#79: Pět úrovní umělé inteligence podle OpenAI
Pět úrovní umělé inteligence podle OpenAI a kde jsme teď? A jak to promění trh práce? To bude hlavní dnešní povídání. A krom toho? Programování s podporou AI - začalo to být velmi zajímavé i pro laiky
Dobrý den,
na léto jsem vám připravil trochu čtení o tom, co je v technologiích nového.
Začneme novinkami na mém webu Marigold.cz. Poté, co jsem zde zřídil výukovou sekci o mobilních technologiích, jsem podobnou sekci udělal i pro Umělou inteligenci. Symptomatické je, že jsem její softwarové řešení (šablony v Jekyll) nechal vytvořit umělou inteligenci, konkrétně Claude. Šlo to snadno a píšu o tom dále v newsletteru.
O čem je dnešní newsletter:
Programování s podporou AI - začalo to být velmi zajímavé i pro laiky
Další nika, do které se AI nacpe? Podcasty! Vzniká jich až moc a sumarizery umožní z jejich řidčí informační hodnoty nabírat informace.
Pět úrovní umělé inteligence podle OpenAI a kde jsme teď? A jak to promění trh práce?
AMD, Nvidia i Intel představili nové čipy - pro AI a AMD nakupuje - to je trocha zpráv z Computexu.
Drobky, co možná nechcete přehlédnout a nové služby, které taky škoda přehlédnout.
Tento newsletter vychází také v angličtině, takže jej můžete doporučit i kamarádům, co nejsou s češtinou tak ok. Zatím zkušební provoz.
Tak pojďme na to 😎
Workshop o AI ve firmách a letní termíny
Ukazuji firmám, jakou změnu pro ně představuje AI. Můj workshop AI ve firmách je společná interaktivní SWOT analýza toho, jak na vaši firmu dopadne umělá inteligence. Pojďme se nad tím společně zamyslet…
(Web jsem samozřejmě nechal vygenerovat AI 🤖)
Programování s podporou AI
Musím říct, programování s AI za zády, to je jako mít za sebou zkušeného slušně seniorního a trpělivého programátora a devopsáka v jednom. Tak například pro Marigold.cz potřebuji občas sáhnout do šablon a upravit v nich něco, co mě štve. Například na konci titulní stránky se mi vypisovaly všechny archivní stránky, bylo jich přes 170. Jelikož Jekyll (nástroj, kterým se Marigold generuje) moc neznám, poležel bych si v dokumentaci, než bych to vyřešil, takže jsem poprosil Claude, ať to zařídí. Obratem mi dodala kus kódu, který to uspokojivě vyřešil tak, že to vypisuje jen odkaz na archivní stránku, na níž jste, tři před, tři za a skok na konec a začátek. Elegantní.
Jsou silnější nástroje, například Copilot v Githubu nebo VS Code. Ten vám našeptává celý kód. Platí se zvláště a já to nepoužívám, ale co sleduju programátory kolem sebe, jsou z toho nadšení, protože jim to bere rutinní práci. Já používám Claude (ale stejně funguje i ChatGPT) třeba i pro řešení maličkostí, kde potřebuju i najít a doporučit službu. Například jsem chtěl přidat na titulní stránku Marigolda přidat poutací obrázky ke článkům. Jenže by dalo dost práce je vyhledat, oříznout a přidat do článků. Tak jsem opět poprosil Claude. Claude doporučila službu BannerGPT, která umožní vygenerovat ilustrační obrázky ke článkům. Pak mi navrhla mechanismus, jak obrázky pomocí GIthubu dostat na Marigolda a přes další službu Cloudinary obrázky změnit na správnou velikost a přitom je oříznout tak, aby zůstalo z nich vidět to podstatné. To Cloudinary umí parádně, přes AI si vybere z obrázku to důležité, takže i když mu musí změnit dramaticky stranové poměry, dává obrázek smysl. Cloudinary jsem neznal, přitom je to fajn služba na strojové zpracování obrázků, mají API, mají web rozhraní, umožňují manipulace s obrázky ze zdrojového kódu, mají i možnost postavit si obsáhlé workflow na obrázky se zpracováním všeho druhu a mají free režim zcela postačující pro můj blog včetně služeb CDN.
