slovy: hluboké učení fungovalo, s rostoucím měřítkem se předvídatelně zlepšovalo a my jsme mu věnovali stále více zdrojů.
To je opravdu všechno; lidstvo objevilo algoritmus, který se dokáže opravdu, ale opravdu naučit jakékoli rozložení dat (nebo opravdu základní „pravidla“, která vytvářejí jakékoli rozložení dat). S šokující přesností, čím více výpočetní techniky a dat je k dispozici, tím lépe pomáhá lidem řešit těžké problémy. Zjistil jsem, že bez ohledu na to, kolik času strávím přemýšlením o této skutečnosti, nikdy si nedokážu pořádně uvědomit, jak je to důsledné.
Je tu ještě spousta detailů, které musíme vyřešit, ale je chyba nechat se rozptylovat nějakým konkrétním problémem. Hluboké učení funguje a zbývající problémy vyřešíme. O tom, co se může stát příště, můžeme říct spoustu věcí, ale hlavní je, že umělá inteligence se bude s rozmachem zlepšovat, což povede k významnému zlepšení života lidí na celém světě.
Modely AI budou brzy sloužit jako autonomní osobní asistenti, kteří za nás budou vykonávat konkrétní úkoly, například koordinovat lékařskou péči vaším jménem. V určitém bodě dalšího vývoje budou systémy AI tak dobré, že nám pomohou vytvořit lepší systémy nové generace a dosáhnout vědeckého pokroku ve všech oblastech.
Technologie nás přivedly z doby kamenné do doby zemědělské a poté do doby průmyslové. Odtud je cesta do věku inteligence dlážděna výpočetní technikou, energií a lidskou vůlí.
Pokud chceme, aby se umělá inteligence dostala do rukou co největšího počtu lidí, musíme snížit náklady na výpočetní techniku a zajistit její hojnost (což vyžaduje spoustu energie a čipů). Pokud nevybudujeme dostatečnou infrastrukturu, bude AI velmi omezeným zdrojem, o který se povedou války a který se stane převážně nástrojem bohatých lidí.
Musíme jednat moudře, ale s přesvědčením. Úsvit věku inteligence představuje významný vývoj s velmi složitými a mimořádně náročnými úkoly. Nebude to zcela pozitivní příběh, ale jeho pozitivní stránky jsou tak obrovské, že dlužíme sami sobě i budoucnosti, abychom zjistili, jak se vypořádat s riziky, která před námi stojí.
Jsem přesvědčen, že budoucnost bude tak zářivá, že ji nikdo nedokáže spravedlivě ocenit tím, že se o ní pokusí psát nyní; charakteristickým rysem věku inteligence bude obrovská prosperita.
Ačkoli k tomu bude docházet postupně, ohromující triumfy - náprava klimatu, založení vesmírné kolonie a objevení celé fyziky - se nakonec stanou samozřejmostí. S téměř neomezenou inteligencí a hojností energie - schopností generovat skvělé nápady a schopností je uskutečnit - toho můžeme dokázat poměrně hodně.
Jak jsme viděli u jiných technologií, budou zde i stinné stránky, a proto musíme začít pracovat již nyní na tom, abychom maximalizovali přínosy umělé inteligence a zároveň minimalizovali její škody. Jako jeden z příkladů lze uvést, že tato technologie může v příštích letech způsobit výraznou změnu na trhu práce (dobrou i špatnou), ale většina pracovních míst se bude měnit pomaleji, než si většina lidí myslí, a nemám obavy, že by nám došla práce (i když nám dnes nepřipadá jako „skutečná práce“). Lidé mají vrozenou touhu tvořit a být si navzájem užiteční a umělá inteligence nám umožní posílit naše vlastní schopnosti jako nikdy předtím. Jako společnost se vrátíme do expandujícího světa a budeme se moci opět soustředit na hraní her s pozitivním součtem.
Mnohé z prací, které dnes děláme, by lidem před několika sty lety připadaly jako bezvýznamná ztráta času, ale nikdo se neohlíží do minulosti a nepřeje si být lampasákem. Kdyby lampasák viděl dnešní svět, připadal by mu blahobyt všude kolem nepředstavitelný. A kdybychom se mohli přenést o sto let dopředu, připadal by nám blahobyt všude kolem stejně nepředstavitelný.
Chtěla bych se zeptat,jak je na tom O1 s češtinou? Momentálně s GPT hodně intenzivně ladíme stylistiku,ale ač svůj model přímo vyladuji, na nedostatky upozorňuji a nechávám ho učit se na vlastních textech,aby psal,jak opravdu chci, tak stále narážím na to,že je poznat,že prostě český neumí tak dokonale.