No a na závěr mi Claude navrhla, jak vystavět workflow. Upřímně řečeno mi původně navrhla script v Pythonu, který by to zcela automatizoval, ale ten mi nevyhovoval, protože mi přišlo, že to nemám pod kontrolou, takže nakonec si nejlepší ilustrační obrázek vybírám a zadávám sám ručně - a zbytek už nechám dělat mechanismus navržený Claude.
Chybí mi v tom něco? Asi to, aby Claude mohla přistupovat přes můj účet na Github a další služby, abych ji mohl k tomu autorizovat. Protože Claude mi vygeneruje zdrojový kód a řekne mi, do jaké adresářové struktury ho mám nahrát na GIT, což je jen krůček od toho, abych ji autorizoval propojení a nechal ji na GIT to všechno nahrát místo mě. Takhle je to trošičku opruz s copy&paste.
Jsou služby, které jdou dále. Takový GitWit vám umožní udělat appku v Reactu jen z textového zadání ještě pohodlněji, než Claude. Vyzkoušel jsem to a na jednoduché aplikace je to opravdu funkční a zajímavé. Takovéto No-Code prostředí jsou na rychlém vzestupu, ale je třeba se mírně přizpůsobit. Začít od malého kousku a postupně nabalovat, nechtít hned všechno najednou. Je tu už celá řada takových nástrojů, jako GitWit, nemusíte za ně platit, s mírným nepohodlím copy&paste si můžete programy vytvářet i v ChatGPT/Claude a dokonce si můžete nechat poradit, která služba vám je bude hostovat a jak to rozchodit. Pro malé aplikace tady cítím velký potenciál.
Obrovský potenciál je na trhu podpory testování a kontroly kvality kódu. Je už dnes celá řada aplikací, která se vám snaží nabídnout testovací rutiny pro váš kód nebo jeho kontrolu.
Mimochodem, zmíněný BannerGPT je postaven nad prostředním MLBlocks, které umožňuje vytvářet workflow nad obrázky. Například vzít vaše obrázky, vymazat z nich pozadí a dodat na ně pozadí s vaší firmou, pak to všechno někam nahrát. Všechno vizuálně, přístupem no-code.
Bude to ještě zajímává jízda v programování a mohu vám zaručit, že programování za deset let bude úplně jiné, než dneska.
PS: Vím, že Claude je myšleno jako mužské jméno Claude Shannona, ale já si pod tím raději představím tu chytrou francouzskou matematičku, takže budu používat ženský tvar🙂
Další nika, do které se AI nacpe? Podcasty!
S podcasty je to těžké. Já je moc rád nemám, jsou pro mě informačně řídké, hodinu něco posloucháte a hodnotných informací z toho není zase tak moc. Ze článku byste je vstřebali rychleji. V oborech mého zájmu přitom vzniká velké množství podcastů a usledovat se to nedá. A tak vznikají služby, které podcasty zanalyzují a dají vám jejich sumář. Například NoteGPT má takovou službu online pro anglicky podtitulkovaná youtube videa. Existují sofistikovanější (a placené) služby, kde si objednáte sledování podcastu a vždy, když vyjde nový díl, vám emailem přijde jeho sumář - a ty nejzajímavější myšlenky. Zkuste Podsmart nebo Sumly. Pro české uživatele dost podstatná nevýhoda: nefunguje to s českými podcasty, rozumí to jen angličtině. Ale fakt to usnadní sledování podcastů, které vás tolik nebaví a kde netušíte, jestli hodina poslechu něco přinese.
Zajímavý směr pro autory je aplikace AutoThread, která umožní vzít podcast, analyzovat ho a připravím vám o něm vlákno na Twitter. Opět jen pro anglické.
Pět úrovní umělé inteligence podle OpenAI
Agentura Bloomberg odcitovala pět úrovní umělé inteligence, které povedou ke schopnostem převyšujícím tu lidskou.
Úroveň 1 (současná fáze): Umělá inteligence dokáže komunikovat s lidmi v konverzačním jazyce.
Úroveň 2 (blízká budoucnost): Tyto systémy, označované jako "Reasoners", dokáží řešit základní problémy srovnatelné s člověkem s doktorským vzděláním, ale bez přístupu k jakýmkoli nástrojům.
Úroveň 3: Tyto systémy umělé inteligence, známé jako "agenti", mohou několik dní autonomně pracovat jménem uživatele, například jej po omezenou dobu zastoupit.
Úroveň 4: Tyto systémy umělé inteligence, označované jako "inovátoři", mohou vyvíjet inovace samostatně.
Úroveň 5: Tato úroveň se nazývá "Organizátoři" a zahrnuje umělou inteligenci schopnou vykonávat práci celé organizace.
Šéf OpenAI Sam Altman předpovídá, že páté úrovně dosáhneme do deseti let, zatímco někteří odborníci se domnívají, že by to mohlo trvat až padesát let. Já jsem rovněž optimista.
OpenAI upozorňuje, že na těchto popisech se stále "pracuje".
Klasifikační škála je zajímavá mimo jiné proto, že ukazuje, jaké etapy považuje dnes nejvýznamnější vývojář AI za milníky a tedy, k čemu se snaží vývoj AI směřovat. Reasoners je právě ten moment, který se dnes snažím já vymlátit z AI Claude: že zadám úkol a ona ho vlastně samostatně vyřeší.
AMD, Nvidia i Intel představili nové čipy - pro AI a AMD nakupuje
AMD je jeden z nejvýznamnějších výrobců procesorů pro počítače - když se bavíme o Windows, tak je to dvojka po Intelu. A jeho poslední krok je očekávatelný, jenže ho měl udělat právě Intel. Neudělal. AMD totiž představilo sérii Ryzen AI, první x86 procesor s podporou pro AI pomocí NPU, tedy zvlášního procesoru či jádra určeného pro AI výpočty.
Na Computextu AMD představilo také inovované řady speciální čipů pro AI, které konkurují produktům Nvidia, tam bude ještě horko. Šéf Nvidia Jensen Huang na Computextu oznámil také novou čipovou sadu pro AI. Jen Intel zde oznamoval uvedení nových desktop procesorů Arrow Lake (patnáctá generace) na konec letošního roku. Intel také konečně představil nový procesor Lunar Lake pro osobní počítače. Ten slibuje až o 40 % nižší spotřebu systému na čipu (SoC) a více než trojnásobnou výpočetní kapacitu AI ve srovnání se současnou generací Meteor Lake. Jak Lunar, tak Arrow Lake vycházejí vstříc zpracování AI prostřednictvím dedikovaného NPU. Detaily anglicky zde.
AMD také posiluje, za 665 milionů dolarů kupuje finskou firmu Silo, která se zabývá podporou vývoje pro AI. Má 300 zaměstnanců, z toho 130 lidí má titul PhD v oboru - a AMD si od akvizice slibuje stáhnout náskok Nvidia v nástrojích pro podporu strojového zpracování a paralelních výpočtů, jako je CUDA. Tisková zpráva zde.
Drobky, co možná nechcete přehlédnout
AI pro tvoru hudebních skladeb Suno zprovoznilo možnost nahrát až minutovou ukázku stylu, do něhož se její AI vygenerovaná skladba má přizpůsobit. Tak jsem si vytvořil hymnu Flotily Země pro moji rozepsanou knihu a pokusil jsem se donutit Suno, aby ji ztvárnila do podoby českého zpěváka. Schválně, jestli poznáte, kterého...
Samsung představoval nové ohebné mobily a také a především svůj první chytrý prsten. Detaily česky zde. Mimochodem, o chytrém prstenu Apple se prosakují informace - jsem zvědav. A skládací ohebné telefony mi začínají být sympatické, hodně do nich naskočila Motorola svou revival řadou RAZR. Konečně provedení telefonu, které se vejde do kapsy u kalhot a kde honička za tenkostí má smysl.
iOS má veřejnou betu verze 18, zatím bez AI funkcí. Funguje na iPhonech vyrobených po roce 2018 - a zatím se zkoušením nespěchejte, za vidění stojí jen tmavé ikonky služeb a bez toho můžete chvíli žít.
Anthropic zdvojnásobil limit výstupu tokenů pro Claude 3.5 Sonnet z 4096 na 8192. Zatím jen v API a na konzoli, ale na webu to jistě bude záhy následovat. Co to znamená? Odpovědi na prompt budou moc mít více jak cca 3500 slov... A Claude už má mobilní aplikaci i pro Android!
Superzajímavý a podrobný článek o tom, jakým problémům se čelí při vývoji umělé náhrady krve. Výroba je zatím velmi nákladná (8 000-15 000 $ za jednotku vs. 250 $ za darovanou krev), investuje především americká armáda. Prvním praktickým využitím syntetické krve bude pravděpodobně akutní péče při traumatech a krvácení, než jako dlouhodobá náhrada krve.
Voxpot má zajímavý podcast (ale přes hodinu, achjo!): Drony na frontě jsou v podstatě zombie. Báli jsme se, že Rusové dělají na něčem tajném. Hovoří Martin Saska z robolabu ČVUT. Mimochodem, četl jsem jinou zprávu NATO, kde se říká, že dnešní použití dronů je anomálie, která se nebude opakovat, protože jejich masivní frontové použití podnítilo vývoj levných protidronových zbraní včetně rušení. Takže tyhle malé drony už v příštím konfliktu takovou roli hrát nebudou. No, uvidíme - zamykání dronu letícího na cíl a jeho lehké manévrování, aby zmátl chlapa s brokovnicí, mi přišlo dost účinné.
Když jsme u těch dronů, líbí se mi nová technologie dobíjení dronů z drátů vysokého napětí, takže nemusí vůbec přistávat. Vampíří drony mohou být zcela autonomní. Youtube video.
Vláda potichu schvaluje nový green deal, který masakrozně zdraží paliva Čechům - říkají česká média patřící panu Křetínskému. Hezké X vlákno, kde se vysvětluje, o co gou ve skutečnosti. Je to slušná mediální prasárnička od Blesku.
Andrej Karpathy, jedna z legend světa AI, bývalý vedoucí pracovník společností Tesla a donedávna OpenAI, založil novou vzdělávací platformu Eureka Labs (zde oznam na X), který využije AI pro vzdělávání. Prý všechna jeho práce před tím byla jen předehra k tomuto. Držím palce. První počin mělo být vydání vzdělávacího kurzu, v němž si postavíte vlastní LLM, ale zatím tam nic není...
Majitel Seznamu Ivo Lukačovič je zpruzený sítí X (kde je prostředí už opravdu odporně toxické) a tak si založil placený kanál na Pateronu. Za dolar měsíčně mohou pozvaní lidé sledovat, co napíše. Teď uvolnil další místa za dva dolary … Je to zajímavý experiment, zejména tím, jak zmizela toxicita odezvy ze sítě X. Velký trend bych v tom nehledal, přeci jen ne každý je miliardář vlastnící největší mediahouse, aby stálo za to ho sledovat za dolar a více…
Zajímavé nové AI služby
Fluent vám umožní učit se cizí jazyky tím, že konverzujete s botem. Samozřejmě hlasově. Přijde mi to super směr, jestli chcete naskočit do angličtiny, vyzkoušejte na mobilu aplikaci Praktika.
Hudba teď v AI frčí. Potřebujete hudbu na pozadí nějakého klipu? Vytvořte si ji v Mix.Audio.
Máte rukou nakreslené schéma či diagram? Služba Sketch2scheme vám jej předělá do hezkého digitálního formátu.
A to je prozatím vše.
hezký den přeje
Patrick Zandl
Slyším, že máš vytříbený hudební vkus! Tak snad Dan ten pád z pódia přežil bez úhony.